Sosyal Medya Evliliği Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Medya Evliliği Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Medyanın Evlilikler Üzerindeki Etkisi

Hepimizin zaman zaman belki de eleştirdiği özel hayatımız ve evliliğimiz bu kadar göz önünde olmalı mı? Olursa bu durum evliliğimizi nasıl etkiler?

Hayatımıza ilk olarak dizilerin ve filmlerin yerleşmesi arkasından ise sosyal medya kaynaklarına her yaştan kişinin rahatlıkla ulaşması, özel hayatla alakalı her karenin normalleşerek paylaşılması, gerçekliğinden bile emin olamadığımız yeni kişilerin hayatımıza, ilişkilerimize, rahatlıkla girmesine olanak sağladı.

Sosyal medyanın hızlı bir şekilde hayatımıza girmesi ile sanki ilişkiler de aynı hızla değişmeye başladı. Bilgisayarlarımızı açtığımız ya da telefonlarımızı elimize aldığımız anda bir çok kişinin özel hayatı aniden gözünüzün önüne geliyor. Sosyal medya sayesinde bir ilişkinin tanışma aşamasından evlilik sürecine kadar, takip edebiliyor, ilişkinin gidişatına şahit olup, hatta yorum dahi yapabiliyoruz.

Peki, sosyal medya evliliğimizi, ilişkimizi, hayatımızı nasıl etkiliyor?

Sosyal Medyanın Evlilikler Üzerindeki Etkisi

Kadın Erkek İlişkilerinin Şekli Değişti

Sosyal medya ilişkilere, evliliklere farklı bir boyut getirdi. Önceden evlilikler daha çok içki, kumar, aldatma, şiddetli geçimsizlik gibi nedenlerle biterken şimdi ilk sırayı sosyal medya almaya başladı.

Çiftlerden birinin cinsel içerikli sitelere girmesinin, internette başkalarıyla yapılan yazışmalarının ya da sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan fotoğraflarının, evliliklerde kavga konusu olduğuna sık sık şahit oluyoruz.

Evliliklerinde sorunlarla yüzleşmekten kaçınan çiftler sosyal medyada daha fazla vakit geçiriyor. Çiftler aynı evin içinde, ayrı koltuklarda, ayrı sanal sosyallik yaşıyor ve tabi ki bu durum evliliklerinde iletişimi ortadan kaldırıyor.

İletişime ve romantizme ayrılacak vaktin büyük bölümünü internette özellikle de sosyal medyada harcıyorlar. İnternet ilişkilerinin ve internette yoğun vakit geçiren çiftlerin sorunlarının diğer ilişkilere göre daha yüzeysel olduğunu, böyle çiftlerin daha mesafeli olduklarını söyleyebiliriz.

Sosyal Medyanın Evlilikler Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medya Kıskançlığı Arttırıyor

Sosyal medya, hayatımızın içine bu kadar işleyince ruh halimizi de etkilemeye başlıyor. Eğer ki eşinizi dışarıda, sosyal çevrede yabancı bakışlardan kıskanıyorsanız sosyal medyada sizi rahatsız eden paylaşımlara ve beğenilere de aynı tepkiyi verirsiniz. Sürekli aynı kişi tarafından yapılan beğeniler, samimiyet sınırını zorlayan yorumlar ve beğeni adı altında açıkça yapılan sanal taciz birçok çift arasında ciddi kıskançlıklara neden olabiliyor.

Hangi kadın ya da erkek bile bile eşinin başka birisiyle samimi muhabbetlerine tahammül edebilir ki? Haliyle bu gibi davranışlar nedeniyle çiftler arasında kıskançlık, güvensizlik ve aldatma gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Bu şekilde başlayan huzursuzluklar ilişkilere, evliliklere ciddi zararlar verebiliyor ve hatta boşanmalara bile neden olabiliyor.

Sosyal Medyanın Evlilikler Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medya Sadakatsizliği Tetikliyor

Çok değil bundan on yıl önce; akşam eve gelindiğinde eşler ailecek muhabbet yaşarken, günümüzde ise evdeki her bir birey bilgisayar başında zaman geçiriyor. Bu da aradaki sevgi bağının kopmasına neden oluyor.

Eşlerden birinin sosyal medya sitelerinde fazla dolaşması, diğer tarafın gözüne batıyor ve eşine kuşkuyla bakmasına yol açıyor. Eşinin şifrelerini kırarak yapılan özel alana müdahaleler de ilişkide çatışmalar oluşturuyor. Bazı çiftler ise birbirlerini bir dedektif gibi sosyal medyadan takip etmeye başlıyorlar, iletişim ve güven duygusunun yerini şüphe ve bireysellik alıyor.

Eskiden eşinizin başkasına ilgi duyduğunu ya da başkasının eşinize, sevgilinize ilgi duyduğunu anlamak çok kolay değildi. Fakat sosyal medya sayesinde insanların hayatlarıyla ilgili neredeyse bütün detayları paylaşmasıyla her şey herkesin gözleri önünde yaşanmaya başlandı. Haliyle aldatan kadın ya da erkek suç üstü yakalanıyor. Tabi bunun yanında gizlemeyi başaranlarda var. Bu kişiler evli dahi olsalar kendilerini bekar olarak tanıtıp sanal aileler bile kuruyorlar.

Ülkemizde sosyal medya kullanan çiftler kıskançlık ve ihanete çözüm olarak kendilerince yeni kullanım alışkanlıkları geliştirmişler. Mesela, bazı çiftler ortak sosyal medya hesabı açarak ve bu hesaptan özellikle birlikte çektirdikleri fotoğrafları paylaşarak arkadaş listelerine adeta bir mesaj veriyorlar: ‘Biz mutlu bir çiftiz‘.

Sosyal medyada birlikte mutluluk pozları veren birçok çift aslında ilişkilerinde sorunlarla baş etme yöntemi olarak sosyal medyayı kullanmaktadır. Dışarıya karşı mutlu gözükerek çatışmalı duygu durumundan ve yüzleşmeden uzak kalmaya çalıyorlar.

Gerçekten mutlu çiftler sevgileri ve ilişkileri ile ilgili sık sık paylaşımlarda bulunmazlar, ilişkilerini kendi içinde kendi olgunluğunda yaşarlar.

Bazıları ise birbirlerine kendi hesaplarının şifrelerini vererek güven kazanmaya çalışıyorlar. Güven böyle bir durum değildir. Niyeti aldatmak olan birini bu şekilde durdurmak çok da mümkün olmaz. Bu kişiler farklı hesaplarla amacına ulaşıp görüşmek istediği insanlarla rahatlıkla iletişim kurabilirler.

Mutlu Aile Olmanın Sırları

Eşini Seven Çiftler Gerçek İletişimi Tercih Ediyor

Çiftlerin birbirinin duygularını önemsemek, dinlemek, fikirlere saygılı olmak, beraberliğe inanmak ve çözümü hedeflemeleri, sağlıklı bir evlilik için temel kuraldır.

Genelleme yapmak, akıl okumaya çalışmak, rekabet, tehdit, alaya almak ve sorunları geçiştirmek ise evliliğe zarar veren en büyük tehlikeler arasındadır. Sosyal medya ise sorunlu ilişkileri daha savunmasız hale getirir.

Bana göre sosyal medya, evlilik sorunlarında bir neden değil, sonuçtur. İlişkisi, evliliği kötü giden çiftler sosyal medyada vakit geçirmeyi tercih ederken, eşini gün boyu özleyenler ise akıllı telefon, tablet ve bilgisayardan uzak durmayı, gerçek iletişimi tercih ediyorlar.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir