Ramazan Sizi En İyi Versiyonunuza Yaklaştırır

Ramazan Sizi En İyi Versiyonunuza Yaklaştırır

Ramazan Sizi En İyi Versiyonunuza Yaklaştırır

Öncelikle Ramazan ayı umarım herkes için huzurlu ve bereketli geçer. Ramazan’ın uzun yaz günlerine denk gelmesi her ne kadar zaman zaman kişilerin üstünde stres oluştursa da genel itibari ile insan ilişkilerinin zirve yaptığı, kişinin kendini daha huzurlu ve sevgi dolu hissettiği günlerdir. Her yazımda tekrar ettiğim gibi mutlu bir hayatın sırrı, mutlu bir insan olmaktır. Kendi mutluluğunu elde eden insan otomatikman tüm çevresine de mutluluğun yayılmasına vesile olur. Sabır ayı olan Ramazan ayı kişinin kendi mutluluğunu elde etmesi ve en iyi versiyonunu yakalaması için çok iyi bir fırsattır.

Mutluluk bir hal değildir, bilinçli olarak tercih edilen bir tutumdur. Mutluluk dışarıdan gelen değil, içimizde oluşturduğumuz bir histir. Sanılanının aksine başımıza gelenler değil onlara atfettiğimiz anlamlar aslında bizi mutsuz edendir. Maalesef yapı olarak mutluluk ihtimallerini de yok etme eğiliminde bir toplumuz. Asık suratla yaşamayı tercih ediyoruz, basit bir gülümsemeyi kendimize ve çevremizdekilere çok görüyoruz. Karşılıklı olarak sohbet etmeyi ”dertleşmek”sanıyoruz. Geçmişle ilgili aklımıza hep yaşanan kötü şeyleri getiriyoruz. Yaşanan güzelliklerse nedense aklımıza gelmiyor.

Hep eksiklerimize odaklanıyoruz, var olanları unutuyoruz ve tabii şükretmiyoruz. Evet, Ramazan ayı ile güzelliklere odaklanarak hayatımızda kaybettiğimiz güzellikleri kendi en iyi versiyonumuzu ve mutluluğu bize getirecek ruh halini yakalayabilir.

Ramazan Sizi En İyi Versiyonunuza Yaklaştırır

En İyi Versiyonunuzu Oluşturmanın 5 Yolu

Hayat Olduğu Gibi De Güzel Bunu Kabullenin;

Öncelikle hayatı olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Acısıyla, tatlısıyla, zorlukları ile kabul etmekten bahsediyorum. Hayatı sadece mutluluk ve tatmin beklentisi ile yaşayan insanlar karşılaştıkları zorluklarda daha kolay pes edip, hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Oysaki acılardan kaçmak ya da onları yok saymak yerine acıyı kabul edip, yas sürecini yaşayıp ve ardından çözüm yolları arayan insanlar diğer insanlardan daha mutlu ve daha başarılı olmaktadır.

Eminim herkes hayatında güçsüz ve çaresiz hissettiği imtihan anları yaşamıştır ya da yasayacaktır, önemli olan bu sürecin geçici olacağını bilmek ve belirli bir süre sonra kendi hayatının kontrolünü tekrar ele almak niyetiyle harekete geçebilmektir. Problemler çözülmek için vardır. En iyi versiyonuna ulaşmak isteyen insanlar acıya saplanmazlar, acıları yaşar ve atlatırlar.

Kendini ve Başkalarını Affetme Hafifliğine Erişin

Elbette İnsanız ve insan olduğumuz için hata yapabiliriz. En iyi versiyonuna ulaşmak isteyen insanlar hem kendi hatalarını hem de başkalarının hatalarını affetmeye ve unutmaya meyilli insanlardır. En iyi versiyonuna ulaşmak isteyen insanlar öncelikle kendi mutlulukları için yaşadıkları negatifleri unuturlar ve affederler çünkü affetmemek, yaşanan negatife saplanıp kalmak ve daha fazla negatifliği hayatımıza davet etmektir. Affetmek ise hem kendimizi, hem diğerlerini özgür bırakmaktır. Affetmeönce kendiniz için yapmanız gereken bir durumdur.

Unutmayın ”Mutlu insanlar ileriye bakarlar, mutsuz insanlar geriye”…

Kıyaslamalardan Uzaklaşıp, Kendi pozitif Yanlarınıza Odaklanın;

En iyi versiyonuna ulaşmak isteyen insanlar kendilerini diğerleri ile kıyaslamak yerine kendi pozitif taraflarına odaklanmayı ve gelişmeyi hedefler. Hayat görüşleri yapabileceklerinin en iyisini yapmak ve kendi üstün özelliklerine odaklanmak olan insanlar, kıskanmak, kendini eksik görmek gibi geriletici duyguların esiri olmazlar. Kendi hayatının sorumluluğunu alan insanlar kendilerini kıyaslamak yerine kendilerine güvenirler ve pozitif yaşananlardan ilham alırlar. Her bireyin ayrı yolu ve başarı yöntemi vardır, mutlu insanlar başkalarına değil kendilerine odaklanırlar.

Ramazan Sizi En İyi Versiyonunuza Yaklaştırır

Sahip Olduklarınıza Şükredin;

Şöyle bir düşünün, unuttuğumuz ya da yokluluklarını görmediğimiz için şükretmekten uzaklaştığımız ne çok şey vardır. Doğrusu ise hepimizin şükredecek çok şeyi vardır, yeter ki hayatımıza dikkatli bakalım. Her güne sağlıkla başlayabilmek bile şükretmek için yeterli bir nedendir. İnsanlar hayatlarında iyi giden durumları göz ardı edip, kötü giden durumlar için endişe etmeye meyillidir, oysa en iyi versiyonuna ulaşmak isteyen insanlar her durumda şükretmeyi tercih edenlerdir.

En iyi versiyonuna ulaşmak isteyen biri küçük detayların farkına varan ve tadını çıkaran insandır. Hayatımızın her anı şükredecek küçük mutluluklarla doludur, onların farkına varmak için hemen hayatınızdaki küçük detaylara dikkat ederek ve listeleyerek başlayabilirsiniz. Kendinize bir şükür defteri alın ve en ince şeylere kadar şükrettiğin her şeyi yazın ve sık sık hatırlamak için okuyun. Ve göreceksiniz şükrettiğiniz şeyleri hatırlamak şükredeceğiniz şeylerin sayısını arttıracaktır.

Paylaşmayı ve Yardımlaşmayı Hayatınıza Geçirin;

En iyi versiyonuna ulaşmak isteyen kişiler için en önemli yol başkalarını mutlu etmek ve yardım etmektir. Çok büyük bir yanlış bilgiye sahiptir çoğu kişi; Mutluluğun almakla ilgili olduğu sanılır oysa tam aksine mutluluk vermekle ilgilidir. Mutluluk paylaşmak, vermek ve feda etmektir. Hayatta her şeye sahip olduğunuzu varsayın, paylaşılmayan bir zenginlik hiçbir tatmin getirmeyecektir. İnsan ruhu en çok dostluk ve paylaşıma ihtiyaç duyar. Mutlu insanların dostları vardır, sever ve sevilirler ki dünyada hiçbir materyal bu zenginliği sağlayamaz.

Evet, Ramazanı bir fırsat olarak değerlendirmek ve herkesin birbirini sevmeye, birbirini affetmeye ve elimizdekilere şükretmeye açık olduğumuz şu günleri en iyi insan versiyonumuzu elde etmek için değerlendirip, kendimize yeni bir başlangıç yapalım. Dostlarınıza, sevdiklerinize zaman ayıralım. Samimi dostluk, keyifli sosyal hayat insanı mutlu, dertleri yok eder. Yatırımlarınızın en önemli kısmını dostlarınıza ve ihtiyaç sahiplerinize yapın. Hayırlı Ramazanlar

Dilerim… Sevgiyle Kalın…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir