Top Model mi, Rol Model mi Olmalı?

Top Model mi, Rol Model mi Olmalı?

Top Model mi, Rol Model mi Olmalı

Herkesin güzellik anlayışının aynı olduğu bir yerde zevkten, estetikten ne düzeyde bahsedilebilir ki? Açıkçası etrafıma şöyle bir baktığımda herkesin benzer kıyafetler içinde olduğu, herkesin aynı şeyi güzel bulduğu bir dünya bana çok yavan geliyor. İşte bu tekdüzelik baskın bir tüketim toplumu olmanın da bir göstergesi ve kaçınılmaz sonucu.

Erkekler ve kadınların büyük kısmı ‘top model’ bir yaşam tarzını benimsemiş durumda. Sosyal medyada herkes kendince bir rol kesiyor. Bakıyorsunuz ki herkes top model, aktör, aktrist, vs. Haz dediğimiz kavram, bütün bir çağı kuşatmış durumda. İnsanlar, başkalarına bir şey vermek değil; aksine sadece kendi hazlarını önemseyen eylemler yapmakla meşgul bu yüzyılda. Nereye kadar? Bilemiyorum. Ama bu gidişat yani sadece keyif, haz, mutluluk pompalayan bir toplum sistemi elbette bir yerlerde kısır döngüye de girecek gibi görünüyor.

Benim özlediğim insanlar hani şu her haliyle, tavrıyla başkalarını sürükleyen gerçekten dolu ve donanımlı insanlar. Herkesin top modelliğe öykündüğü bir zamanda, ihtiyacımız olanlar rol modeller aslında. Özellikle de çocuklar ve ergenlerin dünyasında rol modellerin önemi tartışılmaz. Ancak bu alanda bir sıkıntı ve kocaman bir boşluk var. Genç kuşağa atalık yapacak, gençlerin danışabileceği, fikrini önemsediği insan sayısı elle tutulacak kadar az. Az çünkü 7’den 70’e herkesin amacı daha donanımlı veya daha bilge olmak değil; daha güzel olmak, kusursuz bir görünüme sahip olmak, daha çok like… Hayat bu değil. Hayat bundan ibaret de değil.

Top Model mi, Rol Model mi Olmalı

Bizler kendimizi başkalarına fayda sağladıkça tamamlayabiliriz ancak. Kendi mutluluğumuz kadar başkalarının da mutluluğunu önemsedikçe, yeni kuşaklara yol gösterdikçe, hayatla ilgili kuşandıkça, bilgimizi arttırdıkça, değerli bilgiler kazandıkça ve bu bilgileri ihtiyacı olanlarla paylaştıkça varlığımızın eksik taraflarıyla bütünleşmiş olacağız. Ötesi gelip geçici hazlardan ibaret ve kimseye faydası olmayan bir yaşam olarak kalacak. Güzel olmak değil, değerli olmak önemli. Top model olmak değil, rol model olmak önemli.

Hepimizin hayatında bizim bilgimize ihtiyacı olan insanlar var. Çocuklarımız var, öğrencilerimiz var, komşularımız ve arkadaşlarımız var. Boş verin ikoncanları, mankenleri, artistleri, modelleri. Önemli olan yaşama ve insanlara ne kattığımız. Güzellik bu dünyada baki değil ama davranışlarınız, kişiliğiniz, sözleriniz sizinle ve sizden sonra da baki olacak. Sesiniz ve sözünüz hatırlanacak. O yüzden baki olana değer verin, onu çoğaltın ve onu yayın dünyaya. Sizi temin ederim, dünyada daha değerli bir şey asla yok.

Mutlu bir hafta olsun.

Sevgiyle…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir