Ünlülere Başörtüsü Taktıran Babuşka Stili Nedir?

Ünlülere Başörtüsü Taktıran Babuşka Stili Nedir?

Kendall Jenner Babuşka Stili Başörtüsü

Rus büyükannelerin taktığı eşarplara atıfta bulunan babuşka stili, ünlü isimlere başörtü taktırmayı başardı. Rusça’da ‘büyükanne’ anlamına gelen ‘babushka’ nasıl bu kadar popüler oldu gelin bakalım.

Dua Lipa’dan Bella Hadid’e

Az çok İnstagram’da göz gezdiren herkes Kendall Jenner, Rihannda, Dua Lipa, Gigi ve Bella Hadid gibi birçok ünlü ismin fotoğraf karelerinde başörtüsü taktığına şahit olmuştur. Önden biraz saçların gözüktüğü, çene altından bağlanan bu trend çok da sevildi. Kültürel olarak yabancı gelmeyen görünümlerin dini olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz.

Babuşka Stili Başörtüsü

Rönesans Dönemi Yaşatıyor

Podyum şovlarında ve koleksiyon görsellerinde kullanmasıyla nam salan babuşka stili, özellikle Vetements ve Gucci gibi markalarla sayesinde popülerliğini artırdı. Sadece şöhret isimlerle de kalmadı İnfluencer’larla sokak stiline de indi babuşkalar. Adeta bir Rönesans dönemi yaşatan bu trend sayesinde başörtüsü takmayan kalmadı diyebiliriz.

Babuşka Stili Başörtü Modası

Moda Haftalarına Başörtüsünü Alan Geldi

Burberry, Hermes, Celine, Gucci gibi birçok dünya markasının ürettiği eşarplar, 2022 yılının moda haftalarında renk renk desen desen kendini bu stil sayesinde gösterdi. Öyle ki başörtüsü alan geldi denilebilir. Geleneksel olarak ikiye katlanıp çene altından bağlanan eşarplar, bazen de bir atkı ve bandana halini aldı. Ama en çok geçmişi hatırlatan şekliyle günümüz parçalarının bir araya gelerek oluşturduğu tavır beğenildi.

Vintage Gözlüklerle Babuşka Trendi

Vintage Gözlüklerle İkonik Kareler

Babuşka trendini deneyen ünlüler, modern ile gelenekseli bir araya getirirken ikonik görünümler yakalamayı da ihmal etmedi. Özellikle cat eyes tarzı gözlük modelleriyle birlikte vintage stilleri adeta denemeyen kalmadı.

Gelenekten Günümüze

Büyükannelerimizde de – tam olarak böyle olmasa da – benzer eşarp bağlamalarını gördüğümüz için yabancı gelmeyen bu bağlama biçimi, dünyanın dindar birçok ülkesinde farklı nedenlerle de olsa bir şekilde kendini göstermiştir. Kraliçe 2. Elizabeth’te bile gördüğümüz babuşka stilini herhalde ünlü isimlerde görmek bizlerin pek aklımıza gelmezdi.

Erkeklerde Babuşka Stil Başörtü

Bu Trend Erkeklere Bile Eşarp Taktırdı(!)

Pek içimizden gelmese de bu trendi ilk başlatanların şöhret sahibi erkekler olduğunu söylesek? Mesela onlardan biri şarkıcı Asap Rocky, geçen yılın başında Gucci başörtüsüyle çok konuşulmuştu. Kendini bu şekilde yakışıklı hissettiğini söyleyen şarkıcı, tüm erkekleri babuşka takmaya davet etmişti. E tabi dinen değil de moda olunca buna ayak uyduran çok oldu. İnstagram kareleri bir süre başörtülü erkekler ile doldu. Şaka gibi görünse de maalesef gerçekti…

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir