Sağlıklı Okul Alışverişi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Okul Alışverişi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Okul Alışverişi

Aman ona bir şey olmasın!” diye üstüne titrediğimiz çocuklarımız için okul zilinin çalma vakti yaklaşıyor. Okul alışverişini son güne bırakıp, sağlıksız ürünler arasında çaresiz kalmak yerine, bilinçli bir ebeveyn olarak alışveriş planınızı yapmaya bugünden başlayabilirsiniz. Çanta, ayakkabı, forma, eşofman ve kırtasiye malzemeleri seçerken, son derece titiz davranmalısınız.

Çocuğunuzun bir sene boyunca kullanacağı bu malzemelerin kalitesi, sağlığını doğrudan etkileyecek. Çocuklarımız, en değerli varlıklarımız. Okul seçimi, öğretmen seçimi, arkadaş seçimi konusunda nasıl titiz davranıyorsak okul alışverişi yaparken de aynı özeni göstermeliyiz. Sizin için uzmanların okul alışverişi yapacak ebeveynlere tavsiyelerini derledik. Çocuğunuzla sağlıklı günler dileriz.

Sağlıklı Okul Alışverişi

Çanta taşımak eziyet olmasın…

Okul alışverişinin vazgeçilmezidir okul çantaları. Mağazaya girdiğinizde her ne kadar çocuğunuz en cafcaflı olan modellere gitse de doğru okul çantası seçiminde rahatlık her şeyden daha önemlidir. Öncelikle seçeceğiniz okul çantası hafif olmalıdır. Uzmanlara göre; içine kitap ve defter konulduktan sonra çantanın ağırlığı, çocuğunuzun ağırlığının yüzde 15’ten fazlası olmamalıdır.

Tekerlekli ve çekmeli çantalar ile çocuğunuz daha rahat hareket eder. Sırt çantasının askısı da çok önem taşımaktadır. Askı geniş olmalı ve çift taraflı, iki omuza da takılan modellerden olmalıdır. Bel kemeri olan sırt çantaları, çocuğunuzun sırt ağrıları çekmesini önler.

Sağlıklı Okul Alışverişi

Ayakları zarar görmesin…

Sağlık konusunda asla taviz vermemeniz gereken en önemli okul alışverişi malzemesi ayakkabılardır. Çocuğunuzun ayak numarasından küçük ya da büyük olan ayakkabılar; tırnak batması, çekiç parmak, nasır gibi ayak hastalıklarının başlamasına neden olabilir. Çocuğunuza içinde rahat etmediği belli olan bir ayakkabıyı, ‘Giye giye alışır‘ düşüncesi ile almaya çalışmayın.

En sağlıklı okul ayakkabısı; parmaklarda baskı olmayan, burun veya yan kısmından sıkmayan ayakkabılardır. Ayakkabının üst kısmı deri veya kanvas gibi hava geçiren, terleme ile ayakta oluşan nemi dışarı atmaya yardımcı olan kaliteli malzemeden olmalıdır. Taban altının; yeri sağlam tutan, kaymayan ve esnek malzemeden, taban içinin ise; ter emici sağlıklı bir malzemeden yapılmış olması gerekmektedir.

Sağlıklı Okul Alışverişi

Okul formasında ucuza kaçmayın…

Okul forması alırken, satıcıdan formanın yapıldığı tekstil ürünleri hakkında bilgi istemekten çekinmeyin. Okul formasının kumaşında boya kullanılmışsa, bu boyaların kanserojen özelliğinin olmadığından emin olmalısınız.

Ilık havalar için pamuklu, soğuk havalar için de yünlü malzemeden üretilen ürünleri tercih edin. Doğal malzemelerden üretilen okul formaları çocuğunuzun vücut ısısını dengeler, terlemesini önler.

Sağlıklı Okul Alışverişi

Kırtasiyede de öncelik sağlık…

Kokulu, rengarenk ve şekilli kırtasiye malzemeleri çok sevimli duruyor biliyoruz. Ama bildiğimiz bir şey daha var: piyasaya sürülen kırtasiye markalarının çoğu kanserojen içerik açısından denetlenmemiş, kimyasal boyalarla zenginleştirilmiş, güvenlik değerleri dikkate alınmadan satışa sunulmuş ürünlerden oluşmakta.

Güvenilir markaların ürünleri arasından ilk seçimi siz yapıp, ikinci seçimi çocuğunuza bırakarak iki tarafında mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir