Nehir Teknelerinden Uzak Destinasyonlara 2017’nin Lüks Seyahat Eğilimleri

Nehir Teknelerinden Uzak Destinasyonlara 2017’nin Lüks Seyahat Eğilimleri

Nehir Teknelerinden Uzak Destinasyonlara 2017’nin Lüks Seyehat Eğilimleri

2017 Lüks Seyahat konusunda oldukça güzel sinyaller veriyor. Turizmin “yeniden” keşfedilen ve birkaç yıldır tırmanışta olan kolu, önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürmekte ısrarcı. FEST Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen, gezginlerin 2017’nin ilk yarısındaki Lüks Seyahat eğilimlerini ve Gezi Tasarımcılarının bu kulvarda öne çıkan başarısını değerlendiriyor.

2016’da dünya çapında % 32’lik bir büyüme sağlayan Lüks Seyahat, yılın ilk yarısı bitmeden % 58’lik bir değeri yakaladı. Bu olumlu gelişim ülkemiz ve bizim için de geçerli. Lüks Seyahat Tasarımcıları olarak FEST Travel bünyesinde geçtiğimiz yıla kıyasla bu yılın ilk yarısında % 22’lik bir artış kaydettik.

Nehir Teknelerinden Uzak Destinasyonlara 2017’nin Lüks Seyehat Eğilimleri

Daha Cesur Gezginler Daha Özel Rotalar

Kur değişiklikleri, ekonomik ve politik dengeler ya da huzursuzluk gibi tüm olumsuz şartlara rağmen insanlar seyahat etmeye devam ediyor. Bunu yaparken de “lüks” faktörünü eskisinden daha ön planda tutuyor. Elbette herkesin lüks tanımı kendi beklentilerine ve bütçesine göre şekilleniyor ancak şunu rahatlıkla söylemek mümkün: Eskiden 3 yıldızda konaklamak isteyen misafirler şimdilerde 5 yıldız kategorisini sorguluyor; 5 yıldızda kalanlar ise ultra-lüks alternatiflere göz kırpıyor.

Sadece konaklama konusunda değil, seyahat deneyimi konusunda da gezginler çok daha cesur. Farklı olanı deneyimlemek, özellikle de yerel halklarla bir araya gelmek, geleneksel yaşam biçimlerini özümsemek konusunda oldukça istekliler.

Lüks seyahate olan bu ilgi, gezginlerin seyahat algısının değişmesi ile de orantılı. Kendi başlarına otel, araç, gezi rezervasyonlarını yapabilecek, sofistike, deneyimli, birikimli gezginler de artık Gezi Tasarımcılarına yöneliyor. Kimse artık İnternetin kaotik ortamında değerli zamanını kaybetmek istemiyor. Bunun yerine yolculuktan beklentilerini ve hayallerini bir Gezi Tasarımcısına aktarmayı tercih eden gezginler, kendilerine özel olarak hazırlanmış detaylı rotaları kendi çabalarıyla ulaşacaklarından çok daha kısa sürede elde edebiliyor. Seyahat acentelerinin ve Özel Gezi Tasarımcılarının tecrübesi ve güvenli hizmeti sayesinde yükselişe geçen bu eğilim, acentelerin yok olup gideceğini bağıran tellalların da öngörülerinde ne kadar yanıldığını gösteriyor.

Nehir Teknelerinden Uzak Destinasyonlara 2017’nin Lüks Seyehat Eğilimleri

Eğilimler Hangi Yönde?

Bu yıl lüks seyahat kulvarının başını, özel nehir tekneleri çekiyor. 5 yıldızlı bir otelin konforunu dingin manzaralar ve yerel lezzetlerle harmanlayan nehir gezileri Yavaş Seyahat’in de en önemli kollarından biri olarak, kültür tutkunları, yerel lezzet meraklıları ve aileler için biçilmiş kaftan.

Lüks Seyahat’in 50 ila 80 yaş arası gezginlerde ön plana çıktığı söyleyebiliriz. Lüks akımına daha kolay uyum sağlayan ve bu kulvardaki etkinliğini uzun yıllar koruyacağa benzeyen X Kuşağı ise bu yaş aralığını soluk soluğa takip ederek aradaki farkı kapatmak üzere. Pek çok sektör için olumsuz bir grafik çizen Y Kuşağı ise bu dönemde macera içerikli gezilere eğilim gösteriyor.

Nehir Teknelerinden Uzak Destinasyonlara 2017’nin Lüks Seyehat Eğilimleri

Acentelerin Motivasyonu ve Başarısı

Coğrafi eğilimlere baktığımızda, 1 hafta ila 10 günlük seyahatlerde Avrupa’nın yine dünya çapındaki gezginlerin gözdesi olduğunu görüyoruz. Avrupa ülkeleri, yeni ve yaratıcı fikirlerin uygulanabilirliğine her zaman olanak sunmasıyla pastadan % 72’lik haklı bir pay alıyor. Türkiyeli gezginlerin bu dönemdeki tercihi ise, coğrafi olarak uzak destinasyonlar. 2016’dan beri herkesin niyet sepetinde olan İzlanda, bu dönemde de lider.

Bu eğilimler elbette dikkatli, yaratıcı ve her şeyden önce heyecanla beslenen seyahat acentelerinin başarısı. Acentelerin yüksek motivasyonu sayesinde girişimci ve farklı öneriler ön plana çıkıyor ve bunların da alıcıları her geçen gün artıyor.

Bir güzergahı tasarlamadan önce kendileri deneyimleyen Gezi Tasarımcıları ancak inandıkları ürünleri gün ışığına çıkarıyor. Seyahat araştırmalarına yatırım yapan bu uzmanlar, gezginlerin hayallerindeki manzaraları yaratmak için onların beklentilerinin sıralandığı bir paletten en doğru renkleri seçen ressamlar gibi çalışıyorlar. Böylece hem duyarlı hem kalıcı hem de sürdürülebilir bir eser yaratma imkanı yakalıyorlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir