Nike Sporcu Başörtüsünden Sonra Tesettür Mayo Tasarımlarını da Görücüye Çıkardı

Nike Sporcu Başörtüsünden Sonra Tesettür Mayo Tasarımlarını da Görücüye Çıkardı

Nike Tesettür Mayo

Aralık ayının ikinci haftasında Nike markası en yeni tasarımı olan tesettürlü mayosunu görücüye çıkardı. 2017 yılında tasarladığı Nike Pro Hijab isimli spor başörtülerin populeritesinden sonra yeni tasarımlar bekleniyordu. Markanın açıklamalarına göre 55 ayrı basamaktan geçen tesettür mayo tasarımlarının tamamlanması yaklaşık 18 ay sürdü.

Aslında tesettürlü ürün tüketicileri olarak bir çoğumuzun da bildiği üzere, Nike’in büyük bir pazarlama ile dünyaya sunduğu bu ürünler yıllardır tesettür modası üzerine emek vermiş tasarımcıların ürünlerinin çok benzeri. Hatta, Nike markasının İletişim Müdürü tesettürlü mayolarını tasarlamadan önce, tasarım ekibinin önce Ortadoğu ve Asya ülkelerine gidip, tesettürlü mayo giyen kadınların kıyafetlerini incelediklerini belirtti. Sadece gözlemlemekle kalmayıp yüz binlerce tesettürlü kadınla anket de gerçekleştirmişler. Ve araştırmaları sonucunda tesettürlü mayo sektörüne girmeye karar vermişler.

Nike 2020 Tesettür Mayo

Kumaşının yüzde yetmişi naylon geri kalan yüzde otuzu ise esnekliği ile spor kıyafetlerin bir çoğunda bulunan likra özelliğine sahip spandex kumaştan yapılmış. Yaptıkları araştırmalarda kumaşın hem su almaması hem de ıslandıktan sonra vücuda yapışmamasını isteyen müşterilere bu tasarımla mükemmel bir çözüm üretmiş olduklarını savunuyor marka yöneticileri. Bu tasarımın savundukları farklı bir özelliği ise dizayn sürecinde mayonun bazı yerlerine gizli delikler yerleştirmiş olmaları. Deniz hayvanlarından esinlendikleri bu özellikle suyun bu deliklerden geçerek mayonun içinde kalıp şişme yapmamasını ve yüzücünün hareketlerini engellememesini sağladıklarını belirtiyorlar.

Nike Tam Kapalı Mayo

Nike’nin tesettürlü mayolarına verdiği isim ‘victory’ yani ‘zafer’ de oldukça dikkat çekiyor. Evet, belki güzel bir ürün tasarlayan marka için bu yeni adım bir zafer olabilir. Ama bu zafer şüphesiz bir çok tesettür markasının yıllardır verdiği emekle tesettürlü kadınlara sunduğu güzel ürünlerden ilham alınarak kazanılmış bir zafer. Daha önemlisi, bir çok kez bahsettiğimiz üzere, bazen markaların ne sattığından çok nasıl sattığı yani nasıl pazarladığı da satışlarında büyük bir faktör oluyor. Pro hijab ürününe baktığımızda özellikle, estetikten ve fonksiyondan uzak tek parça bir başörtüsü çıkaran Nike, bunu başka bir marka yapmış olsa satış yapamazdı. Ama Nike yapınca çirkin olmasına rağmen satışlarda başarılı oldu. Yeni tasarım tesettür mayolar daha güzel görünüyor ama bakalım ürünleri yakından incelediğimizde memnun kalacak mıyız?

Yorumlar

“Nike Sporcu Başörtüsünden Sonra Tesettür Mayo Tasarımlarını da Görücüye Çıkardı” için bir cevap

  1. Sema dedi ki:

    Türkiye de satıliyor mu? Satıliyorsa ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir