Tesettürlü Gelin Olmak ve Tesettürlü Gelinlik Modelleri

Tesettürlü Gelin Olmak ve Tesettürlü Gelinlik Modelleri

Tesettürlü gelin olacaksanız sizi gelinlik seçiminde zor bir süreç bekliyor. Çünkü birçok gelinlik mağazasında tesettürlü gelinlik örnekleri yok, dekolte gelinlikler de farklı kumaşlarla kapatılmaya çalışılıyor. Hal böyle olunca gelinlerin en güzel olmaları gereken günde ortaya kötü manzaralar çıkabiliyor. Tasarımcı Nurbanu İzgi ise başörtülü gelinlere özel tasarımlar yapan az sayıdaki isimden biri.

Yaz geldi. Nikâhlar ardı ardına kıyılmaya başladı. Evlilik sektöründe yoğun günler yaşanıyor. Bu sektördeki herkesin işi bugünlerde çok zor, ancak en büyük zorluğu gelin adaylarının yaşadığı da bir gerçek. Hele ki bu gelin adayları başörtülüyse… Ne yazık ki tesettürlü gelinlik örnekleri bulabilecekleri yerlerin sayısı sınırlı. Olanların birçoğunda ise sade, şık ve hoşlanacağınız bir gelinliğe rastlamak mümkün değil. Gelinlikler genellikle straplez modellerin kapatılması ile oluşturulmuş. Bu durumun nedenini merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Tesettürlü gelinliklere kol ve yaka çalışıldığından, dikilen model, her bedene uymuyor. Straplez bir gelinliği daraltmak ya da genişletmek çok kolay iken tesettürlü gelinlik üzerinde işlem yapmak günler alabiliyor. Dolayısıyla tesettürlü gelinlikler çok fazla kiralanamadığı gibi kişiye özel dikilmediğinde satışı da çok zor yapılıyor. Gelinlikçiler de mağazalarında üzerinde kolay işlem yapabilecekleri modelleri sergilemeyi tercih ediyor.

Kadıköy Söğütlüçeşme Caddesi’nde yer alan Nurbanu Modaevi’nde gelinliklerin yoğun emek sarf edilerek yapıldığı belli. Modaevinin sahibi Nurbanu İzgi, Selçuk Üniversitesi Giyim Öğretmenliği Bölümü’nden mezun. Moda tasarımı, stilistlik, modelistlik eğitimleri almış ve 15 yıldır bu sektörün içinde. Başarısının sırrını soruyoruz, “Ben de başörtülüyüm, tesettürlülerin ne istediğini iyi biliyorum.” diyor ve ekliyor: “Tesettürlü gelinliklerde klasik anlayış bolero yönündedir. Straplez modeller; genellikle bolero ile kapatılır ya da gelinliğe uygun bir kumaş üst bölüme dikilir. Fakat biz yekpare bir kapalılığı tercih ediyoruz. Omuzdan başlayarak, aşağı doğru inen modeller tasarlıyor, teknik bakış açısını, estetikle bütünleştiriyoruz. Tasarım üzerine biraz kafa yorunca ortaya güzel gelinlikler çıkıyor.”

İzgi’nin önemsediği diğer detaylar ise gelin adayının mesleği, fiziği, duruşu ve düğünün teması. Gelinlik tasarlarken bu detayların mutlaka göz önünde bulundurulmasını tavsiye ediyor. Yani gelinlik, kişiliğinizle ve tarzınızla bütünleşmeli, üzerinizde aykırı bir görünüme neden olmamalı. Bir de düğün günü başörtünüzün nasıl olacağı sorusu kafanızı meşgul ediyor olabilir. Merak etmeyin, bu konuda da İzgi’nin görüşlerini aldık. Ona göre gelinliği orijinal kılan duvak. Gelinlikte dantel kullanılmışsa başörtüsünde yer alan her tür detay karmaşıklığa neden oluyor. Bu nedenle tesettürlü gelinlerin başı mutlaka sade olmalı. İzgi, klasik anlayışın dışına çıkarak şapka ve kep tarzını tavsiye ediyor. Geriye bir tek fiyat kalıyor. Nurbanu Modaevi’ndeki gelinliklerin fiyatları 2-5 bin lira arasında değişiyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir