Ucuz Uçak Bileti Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Bulma

Sık sık seyahat edenlere hayretle mi bakıyorsunuz? Dünyanın her yerine ya da ülke içinde hemen hemen her hafta sonu uçarak minik kaçamaklar yapmayı istiyor fakat uçak biletlerinin pahasından mı şikayet ediyorsunuz? Şimdi buna son verin ve uçak bileti promosyonlarını hiç kaçırmadan en hesaplı fiyatlarıyla sahip olmanın püf noktalarına göz atın!

Sık seyahat eden gezginlerin uzmanlık alanlarından birisi de hiç kuşkusuz ekonomik ve konforlu bir ulaşım yolu. Çünkü seyahat etmek onların işi! Siz de seyahat etmekten hoşlanıyor ve bunun için bir servet ödemeyi istemiyorsanız en hesaplı uçak biletini ne zaman ve nasıl sahip olmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Ucuz Uçak Bileti Bulma

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 10 Yolu

Gezgin adayı olarak ucuz uçak bileti bulma yeteneğinizi geliştirerek seyahatinizi ekonomik hale getirebilir ve böylelikle tatilinize daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

1) Seyahatinizden ortalama 27 hafta öncesinden uçak bileti aramaya başlamalısınız. Bu gözünüzde büyümesin, her yıl nerelere gitmek istediğinizin listesini çıkarın ve mevsimlere uygun bir plan yapın. Zamanı geldiğinde ise hiç düşünmeden biletinizi alın! Erken rezervasyonla biletini alanların ortalama uçak bileti fiyatlarına göre %14,9 oranında kar elde ediliyor. Bu rakam uzun mesafe uçuşlarında 250-300 TL gibi bir fark doğuruyor. Yurt içi uçuşlarda ise en ucuz uçak bileti fiyatları yakalama dönemi, tatil döneminizin 21 gün öncesi.

2) Resmi tatillerde talep çok olduğu için bilet fiyatları da yükselişe geçiyor. Eğer resmi tatillerde bir uçuş planlıyorsanız biletinizin pahalıya gelecektir. Tatil dönemlerinizin tarihlerini esnek tutarak hesaplı biletlere sahip olabilirsiniz. Seyahat için düşük sezonlar olan Haziran başı ve Ağustos’un son haftası dönemlerinde yaz tatili planı yapabilirsiniz. Mayıs ve Eylül ayları da ucuz bilet için en doğru aylardandır.

3) Tek bir gün bile fiyatlarda değişkenlik gösterebiliyor. Bu sebeple tarihlerin bir gün öncesine ya da sonrasına da bakabilir, fiyat değerlendirmesi yapabilirsiniz. Tabii bu durum uçuş saatleri için de geçerli. Sabah erken veya gece geç saatlerdeki uçuşların daha ekonomik olacağını da unutmayalım.

4) Hava yolu firmalarının cazip bilet kampanyalarını takip edin ve ucuz bilet bulduğunuzda asla kaçırmayın. Tatil planlarınızın tarihleri esnek değilse bu sizin için avantajlı olmayabilir fakat esnek olanlar için bu kampanyalar oldukça cazip gelecektir.

5) En hesaplı uçuş günleri Çarşamba ve Perşembe öğleden sonrasıdır bu günlere alternatif olarak Salı ve Cumartesi günleri de tercih edilebilir. Bunu biz değil uzmanlar söylüyor. Hafta ortası uçmanın %10 kadar tasarruf sağlayacağını da unutmayın.

Ucuz Uçak Bileti Bulma

6) Her zaman biletinizi en erken tarihte almanız gerekmez. Hava yolu firmalarının uçaklarını doldurmak istediklerini göz önünde bulundurduğumuzda son dakika dolmayan uçaklara da ucuz bilet avantajıyla sahip olabilirsiniz. Her an takipte olmakta fayda var. Bunun için hava yollarının mail listelerine kaydolun ve son dakika fırsatlarını mailinizden takip edin.

7) Uçak bileti alırken alternatifleri de göz önünde bulundurun. Tek bir hava yolu firmasına sabitlenmeyin. Alternatif firmaların bilet satış fiyatlarıyla kıyas yapın.

8) Uçmanız ya da farklı mekanlar görmeniz için herkesin gitmeyi tercih etmediği yerlere uçabilirsiniz. Gezgin rujunuzu ortaya koyun ve klasikleşmiş ve pahalı bir yere, pahalı bir uçak bileti alacağınıza, neresi ucuz ise oraya uçun.

9) Farklı hava yollarından tek yön bilet bakın! Bazen farklı hava yolu firmalarından tek yön gidiş ve dönüş almak çok daha ucuza gelebilir. Bir çok uçak bileti arama uygulaması bunu bizler için yapabiliyor siz de bunu mutlaka deneyin.

10) Alışverişlerinizi mil biriktiren kredi kartlarıyla yapın.

Kaynak: Expedia, Skyscanner, Kayak

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *