Sıcak Yaz Günlerinde Hangi Kumaşları Tercih Etmeliyiz?

Sıcak Yaz Günlerinde Hangi Kumaşları Tercih Etmeliyiz?

Yazlık Kumaş Çeşitleri Hangileridir?

Alışveriş tutkunu olan biz kadınlar beğendiğimiz her ürüne sahip olmak isteriz. Model hoşumuza gitti mi, ne kumaşına bakarız ne fiyatı umurumuzdadır. Ne yapar ne eder o ürünü alırız. Alırız almasına da, kaçımız iç etiketine bakıp kumaşın türü neymiş diye bakarız merak ediyorum. Boşuna konmuyor o etiketler öyle değil mi?

Bakmak lazım Çünkü; Kavurucu sıcakların başlamasıyla hepimizde aynı kaygı, incecik serin tutan kumaşlardan yapılan giysilere sahip olmak. Daha açıkçası terletmeyen, serin tutan ve koku yapmayan ürünler. Hem incecik olsun isteriz hem içi belli etmesin. Bu mevzu tesettürlü bayanların en baş belası. Tasarım ve üretim yapan biri olarak bu konuda oldukça zorlandığımı söylemeliyim. Tüketiciye en iyi şekilde hitap edebilmek ve ihtiyacını giderebilmek takdir edersiniz ki oldukça güç. Herkes farklı zevklere, farklı görüşlere sahip. Biri içini belli eden ürünü umursamaz giyer, diğeri iç belli ediyor diye ürünü satın almaz. Biri bu kumaş sentetik der doğalını tercih eder, diğeri kumaşın türüne değil fiyatına bakar, ucuz ise günü kurtarır satın alır.

Yazlık Kumaşlar

Çoğu firma sentetik kumaşlardan üretim yapmakta. Bu gibi kumaşlar nefes almadığı gibi cildi tahriş etme olasılığıda yüksektir. Terletir ve kokutur. Hammaddesi doğal olan kumaşlar ise her zaman nefes alır, tuşesi alıcıyı cezb eder ve serin tutar.

Sentetik kumaşlardan uzak durmak mümkün değil. Çünkü hem fiyatı uygundur hem de ömrü daha uzundur. Kolay yıkanır, kolay ütülenir. Üzerinizdeyken formu kolay kolay bozulmaz. Doğal kumaşlar ise; yıkamada titizlik, ütü de itina ve dikkat ister. Kolay buruşur ve kolay deforme olur. Ve diğer kumaş türlerine nazaran fiyatları daha yüksektir. Bana soracak olursanız doğaldan yana olmakta fayda var derim. Çünkü her birimiz özeliz ve en güzel giysimiz cildimiz.

Yazlık Kumaş Çeşitleri Hangileridir?

BU KUMAŞLARI TERCİH EDİN

%100 “pamuklu” kumaşların nem tutma özelliği ile terlemek pek mümkün değildir. Yumuşacık tuşesiyle cilde ferahlık hissi verir. Çok sık yıkamaya müsait olmadığından dikkat etmenizi öneririm çünkü lekeyi içine emiyor ve bu sebeple temizlemesi zor olabiliyor.

Terletmeyen ve pamuklu kumaşın kardeşi diyebileceğim bir diğer kumaş ise “poplin” dir. Gömleklerde sıkça karşılaşırız çünkü yaz aylarının vazgeçilmez kumaşlarındandır. İncecik ve hafiftir. Herkesin dolabında mutlaka poplin kumaştan yapılan bir gömlek vardır.

Benim çok tercih etmediğim ama seveninin çok fazla olduğu “şile bezi” yaz aylarında serinlemenin bir diğer adı. Mağazalarda çok sık rastlayamazsınız çünkü kolay bulunan bir kumaş türü olmadığı gibi çok tercih edilen bir kumaşta değildir. Desenli ve desensiz birçok seçeneği vardır. Ben çok fonksiyonel olduğunu düşünmesem de serinlik ve ferahlık veren bir kumaş olduğunu kim inkar edebilir? Deneyiniz…

Yazlık Kumaş Çeşitleri Hangileridir?

Çoğu insandan “ben onun kırışmasını seviyorum” dediğine şahit olduğum ve yaz aylarının vazgeçilmezi olan bir diğer kumaş ise “keten”. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle erkeklerin daha sıklıkla tercih ettiği keten gömlek ve ceketler ile dolar mağazalar. Çünkü terletmez, koku yapmaz. Giyildiğinde kişiye kaliteli bir görünüm kazandırır. Fakat ütüye hiç dayanıklı değildir, çabuk buruşur. Elit bir görünüm kazandırdığından keten severler onu kullanmaktan vazgeçemez. Benden size bir tavsiye; keten kumaşı etek ve pantolonlarınızda kullanmayın. Üst grupta tercih etmeniz daha doğru olacaktır.Çünkü kolay buruştuğundan etek ve pantolon boyu yukarıya doğru kendini çeker ve kısalma yapar. Bu da güzel bir görüntü sergilemenizden sizi oldukça uzaklaştırır.

Sizinde çok iyi bildiğiniz diğer kumaş ise “krep”tir. Dikkat ediyorsanız butiklerde ve mazağazalarda satılan modelerin hemen hemen hepsi kreptir. Mevsimine göre değişen gramajı sayesinde her sezon kabul görür. Kullanımı oldukça rahattır. Kolay yıkanır ve kolay ütülenir. Viskon ipliğinden ya da polyesterden üretilir. Doğal bir hammaddesi olmamasına rağmen en çok tercih edilen kumaş türüdür çünkü kullanım alanı çok geniştir. Alt grup ve üst grup olmak üzere her modele uyum sağlar.

Yazlık Kumaş Çeşitleri Hangileridir?

İpek ve şifonda yaz aylarının vazgeçilmezlerindendir. Fakat, “ipek” deforme olmaya en yatkın kumaştır. Nemi asla içinde barındırmaz. En pahalı kumaşlardan olmasına rağmen çabuk solar, çabuk yırtılır ve sararır. Kullananlar iyi bilir, terlediğinizde koltuk altınızda kumaş kendiliğinde büzüşür. Ütüleseniz de tamamen geçiremezsiniz. Çok hassas ve narindir. Her modele uygun değildir. Bence %100 ipek kumaşlar gündüz sıcaklarının yerine, yaz gecelerinde tercih edilir ise kullanımı daha kolay ve ömrü uzun olacaktır.

Sentetik ve ipek olmak üzere ikiye ayrılan “şifon”, firmalar tarafından çok sık tercih edilir. Çünkü üretimi ucuzdur ve yapılan modellerin satışını kolaylaştırır. Sentetik şifonlar terletir, cildi kaşındırabilir, iç belli eder. Bunların yanı sıra serinletir de. Kullanım alanı çok geniştir. Kıyafetlerde detay olarak kullanıldığında ürüne hoşluk katar. Şifon yelekler,kaplar, kimonolar, etekler ve gömlekler her daim sezonların olmazsa olmazlarıdır. Hep mi doğal olacak birazda sentetik olsun diyorsanız, yaz aylarında şifon tam size göre…

Sevgiyle kalın

Yorumlar

“Sıcak Yaz Günlerinde Hangi Kumaşları Tercih Etmeliyiz?” için 14 cevap

 1. Yorum dedi ki:

  Muhteşem bir yazı olmuş ellerinize sağlık..
  Yazlık kumaşlar ile alakalı olarak çok faydalı bilgiler var..
  Başarılar

 2. Mavi dedi ki:

  Ben prada kumaşı merak ediyorum hakkinda bilginiz var nasil bir kumaş

 3. ayse dedi ki:

  Merhaba, bir elbise beğendim ve çok benzerlerini iki ayrı sitede gördüm, sadece kumaş bilgisinde birisi için örme krep diğeri için ise viskon yazıyor. Acaba örme krep ve viskon arasında bir fark var mıdır? (Ayrıca örme krep yazan da fiyat daha yüksek)

 4. Yorum dedi ki:

  terletmeyen kumaş hem ruhen temiz hissettirdiği için hemde bedenen terlemeyi azalttığı için önemli

 5. aysel dedi ki:

  çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. epey bir faydalandım. Emeğinize teşekkür ederim.

 6. Kader dedi ki:

  Mira kumaşın iceriği nedir yaz aylarına uyqun bir kumaşmıdır.

 7. Bilinmeyen dedi ki:

  Prada ve poliviskon kumaşı bilen var mı yazabilir misiniz ferace alacağım ama hep Medine ipeginden yanayım serin tuttuğu ve ince ,hafif ve rahat olduğu için ama bu sene hep bu kumaşlardan var yardımcı olabilir misiniz

 8. Sevinc dedi ki:

  Uzun kadife elbisem var sırt dekolte si ve sıfır kollu ağustosun sonlarında giyilir mi simdi den tskler

 9. Fethiye dedi ki:

  Kaskorse kumaş acaba yaz ayları için nasıl bir kumastir.bilgi verirseniz sevinirim

 10. Tuğçe Coşkun dedi ki:

  Prada kumaş terletir mi ben almayı düşünüyorum ama kalın gibi geldi

 11. Nejla dedi ki:

  dökümlü petek kumaş yazın kullanilirmi nasıl bir kumaştır bir de dabil kumaş yazın tercih edilirmi kalınlı yoksa incemidir

 12. zeliha dedi ki:

  Robin kumaş ve paraşüt kumaş hakkinda bilgi verebilirmisiniz

 13. Merve dedi ki:

  Peki dabıl kumaş nasıl? Yaz aylarında tercih edilir mi?

 14. pelin dedi ki:

  marhaba ben yarina kadar bu kumaslardan isdiyorum ayer elinizde bu kumaslardan varmi ayar varsa bana gondere bilirmisiniz ban pelin sirketim batiyor ve kumaslarimi yarisi alimizden gidi ba ipeksi bir kumas lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir