Ramazan’ın 4. Gününe Özel Keşkül-ü Fukara Tarifi

Ramazan’ın 4. Gününe Özel Keşkül-ü Fukara Tarifi

Ramazan İçin İftar Menüsü

Ramazan ayına erişmenin mutluluğu ile 2023 yılı için az, öz ve lezzetli iftar menüleri hazırlamaya devam ediyoruz. 11 Ayın Sultanına yakışır yeni menümüzde tarifini vereceğimiz lezzet Osmanlı mutfağından bir tatlı: Keşkül-ü Fukara. Yoksul çanağı anlamına gelen tatlıya, bu isim bir rivayete göre Osmanlı döneminde kazanlarla içinde bol badem, Antep fıstığı gibi malzemeler konarak yapılıp fakirlere dağıtıldığı için verilmiştir.

2023 Ramazan 4. Gün İftar Menüsü

Daha önce verdiğimiz tariflerden seçtiğimiz günün menüsünde şifa kaynağı harika bir çorba, pişirilişi farklı bir tavuk pilav ve yanında da nohut salatası var. Menüyü tatlandıracak keşkül-ü fukara tarifi ile bugün iftara ne yapsam sorusunun cevabı hazır oluyor. O zaman geleneksel tatlımız için gerekli malzeme listesini hemen verelim.

Keşkül-ü Fukara

Keşkül-ü Fukara

Malzemeler:

  • 5 bardak süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 4,5 yemek kaşığı nişasta
  • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
  • 3 yemek kaşığı badem
  • 2 yemek kaşığı fındık
  • 1 yemek kaşığı Şam fıstığı

Yapılışı: Sıcak suda bekletilip kabukları soyulmuş ve iri dövülmüş bademi, dolamlık fıstıkları, iri dövülmüş fındık ve Şam fıstıklarını bir kaseye koyup güzelce karıştırın. Bir tencerede süt ve şekeri eritip içine kuruyemiş karışımını ekleyerek kaynamaya bırakın. Ardından bir kasede az miktar soğuk suyla açtığınız nişastayı çok yavaş şekilde ve karıştırarak ilave edin. Kıvam alıncaya kadar pişirip altını kapatın. Kaselere pay ettiğiniz nefis tatlıyı biraz ılıdıktan sonra buzdolabında soğumaya bırakın. Dilediğiniz şekilde süsleyerek servis edin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir