Surlar İçinde Yemek Zevki: Sur Restaurant & Cafe

Surlar İçinde Yemek Zevki: Sur Restaurant & Cafe

Alkolsüz Mekanlar: Sur Restaurant & Cafe

Patlıcan yatağında köftesi, çıtır mantısı, spesiyal Sur kebabıyla müdavimleri bulunan Sur Restaurant, geniş bahçesiyle de oldukça cazip…

İstanbul’un merkezi yerlerinde yemek yiyecek yer çoktur. Fakat mekânların darlığı bazen keyfini çıkara çıkara yemek yemenize engel olabilir. Bu yüzden şehrin dışına çıkmadan geniş, ferah bahçelerde yemek yemeniz zordur. Fakat bu hafta ziyaret ettiğimiz Sur Restaurant Zeytinburnu’nda bile olsa geniş bahçeli ve yeşili bol bir mekânda yemek yeme fırsatı sunuyor. Mehmet Soylu ve Haluk Aydın’ın sahibi olduğu mekan 2003 yılında açılmış. Mekânda Türk ve dünya mutfağı bir arada. Tabi mekâna özgü spesiyaller de yok değil. Spesiyal Sur kebabı, abagannuş, çıtır mantı, patlıcan yatağında köfte bu yemeklerden bir kaçı. İsteyenler için dünya mutfağından noodle ve fajita gibi çeşitler de var. Mekânın mönüsü çok geniş. Bu yüzden yemek tercihini yaparken mekan spesiyalleri üzerinden giderseniz daha özel bir yemek tatma imkanı bulmuş olursunuz.

Afyon’dan getirilen kıvırcık kuzuların etlerini bir bir işleyen şef Ergun usta “Burada etlerin hepsini ben elden geçiririm ve kalitesiz malzeme kullanmam. Benim mutfağıma kalitesiz ürün girse, yemek çıkmaz. Ben mesleğime leke getirtmem” diyor. Anlayacağınız Ergun usta işine oldukça titizleniyor. Bu sözler de Sur Restaurant’ta lezzetli bir yemek yiyeceğinizin garantisi aslında. Ergun ustanın sırlarını sakladığı birçok sosu bulunuyor. Mesela patlıcan yatağında köfteye yaptığı domates sosun tarifini isteyen çok ama şef yemek isteyenleri mekâna davet ediyor. Mekânın favori yemeklerinden biri de abagannuş. Antakya yöresinin sevilen lezzetlerinden biri olan bu yemek Sur Restaurant’ta biraz farklı hazırlanıyor. Adana kebabı, kaşar peynir ve özel bir barbekü sosuyla servis edilen yemeğin lezzetine diyecek laf yok.

Sur Restaurant

Ne yenir? Abagannuş, gavur dağı salata, patlıcan yatağında köfte
Ne ödenir? Bir kişi için 40 TL
Ne zaman gidilir? 07.00–00.00
Nerede? Kazlıçeşme Mah. Belgrad Kapı yolu No: 7 Zeytinburnu/ İstanbul
Tel: (0212) 546 09 37

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir