Tesettür Giyimin Merkezi, Erenköy…

Tesettür Giyimin Merkezi, Erenköy…

Tesettür Giyimde Atölye Çalışması Şart

İstanbul Erenköy yavaş yavaş tesettürün giyimin merkezi haline geliyor. Özellikle İstasyon ve Ethemefendi caddelerine ne zaman uğrasanız yeni bir butiğin açıldığını fark ediyorsunuz.

Şimdiye kadar muhafazakâr kesimin bir numaralı alışveriş adresini Fatih diye bilirdik ama burası algıları değiştirecek gibi görünüyor. Semtin Fatih’ten en önemli farkı çoğu butiğin aynı zamanda atölye hizmeti de vermesi. Yani mağazalarda gördüğünüz ürünleri isteğiniz doğrultusunda şekillendirme şansına sahipsiniz burada. Bir de alışveriş yaparken kalabalıklar yok etrafınızda. Sokaklar ve mağazalar oldukça sakin. Mekanların müşteri kitlesinin kemikleşmiş olması bunda etken. Butik sahiplerine göre bunun sebebi, farklı tarzda giysileri Erenköy‘de bulacaklarını bilmeleri. Bazılarına göre de atölye hizmeti vermeleri.

Gençlerin mekânı “Vaye”

Vaye Butik‘te daha çok gençlere yönelik tasarımlar göze çarpıyor. Özellikle yurtdışından gelen kumaşlarla yapılan etek ve ayakkabı kombinleri sıradanın dışında. Malum gençler farklılık arıyor ama piyasada tesettür tasarımları genellikle orta yaş grubuna yönelik.

Vaye‘nin sahibi Şule Sevsevil bu yüzden kumaşlarda kiraz, çilek, bisiklet, araba ya da radyo desenleri gibi farklı çizgiler olmasına özen gösteriyor. İngiltere’de moda tasarımı okuyan kızı Hale ile sürekli irtibatta. Kumaşları Hale seçiyor, tasarımlara Şule Hanım karar veriyor. Ortaya spor ve farklı şeyler çıkınca, gençler için vazgeçilmez butiklerden biri haline geliyor Vaye. Zannetmeyin ki orta yaşlılar buradan alışveriş yapmıyor. Sevsevil, 50’li yaşlardaki kadınların bile dondurma desenli etekler aldığını söylüyor. “Vaye Sevsevil” Facebook adresinden de Türkiye’nin dört bir yanından sipariş verenler var mağazaya. Ölçülerinizi vermeniz ve nasıl bir tasarım istediğinizi anlatmanız yeterli.

Minay Butik de Ethem Efendi Caddesi’nin en eskilerinden. Mine Üstek 14 yıl önce açmış burayı. “Eskiden şık giyinmek isteyen kadınlar kumaşların kalitesine çok dikkat ederdi. Şimdi bunun yanına tasarım da eklendi.” diyor. Herkes gibi Mine Hanım da müşterilerin en çok farklılık aradığını söylüyor. Bu yüzden ona göre tesettür giyim de atölye çalışması şart. Butikte kişiye özel dikim grubu var. Ama en güzel yanı büyük beden çalışmaları. Neredeyse bütün tasarımları 52 bedene kadar bulabilmeniz mümkün.

Neslihan Eker Cengiz ve Aylin Polat Şatıroğlu‘nun kurduğu Aven‘in konsepti daha farklı. Üst katta daha çok günlük giyim yer alırken alt katta abiye tasarımlar ağırlıkta. Daha önce Mehtap Elaidi, Yasemin Akat, Nejla Güvenç, Simay Bülbül gibi pek çok tasarımcı Aven için tesettür giysileri tasarlamış. Ancak şu anda tasarımlar Cengiz ve Şatıroğlu’nun elinden geçiyor. Yine burada da atölye çalışmasının yanı sıra kişiye özel dikim hizmeti var. Mağazada olan giysiler üzerinde değişiklik isteyen müşterilerden ek ücret talep edilmiyor.

Erenköy‘de birçok butik olmasına rağmen burayı çekici kılan birbirlerinden farklı olmaları belki de. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki tesettür giyim de atölye çalışması yapan müşterisini elinde tutmayı başarıyor.

Çevre illerden gelenler de var

Hoş tasarımların bulunduğu bir diğer butik ise Semazen. Hattat Sema Çalışkan ve çeyiz işiyle uğraşan Esma Gürsoy tarafından bir yıl önce kurulmuş. Genç tasarımcı Feyza Ünlü ile çalışıyorlar. Mağaza müdürü Fatma Erdoğdu, bu kadar kısa sürede bile devamlı müşterilerinin olduğunu belirtiyor. Çevre illerden gelenler de var. Erdoğdu, “Kilometrelerce öteden gelmelerinin tek bir sebebi var. O da Anadolu’da farklı seçenekler bulamamaları.” diyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

“Tesettür Giyimin Merkezi, Erenköy…” için 4 cevap

 1. Firdevs Eren dedi ki:

  Sizi 06.08.2011 tarihli Zaman gazetesinin cumartesi ekinde gördüm.Mağazanızda ramazana özel mukabele yapmanız dikkatimi çekti.Bu şekilde bir davranışla örnek teşkil etmenizi takdire şayan görüyorum.Acaba il dışına sipariş gönderir misiniz? Ben Çorum’da yaşıyorum.Çalışan ve tesettürlü bir kadın olarak,giyinmekte zorlanıyorum.Bana yardımcı olursanız sevinirim.Selamlar..

 2. Havva güzeş dedi ki:

  Yaklaşık yirmi yıldır erenköy sakini olarak yazılanlara hayır demek imkansız.
  Evet erenköy tesettür giyiminde bir numara diyebiliriz.Fakat erenköy’de yıllardır erenköy hanımlarına farklı bir şıklık sunan bir butik daha varki oda elvan butik elvan hanımında hakkını yememek lazım saygılar…

 3. zeynep dinç dedi ki:

  cok begendım adresınız bıldırırsenız sevınırım

 4. ibarem dedi ki:

  çorumda zühre pardesü satan yer var mı?çok beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir