Trend Alarmı: Dark Academia Stili Nedir, Nasıl Giyilir?

Trend Alarmı: Dark Academia Stili Nedir, Nasıl Giyilir?

Sena Sever ve Hülya Aslan Dark Academia Stili

2022 bizleri edebi klasik bir stille tanıştırıyor. Cottegecore, gothcore, golfcore derken şimdi de ‘Dark Academia’ ile üniversite hazırlığa başlıyoruz. Renkli giyinmekten hoşlanmayanların bayılacağı bu trend, geçmiş yüzyılların öğrenmeye meraklı öğrencilerinden esinleniyor. Sosyal medya kareleriyle ünü yayılan bu akıma gelin biraz daha detaylı bakalım, nedir, nasıl giyilir birlikte keşfedelim.

Edebiyatla haşır neşir olanlar ‘Dark Academia’nın ne olduğunu az çok kestirebiliyordur. Özellikle bu türü sevenler yeni trendin dolaplara düştüğünü görünce eminiz çok da sevinecektir.

Donna Tartt’ın The Secret History Adlı Romanından İlhamla Dark Academia Stili

Bir Romandan Yola Çıktı

‘Dark Academia’nın başlangıcı 1992’de yayımlanan Donna Tartt’ın The Secret History adlı romanı olarak kabul ediliyor. Jane Eyre, Harry Potter, Sherlock Holmes, Ölü Ozanlar Derneği, Sevdiklerini Öldür, Her Şeyin Teorisi, Gençlik Ahti gibi filmleri izleyerek yeni trendimize ilişkin ilham almak mümkün. Tüm bunlardan yola çıkarak Dark Academia’yı gotik bir dokunuşla yakalanan öğrenci modası gibi de düşünebilirsiniz.

Dark Academia Stili Trençkot ve Desenli Elbise - Elif Doğan

Koyu ve Dikkat Çekmeyen Renk Geçişleri

Karanlık akademisyenlerin dolaplarına yansıyan bu trendin özünde koyu ve dikkat çekmeyen isimlerin yine mütevazı eşleşmeleri var. Siyah, kahve, yeşil, turuncu, gri ve bordo gibi renkler olabildiğince tek düze bir araya geliyor. Desenlerde ise ekoseler ilk sırada. Bunun dışında çizgi ve çiçekler kullanılacaksa ki bu pek tercih edilmez, kesinlikle bohem olmalıdır.

Dark Academia Stili: Trençkot ve Kloş Etek

Akademinin Üyeleri: Oxford Gömlek, Trençkot, Kloş Etek

Oxford gömlekler, makosen ayakkabılar, ekoseli blazerlar, tüvitler, kumaş pantolonlar, kloş ve pilili etekler, trençkotlar, örgü parçalar üniversiteye yeni başlayan akademi üyelerinin kombinleri için şart olan parçalar. Dar kesimler yerine daha bol, hareket eden kesimler en cool duruşlarıyla seçiliyor.

Trang Reeny ve Sarah Mantelin Dark Academia Stili

Ayakkabıda Makosen, Aksesuarda Gözlük Şart

Karanlık akademinin üyelerinin belli başlı ayakkabı modelleri ve aksesuarları da var. Makosen, laofer, brogue, oxford tarzı ayakkabılar bu akımı temsil eden vazgeçilmezler seçimler. Aksesuarlara gelecek olursak da akademinin kitap kurtlarına yakışır numaralı büyük gözlükler ilk sırada. Kravatlar, saatler ve broşlar, çoraplar, sırt ve kol çantaları ve hatta kol altına sıkıştırılmış kitap ve dergiler bile akademinin üyeleri.

Ralph Lauren

Mango Salopet

Her Sezon Akademiye Üye Markalar

Moda dünyasında ‘Dark Akademia’ stilinin çizgisinden giden belli başlı markalar, ustaca hazırladığı look’larıyla ilham veriyor. Bunların en başında Ralph Lauren geliyor. Şıklığı belli bir kayıtsızlıkta sunmayı başaran marka, hem koleksiyonlarıyla hem de podyum görünümleriyle mükemmel örnekler sunan tasarımcılardan sadece biri. Daha ulaşılabilir bir isim verecek olursak o da Mango olabilir.

Aybüke Nur Demirci ve Pelin Sarkaya Dark Academia Stili

Refka Trençkot

Bu Trendi Kimlerde Görüyoruz?

‘Dark Academia’ trendini @trangreeny , @sarahmantelin gibi yabancı İnfluencer’larda daha çok görüyoruz. Ancak bu stili yansıtan birkaç tesettürlü isim de yok değil. Mesela Aybüke Nur Demirci ve Pelin Sarkaya’nın bazı okullu kombinleri, Elif Doğan’ın gotik seçimlerini bu akıma örnek olarak verebiliriz.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir