Mutluluğu Kalıcı Kılmanın 6 Yolu

Mutluluğu Kalıcı Kılmanın 6 Yolu

Mutlu Olmanın Yolları

Düşünce Gücü ile Gelen Mutluluk

Düşüncelerimiz bizim tavırlarımıza dönüşür tavırlarımız ise hayatımızdan beklentilerimize yansır. Denilebilir ki her düşüncemiz bir dua olur. Yüce Yaratıcının buyurduğu üzere:

“Ben kulumun zannı üzereyim. Beni nasıl tanırsa öyle muâmele ederim.”

Güzel düşünmek, güzel beklentiler geliştirmek muhakkak güzel ve mutlu bir hayat getirecektir.

Pozitif düşünce ile hayata yaklaşmak bize her gün yeni mutluluklar getir. Düşüncelerinizi kontrol altına alarak her yeni doğan günü sizin için daha enerjik ve mutlu hale dönüştürebilirsiniz.

İşte size mutluluğu getirecek düşünce tarzını oluşturmak için bir kaç öneri…

Mutlu Olmanın Yolları

Yeni Olumlu Düşünceler Edinin

Düşündüğünüz sürece varsınız. Kafanızdaki bütün eskimiş, yorulmuş ve kullanılmayan düşünceleri atın. Onun yerine kafanızı, taze fikir sevgi ve iyilikle doldurun. Böyle yaparsanız gerçekten hayatınızı da değiştirirsiniz.

Eğer olumsuz şeyler düşünürseniz olumsuz sonuçlar elde edersiniz. Buna karşılık olumlu şeyler düşünürseniz olumlu sonuçlara ulaşırsınız. Bu çok önemli ve evrensel bir kuraldır. Başarıya ulaşıp mutlu olmak için uygulanması gereken önemli kuralı üç kelimeyle özetleyebiliriz: ” İnanırsan başarıya ulaşırsın.” Eğer bir şeyi çok isterseniz ve kafanızda canlandırıp devamlı canlı tutarsanız ve onun gerçekleşmesi için canla başla çalışırsanız, istediğiniz şeye muhakkak ulaşırsınız.

Bunun için yapacağınız şey zihninizi sakinleştirmektir. Daha iyi ve başarılı bir yaşamın sırrı, zihninizden eskimiş, bayatlamış ve ölmüş fikirleri atıp, yerine olumlu fikirleri koymaktır. Bu yeni fikirler, yaşamınızı tümüyle değiştirecektir.

Mutluluğun Formülü

Duanın Gücünü Kullanın

Dua, büyük bir enerji kaynağıdır. Dua kişisel yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlar. Dua içinizdeki gücü ortaya çıkararak kendinize daha güvenli hissetmenizde en büyük etkendir. Dua doğru hareket etmek için size yol gösterir. Bilinç altınızdaki derinliklerdeki saklı gücü ortaya çıkarır. Peki nasıl dua edilir; ne istediğinizi belirleyin, sonra gözünüzde canlandırın, ve hayatınızda sorun olarak ne görüyorsanız üstesinden gelmeye çalışın ve her şey istediğiniz olacağına inanarak Allah’a teşekkür edin.

Mutluluğun Formülü

Mutluluğunuzu Kendiniz Oluşturun

Abraham Lincoln, “Bir insan mutlu olmayı isterse mutlu olur” der. Eğer mutsuz olmayı isterseniz tabii ki mutsuz olursunuz. Bu tamamen size bağlıdır. İkisine de ulaşmak çok kolaydır. Kendinize sürekli olarak ”hiçbir şey iyi gitmiyor, hiçbir şey beni memnun etmiyor.” deyip durursanız, kolayca mutsuz bir insan olup çıkarsınız. Fakat kendinize “Her şey iyi gidiyor, yaşamak çok güzel, ben mutluluğu seçtim” derseniz kesinlikle mutlu bir insan olursunuz.

Günlük olaylara hep iyimser gözle bakan ve her zaman mutlu olunacak bir taraf görmeyi başaran kişiler daha mutludur. Hepimizin kendi mutluluğumuzu oluşturma gücü vardır. Buna ilk önce kendimizi ve yaratılan her şeyi sevmekle başlayabiliriz. Eğer sabah kalktığımızda kafanıza yerleştirdiğiniz mutluluk düşüncelerini uygularken bunu sevinçle ve insanların iyiliğini düşünerek uygulamayı başarırsanız, kesinlikle mutlu olursunuz.

Mutluluğun Formülü

Gergin ve Tedirginlikten Uzaklaşın

Bir çok insan gerginlik ve tedirginlik nedeniyle sahip olduğu gücü ve enerjiyi boşa harcar ve böylece gereksiz yere yaşamını güçleştirir. Gergin olmak, kaynamak, patlamak, alt üst olmak hırsından kudurmak anlamına gelir. Tedirgin olmakta bunun kadar yıkıcı bir ruh halini anlatır. Daha etkili bir yaşam için gerekli olan gücü elde etmek istiyorsanız, gergin ve tedirgin olmaya bir son vermeniz gerekir.

Rahatlığı sağlamamız için yapmamız gereken ilk şey, yaşam tempomuzu yavaşlatmaktır. Kişiler tempolarını tabiat şartlarına, beden ve ruh yapılarına ve doğanın temposuna uydurmalıdırlar. Kainatta hiçbir şey koşuşturma halinde değil, her şey ahenk içinde yaşam amacını sürdürüyor. Gerginliği ve tedirginliği bırakıp, yavaş tempo ile çalışırsak,huzura ve mutluluğa kavuşuruz.

Mutluluğun Formülü

En İyiyi Bekleyin En İyisi Olsun

En kötüsü yerine en iyisinin olacağını beklerseniz, her şey daha iyiye gitmeye başlar. Bir şeyin iyi olacağı konusunda içinizde duyduğunuz şüphe ortadan kalkmış olur. Böylece kendinizi tamamen elde etmek istediğiniz şeye verebilirsiniz. Eğer insan, kendini bir şeye tam olarak verir onun üzerinde yoğunlaşırsa, karşısına çıkan bütün engelleri aşar.

En iyi şeyin olmasını beklemenin anlamı, beklediğiniz şeyin elde edilmesine bütün kalbimiz ve içtenliğimizle kendimizi adamaktır. Başarılı olmak için yaptığınız şeye yürekten inanmalısınız, başka bir deyişle başarılı olmayı bütün benliğinizle istemelisiniz. Ne yazık ki bir çok insan bu konuda başarısızdır. İçimizden çok azı işini yüreği ile yapar. İnsanların ne istediklerini iyi bilmeleri gerekir. Bu isteğinin iyi bir istek olup olmadığını, insanlara zarar verip vermediğini incelemeniz gerekir.

Gerçekten de bir insan kendisine güvenir ve olumlu düşünürse; içindeki güç ortaya çıkar ve onu istediği başarıya götürür. Bunun için her zaman en iyiyi bekleyin ve hiçbir zaman en kötüyü düşünmeyin. Hatta aklınıza bile getirmeyin. Aklınıza gelmişse hemen kafanızdan çıkartıp atmalısınız. Böyle yaparsanız en iyiyi düşünmeye başlar ve ona ulaşmak için gerekli şartları hazırlarsınız.

Mutluluğun Formülü

Her şeye Üzülmekten Vazgeçin

Üzüntü zihnimizi kaplayan yıkıcı bir duygudur. İçimize bir defa yerleşti mi bütün zihnimiz artık onla meşgul olur. Üzülme, çağımızın en büyük hastalıklarındandır. Üzüntü alışkanlığından kurtulmak için atacağınız ilk adım, ”ben bu alışkanlıktan kurtulabilirim, bu alışkanlığı yenebilirim” diyebilme inancına sahip olmaktır. Bir şeyi yapabileceğinize inanırsanız o şeyi gerçekten yapabilmenizi engelleyen şeyleri bir şekilde aşarsınız.

Üzülme alışkanlığından vazgeçmek istiyorsanız  hayatınızda olumsuz saydığınız her şeyin olumlu yönlerini düşünün ve konuşmalarınıza da bunları yansıtın. Olumsuz hiçbir konuşmaya katılmayın ve bütün konuşmalara olumlu bir hava vermeye çalışın. Kendinize iyimserlik aşılayan kitaplar okuyun. Bunları defalarca okuyup bilinçaltına yerleştirin. Sonra bilinçaltınız bunları size geri gönderip karamsar ve üzüntülü olmaktan kurtaracaktır. Umut dolu, ileriye neşe ve ümitle bakan insanlarla dostluk kurun. Bu atmosfer sizi neşe dolu ve ümitli bir insan yapacak, karamsarlığa düşmenizi engelleyecektir. Üzülme alışkanlığına yakalanmış insanlara yardım edin. Böylece, sizin üzülme alışkanlığınız da azalacak zamanla kaybolacaktır. Her gün yaşamınızda Yaradan’ın sizinle beraber olduğunu ve size yardım edeceğine inanın.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir