Evlilikteki İletişim Sorunlarını 2 Adımda Aşın

Evlilikteki İletişim Sorunlarını 2 Adımda Aşın

Evlilikteki İletişim Sorunlarını 2 Adımda Aşın

Eşim beni anlamıyor’, ‘Aramızda sanki bir duvar var birbirimize sesimizi duyuramıyoruz’ Nasıl anlaşacağız? Nasıl daha sağlıklı ilişki kurabiliriz?

Eşler arasındaki ilişkiler diğer sosyal ilişkilerimizden çok farklıdır. Çok fazla kişilere kaçış imkanı tanımaz. Karşılıklı acımasızca yapılan eleştiriler, sorunlara çözüm bulmaktansa haklı çıkma çabası ile artan kavgalar evliliği sona götüren tavırlardır.

Bir ilişkide özellikle iletişim problemleri çözülmediği takdirde, cinsel problemleri başta olmak üzere bir çok farklı sorunu da çözmek mümkün değildir. Bu nedenle iletişim problemlerini çözebilmek bir evliliği sağlıklı ve dengede sürdürmeyi sağlayacak en önemli özelliktir.

Evliliğimizdeki iletişim problemlerini nasıl çözeriz?

Eşler arasındaki iletişim problemlerini çözmek ve ortadan kaldırmak için çok önemli iki davranıştan bahsedeceğim. Eşler birbiri hakkında olumsuz, suçlama tarzı konuştuğunda yada acımasız eleştirilerinde, kullanabilecekleri iki yönteme bakalım;

Evlilikteki İletişim Sorunlarını 2 Adımda Aşın

  • 1- İsteklerinizde Net ve Açık Olun

Eşler arası iletişimde; suçlamaların, eleştirilerin ve olumsuz tavırların iç yüzünü biraz incelediğimizde, arka planda hep bir ‘gizli beklenti’ vardır. Sağlıklı olan ise; kişi her ne beklenti içindeyse, bunu tespit edip eşinden talep etmesini öğrenmesi gerekir. Bir kadın ya da erkek ‘Beni sevmiyorsun, benimle ilgilenmiyorsun’ altındaki beklenti; ‘Beni sev, benimle ilgilen’ dir.

Fakat çoğu ilişkide kişilerin eşine bunu söylemektense, suçlamak çok daha kolay geliyor. Bunun sebebine gelince kimi zaman çocukluğumuzdan miras kalan bilinç altı kodlarımız, kimi zaman ise, daha önce ilişkimizde talep edip reddedildiğimiz tecrübesi ya da reddedilme korkusudur. Oysaki sağlıklı ilişki için kişiler, reddedilme korkusunu bir kenara bırakıp, bu beklenti karşılık beklemeden yada nasıl davranması gerektiğini eşine dikte etmeden ki ben buna; maskesiz bir şekilde konuşma ‘kalpten konuşma ‘diyorum, kendini, hislerini açık açık net ifade etmelidir.

Eğer isteğiniz karşılık görürse, eşiniz size istediğinizi verirse, bunu bir hediye gibi kabul edip ve ona teşekkür etmelisiniz. Oldu ki eşiniz isteğinizi kabul etmiyorsa, bunu da kişisel algılamamalısınız. Bu tavrı kişiliğinize bir hakaret olarak düşünmemelisiniz. Ne olursa olsun bu durumu eşinizin seçimi olarak görüp saygı duymalısınız.

Evlilikteki İletişim Sorunlarını 2 Adımda Aşın

  • 2- Değişim İçin Önce Kendinizi Değiştirin

Kişi her zaman kendinde olanı fark eder. Ve karşılaştığımız her kişi de bize hayat yolumuzda ilerlerken kendi hatalarımızı görmek adına aynalık yapar. Özellikle de eşler arası ilişkiler, kişinin kendini bulup özünü sevgi ile doldurması için çok büyük imkanlar sunar.

Diyebilirim ki; bir kişiye yönelttiğimiz olumsuzluk, eleştiri ve suçlama aslında kendimizde de mevcuttur. Hiç kimse kendinde olmayanı görüp fark edemez. Kendisinin yapmadığını bir başkasına suçlama olarak yönlendirmez. Yani bu tür tartışmalarda, karşı tarafa yöneltilen suçlamaların hepsi aslında bizim kendi kusurlarımızı görmemiz için bilinç dışımızın bize sunduğu bir yoldur. Mesela eşinize ‘çok dağınıksın’ diye yaptığını bir suçlamanın altında, hayatınızın bir yerinde dağınıklık olduğunu gösterir. Özellikle hanımlar bu durumda çok söylenirler, çünkü kendi hayatımızdaki ruhsal ya da zihinsel dağınıklığı fark edip yüzleşmektense başkasını suçlamak çok daha kolay gelir.

Oysa dikkatli baksak, eşimizde gördüğümüz bir çok kusur bizi kendi mükemmelliğimize götürecek bir işarettir.
Bakın bu konuda mevlana ne diyor:

‘Karşındakinde gördüğün suç, sendeki suçun cinsindendir. Önce o huyu kendi tabiatından atman gerek. Sendeki çirkin huy, sana onda göründü. O sana adeta bir aynadır.’

Öyleyse kişi eşinde gördüğü ve beğenmediği huyu önce kendi aynasına bakarak kendinde aramalı ve onu düzeltmeye çalışmalıdır. Birinin kendisi aynı kusuru işlerken başkasını uyarması çok da etkili olmayacaktır. Zaten kendisindeki kusurları fark edip kendi hayat yolunda imtihanları ile uğraşan kişi başkalarının kusurlarıyla da çok ilgili olmayacaktır.

Böylece kişi kendi kusurlarını keşfedip, kendini değiştirdikçe, ilişkisi ve eşi de bundan pozitif etkilenecek ve her şey değişecektir. Yani kişinin kendi içinde ki çözümleri karşı tarafı da muhakkak etkileyecektir. Gözleriniz eşinizin kusurlarını değil ondaki güzellikleri ortaya çıkarmak için vardır. Etrafında, ilişkisinde, eşinde görünen güzellikler aslında kişinin iç güzelliğini yansıtır. Değişim gözünüzü korkutabilir. Değişmek zordur. Fakat davranışlarınızdaki değişiklik size istediğiniz mutlu evliliği getireceği muhtemeldir.

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“Evlilikteki İletişim Sorunlarını 2 Adımda Aşın” için bir yanıt

  1. pinar dedi ki:

    Sevinc hanim nasil ulasabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir