Sahura Kalkmadan Oruç Tutmak Zayıflatır mı?

Sahura Kalkmadan Oruç Tutmak Zayıflatır mı?

Sahursuz Oruç Zayıflatır mı?

Ramazan ayı yaklaşıyor, özellikle bu yaz aylarına denk gelen bu Ramazan ayında zayıflama düşüncesindeyseniz dikkatli olmanızda fayda var çünkü zayıflama umuduyla yapılan yanlışlar ve eksik beslenme aksine kilo almanıza hatta tetikte bekleyen hastalıklara yakalanmanıza yol açabilir.

Özellikle sahursuz tutulan oruçların faydadan çok zararı bulunduğunu belirten uzmanlar Ramazan ayının yaza denk gelmesi sebebiyle oruçlu kalınan sürenin uzadığına ve bu sebeple özellikle sahurda iyi beslenilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Uzun süreli açlıkların ortaya çıkardığı başlıca sorunlardan biri olan kan şekerinin düşmesi ve bununla birlikte karaciğer ve sindirim organlarının zarar görmesi muhtemel. Ayrıca tansiyon ve şeker hastalarının da özellikle bu konuya dikkat etmesi gerekiyor. Uzun süren açlıklar sonunda iftar yemeğinde yenilen fazla yemek kilo alımına sebep olabilir. Oysa ki iyi bir sahurla birlikte tutulan oruç, iftar yemeğinde aşırıya kaçmayı engeller ve buda kilo kontrolü açısından büyük önem taşır. Uzmanların özellikle belirttiği nokta sahura mutlaka kalkılması yönündedir.

Oruç tutarken zayıflamaya çalışmak aslında kilo kaybetmeniz anlamına gelmez, düşük kalorili beslenme neticesinde kastan kaybedersiniz. Ramazan’da sağlıklı ve düzenli beslenme önemlidir. Özellikle yemekleri yavaş yavaş yemeli ve iftarda çorba sonrasında bir miktar yemeğe ara verilmelidir. Örneğin çorbanızı içtikten sonra akşam namazını kılarak iftarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir