Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Peygamberimizin Hayatını Anlatan Müze Taif’te

Peygamberimizin Hayatını Anlatan Müze Taif’te

Peygamberimizin Hayatını Anlatan Müze Taif'te

“Esselamü Aleyke Eyyühen Nebiyyü” Müzesi

Hac vazifesi için Suudi Arabistan’a gelen Müslümanları, bu yıl hoş bir sürpriz karşıladı. Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatını anlatan müze faaliyete geçti. “Esselamü Aleyke Eyyühen Nebiyyü”Müzesi‘nde, Efendimizin hayatı ve güzel ahlakı simülasyonlarla anlatılıyor.

Modern teknik usullerin kullanıldığı müzede, 30 bin başlık altında Allah, Kur’an ve hadislere yer veriliyor. Müzeyi ziyaret etmek isteyenler randevu almak zorunda.

160’dan fazla İslam alimi ve görevlinin çalışarak oluşturduğu proje kapsamında kurulan televizyon kanalı ise Muharrem ayının başında yayına başlayacak. Ayrıca bir de proje içinde üniversite kurulması hedefleniyor.

Taif yolu üzerindeki “Esselamü Aleyke Eyyühen Nebiyyü” Müzesi, Müslümanların ilgi odağı oluyor. Buraya gelen Müslümanlar, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in hayatını ve güzel ahlakını simülasyonlarla öğreniyor. Müzenin giriş bölümünde kainat ve yaratılış anlatılıyor.

Peygamberimizin Hayatını Anlatan Müze Taif'te

Üç boyutlu gösteriler ve simülasyonların da yapıldığı müzede, Peygamberimize (s.a.s.) hizmet eden kadın, çocuk ve erkeklerden oluşan şeref listesi, Ehli Beyt listesi, Efendimiz ve yakınlarının soy ağaçları var.

Ayrıca Efendimizin hal ve davranışlarını anlatan bölüm, Efendimizin ilmi, şemailini anlatan bölümler, kullandığı eşyaların taklitleri, devlet yönetim şeklini anlatan bölüm, ikamet ettiği, ziyaret ettiği mekan, şehir ve geçtiği yerler bulunuyor.

“Esselamü Aleyke Eyyühen Nebiyyü” Müzesi Kurucusu Dr. Nasır Misfir Al Kurayşi Alzahrani, projenin ana fikrinin bir kitapla başladığını söylüyor.

Kitap ile Efendimizin hayatını modern bir şekilde anlatmayı amaçladıklarını belirten Alzahrani, bütün dünyaya hitap edecek şekildi, güzel bir üslupla anlatmak istediklerini vurguluyor. Efendimizin hayatının savaşlardan ibaret olmadığına dikkat çeken Alzahrani, kitapta efendimizin savaşlarını yazdıklarını ama sadece bunun yüzde 5’ini oluşturduğunu ifade ediyor.

Peygamberimizin Hayatını Anlatan Müze Taif'te

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *