Tüm Sezonların Vazgeçilmezi: Ferace Tutkusu

Tüm Sezonların Vazgeçilmezi: Ferace Tutkusu

Ferace Modelleri 2014

2014 Ferace Modelleri

Kadınların evden dışarıya çıktığında, sokakta, caddede, çarşıda pazarda, üzerine geçirdikleri bir nevi dışarı kıyafeti olan feraceler, yeni sezonda en şık modellerle karşımıza çıkıyor. Kentli kadınların daha çok tercih ettiği feraceler, yöresel olarak birçok şehirde de özel olarak kullanılmaktadır.

Ferace önceden kırsal bir kıyafet olmakla birlikte, zamanla kentli kadınların favori dış giyim kıyafetlerinin başında geldiğini de gözlemliyoruz. Bu aslında bir tercihtir. Feracede dikkat edilen husus bol kesimli olması ve hatları kapatmasıdır.

Ferace Modelleri 2014

Feraceyi pardesüye de benzetenler vardır. Fakat ferace asla pardesü değildir. Ferace yakasız, bol, etekleri topuklara kadar uzun olduğu kadar, aynı zamanda da genellikle siyah renk olarak kullanılır. Fakat siyaha yakın kahverengi ve buna benzer renkler de tercih edilebilmektedir.

Ferace Modelleri 2014

Feraceler desensiz sade kumaşlardan dikildiği gibi, işlemeli feraceler de son zamanlarda oldukça tercih ediliyor. Bazı yörelerimizde siyah feracenin üzerine başörtüsü olarak bembeyaz tülbentler takılarak bir tarz oluşturulmuştur. Kentli ferace giyen hanımefendiler, ferace üzerine başörtüsü ve eşarp kullanmaktadırlar.

Ferace Modelleri 2014

Ferace bizim ülkemizde eski Türk giysisi olarak bilinmekle birlikte, Osmanlı topraklarında yaşayan Bosna, Batı Trakya gibi bütün Türklerin sokak giysisidir. İran, Pakistan, Ortadoğu Arap ülkeleri ve Kuzey Afrika kadınlarının da bu giysiyi tercih etmelerinin yegane sebebi kullanım pratikliğidir. Bugün de günümüzdeki feraceyle ilgili kreasyonlardan beğendiklerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Buna karşılık sizlerin ferace konusundaki görüşlerinizi de merak ediyoruz.

Ferace Modelleri 2014

Fotoğraflar: Tugba Venn, Nihan, Ferraceci.

Yorumlar

“Tüm Sezonların Vazgeçilmezi: Ferace Tutkusu” için 2 cevap

  1. melike dedi ki:

    ferace sipariş vermek istiyoruz ama nasıl ..

  2. hacer dedi ki:

    Ferace siparişi vermek istiyorum ama nasıl ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir