Türkiye’nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Türkiye’nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Türkiye'nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Kış mevsimi ülkemizin dört bir tarafında bambaşka güzellikler ile kendini gösterirken, bir çok kış aktivitesine de olanak sağlıyor. Bembeyaz örtünün üzerinde yapılan kar etkinlikleri, soğuğa rağmen güzelliğiyle içleri ısıtan gezileri, doğusundan batısına kadar her şehirde her ilçede farklı ve özgün şenlikleri ile gezmeyi, görmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve farklı deneyimler yaşamayı sevenler için kaçırılmaz fırsatlar sunuyor.

Abant Kış Tatili

Kış sevmeyenleri bile büyüsüyle etkileyen bembeyaz manzaralar eşliğinde gerçekleştirilen bu aktiviteler de yazımızda genişçe yer alıyor. İşte Türkiye’nin kış aktiviteleriyle ünlü şehirleri

Kars Atlı Kızak Turu

Kars/Çıldır Gölü Kızak Turları

Çıldır gölü, her mevsim güzel olmasına karşın kışın eşsiz manzaralara olanak tanımasıyla daha da ilgi çekici ve cezbedici hale geliyor. Soğuk havalarda donan göl, şartların uygun olması halinde atlı kızaklar ile kızak turu yapılmasına imkan sağlıyor. Çeşitli turlarla yapılan gezilerde bu tarz aktivite imkanları sağlanabiliyor. Ayrıca buzu kırıp, balık tutmak da hem keyifli hem de farklı deneyimler yaşamaya olanak veriyor.

Türkiye'nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Kapadokya’da Treking, Bisiklet ve Balon

Kapadokya dünyada eşi benzeri olmayan manzaralara ev sahipliği yapan, ülkemizin turizmde en önemli avantajlarından birisi. Ürgüp’e kadar devam eden yürüyüşler, Ihlara vadisinde yapılan trekkingler, vadilerde yapılan bisiklet sürme keyfi, ve tabi ki Kapadokya denince ilk akla gelenlerden olan balon gezileri burada kış mevsiminde yapılabilecek en güzel aktivitelerden. Çeşitli turlarla bu etkinlikleri bir kaç güne yayarak yapmak da mümkün kılınıyor.

Türkiye'nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Doğu Ekspresi ile Yolculuk

Kışın göz alıcı manzaralarının bambaşka türlerine şahit olmak, yorulmadan, büyük paralar harcamadan muhteşem bir deneyim yaşamak ve uzun vakitler ayırmadan yalnızca bir hafta sonunda bile gerçekleştirilebilen bir aktivite önerimiz var desek? Ankara’dan başlayarak, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars güzergahında tren yolculuğu ile doğu ekspresinde yer almak bu deneyimlerin tamamını yaşayabilmenizi sağlıyor. Yataklı ve koltuklu seçeneklerle çeşitli vagon tipleri ve her bütçeye hitap eden fiyatlarıyla kısa zamanda çok şehir gezip, ülkemizin eşsiz güzelliklerine şahit olmak, kışın ve karın zevkini doyasıya çıkarmak isteyenler için kaçırılmaz fırsatlar sunuyor.

Türkiye'nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Ayder Kardan Adam Şenlikleri

Ayder yaylasında her yıl yapılan ve geleneksel hale gelen Kardan Adam şenlikleri bu yıl da 28-29 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yazın ayrı kışın ayrı manzaralara ev sahipliği yapan ve güzelliğiyle nefesleri kesen Ayder yaylası, sömestr tatili için de mutlaka ilk sıraya konması gereken seçeneklerden birisi . Bu festivalde her yıl; en büyük kardan adamı yapma, kayak yarışı, halat çekme yarışı vb. Yarışlar yapılarak dereceye girenlere çeşitli ödüller veriliyor. Alınan keyif ve eğlence ise yanınıza kar kalıyor.

Türkiye'nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Donmuş Şelale Tırmanışı-Erzurum

Soğuklarıyla meşhur Erzurum’da kışın tadını doyasıya çıkarmak isteyen macera tutkunları için bambaşka imkanlar sunuluyor. Bunlardan bir tanesi hiç kuşkusuz donmuş şelale tırmanışları. Bölgede bulunan yaklaşık 10 kadar donmuş şelale üzerine koruyucu giysiler ve halatlarla yapılan tırmanışlar, 1000-2400 metreye kadar çıkılabilen yükseklikler ile adrenalin tutkunlarını bir hayli sevindirecek aktiviteler gerçekleştiriliyor. Uzman dağcılar eşliğinde yapılan şelale tırmanışları, farklı bir arayış içinde olanlar için birebir.

Türkiye'nin Kış Aktiviteleriyle Ünlü Şehirleri

Abant Fayton Gezisi

Doğal güzellikleri ve muhteşem gölüyle meşhur Abantta kış turizminin başlıca unsurlarından bir tanesi Abant Gölü’nün etrafında yapılan fayton gezileri. Yaklaşık yarım saat süren bu geziler, göl etrafında keyifli bir gezi yapmanızı sağlıyor.

Seyahat Editörü Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir