Solan ya da Lekelenen İpek Şallar Nasıl Yeni Gibi Olur?

Solan ya da Lekelenen İpek Şallar Nasıl Yeni Gibi Olur?

Eski Şalları Yeniliyoruz

Herkese merhabalar…

Evlilik öncesi telaş, evlilik, balayı, Ramazan derken epeyce uzun bir süre ara vermek zorunda kaldığım kendin yap projelerimize topladığım enerjiyle devam ediyoruz.

Ben normal yaşantımda da her eşyamı kesip biçip değiştirdiğim ya da gördüğüm her şeyden bir şeyler çıkardığım için uzak kaldığım dönemde aklım hep buralardaydı aslında ama öyle bir döneme girdim ki tıkandığımı hissettim. Snapchatte siz takipçilerimle de en çok neler görmek istediğinize dair fikir alışverişi yaptık. Ne yapsanız olur diyen de vardı ama çoğunluk eski kıyafetlerimizi nasıl değerlendirebileceğimiz yönünde projelerdi. Bu sebeple ben de uzun zamandır düşündüğüm eski şalları (solmuş, lekelenmiş vs.) nasıl yenileriz fikriyle yola çıktım. Hadi başlayalım.

Eski Şalları Yeniliyoruz

Eski Şal Yenileme

Malzemeler

  • Eski Şal / Eşarp
  • Kumaş Boyası
  • Pamuklu İp

Yapılışı

Şimdi sizi okul yıllarımıza götüreceğim, hatırlarsınız uzunca bir ip alıp renk renk boyar kağıt arasına koyar ipi çeker değişik şekiller elde ederdik. Belki bilmeyen ya da hatırlamayanlar vardır tekrar edelim, şalı düz bir yere serin renk renk boyadığınız ipi gelişi güzel şala yerleştirip görseldeki gibi boşta kalan kısmı üstüne kapatın, üzerine elinizi bastırıp ipi yavaşça çekin işte bu yöntemi siyah solmuş şalım için denedim, ben şalım siyah olduğu için sedefli renkler kullandım elimde olan boyalardan, siz şalınızın rengine uygun renkler tercih edebilirsiniz.

Eski Şalları Yeniliyoruz

İpli işlemi yaptıktan sonra boş kalan yerlere fırçayla püskürtme yapın ve 24 saat düz bir yerde beklettikten sonra tersinden ütüleyin. Yıkama işlemini kuru temizleme ya da çitilemeden elde hafifçe yapabilirsiniz. Böylelikle hem eski şalınızı yenilemiş hem de deseni itibariyle sadece sizde olacak bir şal elde etmiş olacaksınız. İyi günlerde olsun. Bir sonraki projede görüşmek üzere, sevgiler…

Yorumlar

“Solan ya da Lekelenen İpek Şallar Nasıl Yeni Gibi Olur?” için 2 cevap

  1. Gonul dedi ki:

    Merhaba Solan ipek esarplari kumas boyasi ile boyasak olur mu

  2. Fatma Akdemir dedi ki:

    Merhaba ben çamaşırların arasında farketmeden kızımın levidor tivil İpek eşarbını makineye atmışım bu yöntem ile Kumaş boyası yapsam acaba tutar mı. Cevap yazarsanız sevinirim. Fikriniz çok hoşuma gitti ama tivil ipeğe olurmu kararsız kaldım danışmak istedim size

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir