Nevmekan Selimiye ile Tarihi Hamam Millet Kıraathanesine Dönüşüyor

Nevmekan Selimiye ile Tarihi Hamam Millet Kıraathanesine Dönüşüyor

Nevmekan Selimiye -Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen

Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in; edebiyat, sanat ve fikir hayatımızı nitelikli biçimde yaşatmak, yerelden dünyaya açılan milli değerlerimizi bir araya getirmek, ilim ve irfan temelli bir sanat ve muhabbet ortamı tesis etmek ve Üsküdar’ın medeniyetimize öncülük eden kültürel kimliğini fark ettirmek amacıyla hayata geçirdiği Nevmekan, Bağlarbaşı ve Salacak sahil‘den sonra şimdi Selimiye‘de…

Tarihi Selimiye Hamamı - Nevmekan Selimiye

1802 yılında 3’üncü Selim tarafından yaptırılan Selimiye Hamamı, 3 yıllık restorasyon çalışmasının ardından ‘Nevmekan Selimiye’ adıyla millet bahçesi, kıraathanesi ve sergi salonuna dönüşüyor.

Selimiye Kışlası’nın bir parçası olan ve uzun yıllar atıl kalan bu tarihi yapı, Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilerek farklı bir misyonla karşımıza çıkıyor. Dokusu korunan Nevmekan Selimiye, müze olma özelliği taşıdığından tarihi hamam malzemeleri de sergileniyor.

Nevmekan Selimiye Üsküdar

Üsküdar Belediyesi bugünün ve yarının emanetçisi gençleri, iyilerle ve iyiliklerle arkadaş­ etme misyonu doğrultusunda Nevmekan Selimiye adıyla yeniden hayat verilen bir tarihi yapıda daha ağırlamaya devam ediyor. 20 bini matbu 25 bini dijital, toplamda 45 bin kitabın erişime açık olacağı zengin kütüphanesiyle öğrenciler için sessiz ve huzurlu bir ortam sunuyor.

Nevmekan Selimiye

Gelen misafirlerin kitaplarını okuyacakları, araştırma yapabilecekleri, her masada internet erişimine uygun aparatların bulunduğu Nevmekan Selimiye’de kahvaltı ve yemek servisi de bulunuyor. Özellikle ders çalışan gençlere çay, simit, çorba, börek, poğaça diğer Nevmekan’larda olduğu gibi 24 saat açık ve ücretsiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir