Ne Çok Kötülük Var

Ne Çok Kötülük Var

Mısır Darbesi ve Müslümanlık

Koreli Hıristiyan üç kızla İslam, Hıristiyanlık gibi konular üzerine konuşuyor benzediğimiz ve ayrıldığımız noktalardan bahsediyorduk. Biz insanın saf ve temiz olarak doğduğunu söylüyorduk kastettiğimiz ‘asli günah’ meselesiydi aslında fakat onlar insanın temiz olduğu hep temiz olduğu hep temiz kalacağını söylediğimizi düşünmüş olmalılar ki içlerinden biri… ‘ama dünya giderek daha kötü biyer haline geliyor, çok fazla kötülük var’ dedi.

Evet, sahiden çok fazla kötülük var. Kötülük üzerine okudum, okuyorum ve okumaya devam edeceğim ama bir çözüme kavuşturabileceğimden emin değilim. Çok. Fazla. Acı. Var.

Bugün daha net söyleyebilirim artık; çok fazla nedensiz kötülük var. Bir nedeni olması kötülüğü daha anlaşılır kılmıyor ama birisi bir şey söylesin içimizde binlerce kere patlayan neden! sorusuna bir karşılık versin istiyorum.

Müslümanlar ve gayrimüslimler birbirlerini istedikleri kadar öldürebilir demem asla ama Müslümanlık insanlar arasında bir kardeşlik bağı kuruyorken diyorum bir insan kardeşini nasıl öldürür? ‘Bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir’ diyen bir dinin mensupları nasıl olur da kardeşlerinin üzerlerine kurşun yağdırır? Hatta ölülerin üzerlerine bile…

Mısır Darbesi ve Sessiz Kalan Müslüman Devletleri

Benim içim bunlarla çalkalanırken birden aklıma geliyor Peygamber (sav) torununu katledenler de müslüman değil miydi? Hatta Peygamberi (sav) görme şerefine erişmiş müslümanlar. Şimdi çıkarları için Mısır ordusunun yanındayız diyen Suudi Kral’a niye şaşırıyorum ki? Hemen değil de günler sonra zar zor ‘Mısır’da yaşananlar vahşet, kıyım ve insan hakları ihlalidir.’ açıklamasını yapan İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri‘ne neden şaşırıyorum?

Türkiye'den Mısır Darbesine Karşı Yapılan Protestolar

Türkiye mi? Onun hali de daha iyi değil hükümet İhvan’ın yanında durduğu için, Mısır halkının yanında durduğu için hükümet yanlısı görünmemek adına darbeye darbe diyemeyen, katliama müdahale diyen biz Mısıra üzülürüz ama herkes önce Gezi’ye üzülsün diyen, dalga geçen vicdanlarını nerede kaybettiklerini bilmediğim insanlarla dolu. Teheccüdde gidip Mısır’lı kardeşlerine topluca dua edenler de var, birçok ilde Mısır’a destek mitingi yapanlar da var.

Mısır halkı kötülüğe onların seviyesine düşmeden direnip yazdığı destana hepimizi şahit kılıyorken sormak istiyorum kaçımız biliyor Rabiatü’l Adeviyye kimdir? İngilizceden tercüme ismi müslüman kardeşler olarak değil de asıl söylememiz gereken ismiyle İhvan-ı Müslimin kimdir, nedir? Çok az. Şu durumda İslami Akımlar, Mezhepler Tarihi, İslam Tarihi bunlar ilahiyat fakültelerinin birer dersi olarak kalmamalı, herkes bilmeli neler oldu neler oluyor.

Millet Kur’an-ı Kerimde din için kullanılan kelimelerden biridir bu durumda ülke sınırları şuradan şuraya varan bir toprak parçası mıdır tarih sadece orada yaşananların tarihi midir bunları biraz düşünelim.

Yorumlar

“Ne Çok Kötülük Var” için bir cevap

  1. […] Geçen hafta yazımı; “Mısır halkı kötülüğe onların seviyesine düşmeden direnip yazdığı destana hepimizi şahit kılıyorken sormak istiyorum kaçımız biliyor Rabiatü’l Adeviyye kimdir? İngilizceden tercüme ismi müslüman kardeşler olarak değil de asıl söylememiz gereken ismiyle İhvan-ı Müslimin kimdir, nedir? Çok az! Şu durumda İslami Akımlar, Mezhepler Tarihi, İslam Tarihi bunlar ilahiyat fakültelerinin birer dersi olarak kalmamalı, herkes bilmeli neler oldu neler oluyor.” diyerek bitirmiştim. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir