OHAL’de Sağlıklı Beslenme

OHAL’de Sağlıklı Beslenme

OHAL'de Sağlıklı Beslenme Önerileri

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığımız 15 Temmuz 2016 darbe girişimi, ülkemizin şimdiye kadar yaşadığı en büyük olay olarak tarihe geçti. O günden beri, bir elimiz akıllı telefonlarda bir gözümüz televizyonda, sıkı sıkı haberleri takip ediyor, olayları anlamaya ve birbirimizle konuşarak değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu durum birçoğumuzun uyku ve yemek düzenini altüst etti. Şimdi, hem ülkemiz hem kendimiz için toparlanma zamanı.

Yaz mevsimi, sağlıklı beslenme düzenine sekte vurur her sene. Yıllık izinler, her şey dahil tatiller, açık büfeler, serinletici şekerli içecekler, dondurmalar derken, diğer mevsimlerde yakaladığımız diyet disiplinine yaz aylarında ara verilir. Bu durum hem vücut dengemizin bozulmasına hem kilo almamıza sebep olur. Ülkemizde olağanüstü hal ilan edilen şu günlerde, kendimizi daha iyi hissetmek, normal yaşantımıza dönebilmek için tavsiyelerim sizlerle.

OHAL'de Sağlıklı Beslenme Önerileri

Uykularınızı düzenleyin. Geç saatlere kadar haberleri takip etmek, gün içinde uykusuz kalmanıza, ihtiyacınız olan mutluluk hormonunun yeterince salgılanamamasına neden olur. Gece 00.00-05.00 arası uykuda olmaya özen gösterin.

Her gün yürüyüşe çıkın veya spor yapın. Bir süredir, gündemi takip etmekten kendinizi ihmal etmiş olabilirsiniz. Her gün kendiniz için ayıracağınız 30-40 dakikalık açık hava yürüyüşü kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

OHAL'de Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ana öğün ikilisi. Öğle ve akşam yemeklerinizde; sebze yemeği yiyorsanız yanında yoğurt, et ürünleri tüketiyorsanız yanında salatayla tercih edin. Böylelikle ideal besin dengesini yakalamış, sağlığınızı ve kilonuzu korumuş olursunuz.

Yüksek enerjili yiyeceklerden kaçının. Hamur işi, kızartma, şerbetli tatlılar, fast food, pirinç pilavı gibi kendimizi ağır hissettiren yüksek kalorili yiyeceklerden kaçının.

OHAL'de Sağlıklı Beslenme Önerileri

Atıştırmalıklarınızdan vazgeçin. Özellikle akşam yemeği sonrası bir şeyler yemeyin. Geç saatte tüketilen meyve, kuruyemiş ve abur cuburların size yağ olarak geri döneceğiniz unutmayın. Yemekten sonra, önceden demleyip buzdolabında soğuttuğunuz limonlu ve buzlu yeşil çay, iştahınızın kapanmasını sağlayacaktır.

Şekerli içeceklere dikkat! Sıcak havalarda eliniz hemen buz gibi soğuk içeceklere gitmesin. Bu içeceklerin çoğunun şekerli olduğunu unutmayın. Bunların yerine soğuk su, ayran ve soda tercih edin. Eğer kilo probleminiz yoksa taze sıkılmış meyve suyu ve ev yapımız az şekerli limonata tercih edebilirsiniz.

OHAL'de Sağlıklı Beslenme Önerileri

Mutlu eden besinlere günlük beslenmenizde yer verin. Mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını sağlayan bezelye, avakado, muz ve ananas tüketerek kendinizi iyi hissedin.

Canınız tatlı çektiğinde… Stresten canınız tatlı çektiyse, 1 adet muzu doğrayın, üzerine 1 tatlı kaşığı bal gezdirip, kakao ve dövülmüş ceviz ekleyin. Tatlı istediğinizin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Ülkemizin en kısa zamanda huzurlu günlere erişmesi dileğimle…

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak için www.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir