Tesettür Giyim Tercihine Göre Hangi Kuşaksın?

Tesettür Giyim Tercihine Göre Hangi Kuşaksın?

Özsarıçam Gömlek (F.Büşra Nur) -Özsarıçam Takım (Feyza Hakyemez) - Qooq Store Trençkot (Hülya Aslan)

Giyim zevkleriniz yaşınızı ele veriyor. 20’li yaşların başındaki Z kuşağı, 30’lu yaşlara geçiş yapan Y kuşağı ve 40’lı yaşların keyfini çıkaran X kuşağının stillerini mercek altına alıyoruz. Peki, siz tesettür giyim tercihinize göre hangi kuşaktasınız, döneminizi yansıtıyor musunuz gelin bakalım.

Renkli, Sportif ve Umursamaz → Z Kuşağı

Z kuşağının özgürlük manifestosu giyim tercihlerine fazlasıyla yansıyor. 20’li yaşların tesettürlü gençlerinin umursamaz stilleri bazen simsiyah bazen de rengarenk. Uyum delisi olmayan buna rağmen sezonun en ikonik trendlerini denemekten de geri durmayan bu yaşlarda kesin olan bir şey varsa o da rahat kıyafetlerden vazgeçememek. Vermek istedikleri mesajsa her daim özgür, uçuk kaçık, enerjik ve genç!

Özsarıçam Tunik (Emine Nur Semiz) - Touche Tulum (Kardelen)

O halde bu sayacaklarımızdan en az 5 tanesi sizin dolabınızda varsa tam bir Z kuşağısınız demektir: Pamuk ve penye şalların her rengi, bol paça jean, beyazından siyahına en canlısından desenlisine oversize gömlekler, denim jile, salopet ya da tulum, şirin yakalı tunikler, eşofman takımları, sneaker ya da Converse tarzı ayakkabılar.

Trend, Şık ve Modern → Y Kuşağı

Y kuşağının giderek oturan stilinde biraz daha olgunlaşan bir hava kendini hissettiriyor. Z kuşağı kadar uçuk kaçık olmasa da sezonun trendlerini denemekten asla vazgeçmiyorlar. Tabi buna okul hayatından ofis yaşamına geçişin önemli bir payı var. Vermek istediği mesaj 20’li yaşların başındaki gençlere göre daha farklı. Güçlü, hayatın içinde ve modern. Bu yüzden de her ne kadar rahat ettiği parçaları seçse de şık görünmekten geri durmuyorlar.

Bershka Blazer (Aybüke Nur Demirci) - Suud Collection Blazer Ceket (Sena Sever)

Bershka Blazer
Suud Blazer Ceket

O halde sayacağımız parçalardan birçoğu dolaplarınızın vazgeçilmeziyse Y kuşağını oldukça iyi yansıtıyorsunuz demektir: Birden fazla blazer ceket, pantolon – ceket takımları, bol yüksek belli krep pantolon, beyaz oversize gömlek, diz altı trençkot, A kesim gömlek elbise, pileli etek, orta boy topuklu stiletto, laofer, kalın tabanlı sneaker, el çantası, ipeksi görünen şal.

Maq Design Takım (Betül Gedik) - Qooq Store Trençkot (Hülya Aslan)

Qooq Store Trençkot

Kendini Bilen, Minimalist ve Rahat → X Kuşağı

X kuşağının kendini bilen stili verdiği güçlü mesajla havasını her zaman koruyor. Uçuk kaçık olmaktan uzak tamamıyla minimalist bir görünümü seven bu kuşağın tesettürlü kadınları, ara sıra yazlık renklerle gönül eğlendirse de genellikle siyah, bej, beyaz gibi otoritesi sağlam isimlerle arasını iyi tutuyor. Trendleri eskisi kadar umursamadan ama buna karşı demode olmayı da asla kendine yakıştıramayan 40’lı yaşların kadınları, şık olmayı istediği kadar rahatlığa da asla ihmal etmiyor.

Siz gerçekten bir X kuşağı mısınız, dolabınızda bu parçalar çoğunlukta mı bakalım: Maksi boy trençkot, giy – çık pardösü, oversize çiçek desenli elbise, bol pantolon – tunik takımı, siyah kloş etek, ekoseli etek/ceket, geniş kalıp penye elbise, siyah takım elbise, krep tunik, stiletto, makosen, babet, el çantası, büyük gözlük, desenli eşarp ve şal.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir