Rabia Yalçın “En Etkili 500 Müslüman” Listesinde!

Rabia Yalçın “En Etkili 500 Müslüman” Listesinde!

Tesettürlü-Modacı-Rabia-Yalçın-En-Etkili-500-Müslüman

‘Dişiliği değil kişiliği öne çıkardım’

“En etkili 500 Müslüman” listesine “sanat ve kültür” alanında Türkiye’den giren tek isim olan modacı Rabia Yalçın: Tasarımlarda kadınları tesettürlü, tesettürsüz diye ayırmadım Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi‘nin yayımladığı kralların, devlet adamlarının, işadamlarının bulunduğu “En etkili 500 Müslüman” listesinde, Türkiye’de geniş kesimlerce tanınmayan ancak dünyada başarılarıyla isimlerinden söz ettiren modacı Rabia Yalçın da yer aldı.

Rabia Yalçın listeye “sanat ve kültür” alanında Türkiye’den giren tek isim. İstanbul’da 1966’da doğdu. 5 yaşındayken dikiş öğrenerek başladığı moda tasarımcılığını 15 yıldır profesyonel olarak sürdürüyor. Haute couture (Kişiye özel tasarım) tasarımlar yapan Yalçın, ilk kez 2007’de katıldığı New York Haute Couture Week‘te 2008 yılında özel olarak davet edildi ve burada kendisine “En yenilikçi tasarımcı” ödülü verildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Fethullah Gülen’in de bulunduğu listede yer almanın kendisi için onur verici olduğunu belirten Yalçın, “Türkiye’de listede yer almayı hak eden başka sanatçı arkadaşlarımız mutlaka vardır. Ancak benim görebildiğim kadarıyla, Türkiye’de Müslüman kimliğimizle öne çıkmayı pek istemiyoruz. Ben Müslüman kimliğiyle ön planda olmaktan gocunmayan birisiyim. Yaptığım tasarımlarda, kadınları, bölmedim. Tesettürlü, tesettürsüz şeklinde ayırmadım. Kadınlara, kadın kimliğini iade ettiğimi düşünüyorum. Bunu yaparken de dişiliklerini değil kişiliklerini ön plana çıkarmaya gayret ettim” dedi.

New York Kişiye Özel Tasarım Haftası’nda “En yenilikçi tasarımcı” ödülüne layık bulunduğunu hatırlatan Yalçın, buraya ulaşmanın kendisi için kolay olmadığını dile getirerek, “Eğitimi uğruna binlerce dolar ödenmiş, kariyerine milyonlar harcanmış birisi değilim. Alaylıyım. ‘İlkokul 2. sınıftan mezunum’ diyorum. İlkokulu tamamlayamadım. Eleştirilecek yanlarım her halde vardır ancak bu yönüm her halde eleştirilecek yönlerimin üzerini kapatmıştır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sabah Gazetesi

Yorumlar

“Rabia Yalçın “En Etkili 500 Müslüman” Listesinde!” için 2 cevap

  1. […] Başarılı bir Türk modacı olarak New York kapısını tıklattığınız dönemlerde, ‘Dünya’daki En Etkili 500 Müslüman‘ listesinde isminize yer verildi. Bizim için oldukça gurur verici olan bu gelişme, sizin […]

  2. Ahmet dedi ki:

    Hellal olsun bu başarı insanın başarısı ve sabırlı ve rabinin çokça tefekkür etmekle canabi Allahın bir vergisi size kardeşim bende aynen ilk okul 3 terk bugünümüze hamdulsun Allaha allah daima yardımcınız olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir