Türk Müziği İlkokulunda Geleceğin Sanatçıları Bugünden Yetişiyor

Türk Müziği İlkokulunda Geleceğin Sanatçıları Bugünden Yetişiyor

Palet Türk Müziği İlkokulu Öğrencileri

Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) bünyesinde hizmet veren Palet Türk Müziği İlkokulu öğrencileri, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Türk bestekâr, ud virtüözü, müzikolog, yazar ve hoca Cinuçen Tanrıkorur’u Anma Programı’nda ‘Geleneği Geleceğe Bağlayanlar’ teması kapsamında sahne aldı.

Palet Türk Müziği İlkokulu’nun fikri temellerinin, Cinuçen Tanrıkorur gibi saygıdeğer Türk Müziği üstatlarının görüşleriyle inşa edildiğine dikkat çeken Palet Türk Müziği İlkokulu Kurucu Temsilcisi Yüce Gümüş, “Üstatlarımızın fikirlerini ve eserlerini öğrencilerimizle buluşturarak onları çok daha güzel bir geleceğe taşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Palet Türk Müziği İlkokulu Öğrencileri Ud Dersleri

Tamamen Türk Müziği temelli bir eğitim modeli uygulayan Palet Türk Müziği İlkokulu; alanında uzman akademisyenler, Kültür Bakanlığı ve TRT sanatçılarından oluşan güçlü eğitim kadrosu ile 2019-2020 Eğitim Öğretim Dönemi’nden bu yana öğrencilere farklı bir bakış açısı aşılıyor.

Palet Türk Müziği İlkokulu Kanun Dersi

Palet Türk Müziği İlkokulu öğrencileri Geleneği Gelecekle Buluşturuyor

Cinuçen Tanrıkorur gibi Türk Müziği üstatlarının fikri temelleriyle inşa edilmiş bir eğitim sistemiyle ilerleniyor.  Palet Türk Müziği İlkokulu Kurucu Temsilcisi Yüce Gümüş, Palet Türk Müziği İlkokulu öğrencilerinin Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Cinuçen Tanrıkorur’u Anma Programı’nda ‘Geleneği Geleceğe Bağlayanlar’ teması kapsamında sahne almalarının, eğitim misyonlarının önemli bir yansıması olduğunu ifade etti.

Palet Türk Müziği İlkokulu Öğrencileri Saz ve Tef

Geleneğin, gelecek ile buluştuğu bir eğitim anlayışını; müziğin beraberinde getirdiği edep, nezaket ve asalet ile buluşturduklarının altını çizen Gümüş, “Geleceğin sanatçılarını bugünden yetiştirebilmek misyonu doğrultusunda unutulmuş pek çok geleneksel kaynak, öğrenciler için tekrar çalışıldı. Üstatlarımızın yıllara varan tecrübeleriyle hazırladıkları henüz basılmamış ders notları okulumuz için yeniden revize edildi. Türk bestekâr, ud virtüözü, müzikolog, hoca sayın Cinuçen Tanrıkorur, Türk Müziği’nde çok önemli bir konuma sahip üstatlarımız arasında bulunuyor. Palet Türk Müziği İlkokulu’nun fikri temelleri de Tanrıkorur gibi saygıdeğer üstatlarımızın görüşleriyle inşa edildi” dedi.

Palet Türk Müziği İlkokulu Öğrencileri Altunizade Kültür Merkezi Sahnesinde

Anma töreni kapsamında Palet Türk Müziği İlkokulu’ndan 21 öğrenci sahne aldı

Cinuçen Tanrıkorur’un doğum yıldönümü ve anma töreni kapsamında sahne alan Palet Türk Müziği İlkokulu Kemal Batanay sınıfından 21 öğrenci, Tanrıkorur’un müzik dünyasına yönelik katkılarını ve hayat hikâyesini, izleyicilere farklı bir kompozisyonla aktardı. Ardından Tanrıkorur’un çocuklar için bestelediği doğum günü şarkısı seslendirildi. Yüce Gümüş; bu organizasyon kapsamında, Üsküdar Belediyesi’nin girişimiyle Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi konser salonunun isminin de Cinuçen Tanrıkorur Konser Salonu olarak değişmiş olmasından büyük bir gurur duyduklarını belirtti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir