Hamilelikte Kahve İçmenin Bebeğe Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Kahve İçmenin Bebeğe Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Kahve İçmenin Zararları

Hamilelikte tüketilen kahve bebeklerde hafıza kaybına yol açıyor.

Uzmanlar, gebelikte ortalama düzeyde içilen kahvenin yeni doğan bebeklerde beyin değişiklikleri ve kalıcı hafıza kayıplarına yol açabileceğinin altını çizerek anne adaylarının kahve tüketimine dikkat etmeleri uyarısında bulunuyor.

Araştırma sonuçlarına göre günde ortalama 3-4 fincana denk gelen kahve tüketimi, içerdiği kafein sebebiyle beyinde hafızanın merkezi olan hipokampus hücrelerinin aşırı mesaja maruz kalması sonucu beynin anormal davranış gösterdiğini açıklandı.

Kahve tüketen yetişkinlerin hafıza testinde daha başarısız olduğunu dile getiren uzmanlar, “Kahve tüketmeyen erişkinler alışılagelmiş nesneleri dikkate almayarak, yeni şeylerin araştırılması için uzun zaman harcarken, kafein tüketen bireyler yeni nesneleri ayırt edemediğinden yeni şeyler öğrenmekten kaçınıyor.” şeklinde belirtiyor.

Kafein alan farelerin hafıza merkezinin bir kısmında diğer hayvanlara göre daha az sinir hücresi bulunduğunu belirten uzmanlar şunları kaydetti: “Bu problem, henüz daha ortaya konulmamış bir başka yetersizlikle açıklanabilmekte. Beyin şekillenirken, bazı sinir hücreleri nihai bölgelerine göç ederek yerleşmek zorunda. Farelerde gebeliğin ikinci yarısında gerçekleşen bu göç, annesi kafein alan yavrularda bozulmakta ve hafıza merkezine göçleri diğerlerine göre daha geç dönemde tamamlanmaktadır. Sinir hücrelerinin bu göçü maymunlarda da gerçekleşmekte, insanlarda da benzer bir durumun olması muhtemeldir. Araştırmacılar, her ne kadar insanlarda bu göçün çoğunluğu doğumdan sonra gerçekleşiyor dese de kafeinin farelerde yaptığı bu olumsuz etkiler insanlarda da benzer sonuçlara yol açabileceği endişesini dile getirmektedirler. Gebe kadınların kahve tüketiminin bebeklerine vereceği muhtemel zararların ortaya çıkarılması için yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.”

(Kaynak: Cihan)

Yorumlar

“Hamilelikte Kahve İçmenin Bebeğe Zararları Nelerdir?” için bir yanıt

  1. […] öncesi gelişimi etkileyen son risk faktörü de beslenmedir. Hamile bir bayan özellikle fetüsün beyin gelişimi açısından dengeli beslenmelidir. Son […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir