Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Mutluluk denilince dışarıdan bize verilen ya da aramamız gereken bir şeymiş gibi düşünürüz. Oysa mutluluk kişinin kendi içine kendi kaynaklarına geri dönmesidir. İçindeki mutluluğu keşfedemeyen insan, hayatı boyunca mutluluk peşinde koşmuş olsa da tamam şimdi oldu dediği her an mutluluğun kendinden uzaklaştığını görecektir. Peki, içinizdeki mutluluğu nasıl keşfedeceksiniz? Nasıl farkına varacaksınız?

Yapmanız gereken mutluluğu kendi içinizde aramak ve doğru sandığınız yanlışlardan vazgeçmektir. Nedir mutlu olmamızın önünde olan doğru bildiğimiz yanlışlar?

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Geçmişi Geçmişte Bırakın!

Gelecekteki mutlu günlerinizi inşa edebilmek için geçmişi geçmişte bırakmanız gerekiyor. Evet, geçmişte hatalar, yanlış seçimler yapmış olabilirsiniz fakat sizin şuan geçmişte olmuş ve artık değiştirmeniz imkânsız olan sorunlara yoğunlaşmanız, size mutsuzluktan başka bir şey getirmez. Elbette yaşadığınız durumları tamamen hafızanızdan silmeniz mümkün değil, her zaman bir köşede, içinden dersler çıkarılmış şekilde durmalı da… Fakat değiştirmenizin mümkün olmadığı durumların, bugünün tadını kaçırmasına izin vermemelisiniz.

Kendinize bir zaman çizgisi belirleyin ve hata yaptığını düşündüğünüz o zamana gidin, yanıldığınız ya da hata olarak düşündüğünüz olayı yaşarken muhtemelen size o an için verdiğiniz karar en doğru karar olarak gelmiştir. O yüzden bugün kendinizi de suçlamanın bir anlamı yok. ”Evet, o an için benim için en doğru karar oydu” deyin ve geçmişi bırakın. Geçmişteki yanlışlarınızın size güzel bir tecrübe olduğunu varsayın ve ”Bugünden sonra ne yapabilirim” deyin, yolunuza devam edin. Artık geleceğe bakmalı ve kendiniz için doğru adımları atmalısınız.

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Yargılarınızdan Arının!

Eğer ki hayatınızda mutsuzluklar devam ediyorsa bakış açınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Çevrenize ya da kendinize peşin hükümlerle ve yargılarla bakmak hem onları hem de kendinizi sevmenizi engeller ve sizi huzursuz eder. İnsanları sınıflandırarak, etiketleyerek, yargılayarak hayat alanlarına müdahale etmeyin. Kişileri oldukları gibi kabul etmek, onların sevilmesi gereken yönlerini fark etmenizi sağlar ve size mutluluk getirir.

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Kendinize Olan Öfkenizi Yenin!

Zaman zaman kafanızın içinde bir sesin sizi azarladığını fark ediyor musunuz ya da kendi kendinize sinirlenip söyleniyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise huzurlu bir mutluluk için bu durumdan vazgeçmeniz gerekiyor. Öncelikle bilin ki herkes hata yapabilir. Hiç birimiz mükemmel değiliz. O yüzden kendinizi affetmeyi ve içinizdeki öfkeyi sağlıklı bir şekilde dışarıya çıkarmayı öğrenmelisiniz.

Öfkenin birçok sebebi olabilir. Öfke dalgalı bir duygudur. Bazen küçük bir asabilik haliyken, kimi zaman saldırganlık derecesinde hararetli olabilir. Fakat bu duygumuz kontrol edildiği ve sağlıklı bir biçimde dışa aktırıldığı sürece kendimize olan özsaygımızın gelişmesinde önemli bir faktördür. Sağlıklı öfkeyi dışa vurmak için bir kaç ipucu;

  1. Sessizleşip tüm kızgınlık hislerini yüzeye çıkarmaya bırakın.
  2. İçinizden hissettiğiniz öfkenin hakikatini duyumsayabildiğiniz, buna hazır olduğunuz için kendinizi takdir edin.
  3. Öfke hissinizi olabildiğince yakın zamanda ve dürüstçe doğru kendinize/kişiye/ kişilere ifade edin. (Öfkeniz kendinize ya da ifade edemeyeceğiz birine ise öfkeyi dışarı çıkaracak en iyi
    yöntem duygularınızı yazmaktır. Sanki karşınızda kendiniz ya da öfkeniz kime ise o var da söylemek istediğiniz her ne ise bunları yazarak ifade edin.)
  4. İçten ve dolaysız olduğunuz için kendinizi tekrar takdir edin.

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Her Zaman Haklı Olamazsınız!

Kimse her zaman haklı olmak zorunda değil, hatta olamazda. Kendinize yanılma payı verin ve her zaman haklı olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Her zaman haklı olmaya çalışmak kişiyi gereksiz yorar ve enerjisini düşürür. Unutmayın dünya bir imtihan meydanı zaman zaman yanılırız, bazen öğrenci oluruz bazen de öğretmen…

Şikâyeti Bırakıp, Şükredin!

Eğer niyetimiz şikâyet etmekse inanın hayatta her zaman şikâyet edecek bir durum bulabiliriz. Hava, trafik, sağlığımız derken liste uzar da uzar. Fakat şikâyet etmek bizim andaki mutlulukları yakalamamızı engeller ve genelde de hiç bir sorunu çözmez. Bu negatif döngüden kurtulmamızın yolu ise eksikliklerden ya da olumsuzluklardan şikâyet etmekten vazgeçip, elimizdekilere şükretmektir. Şükür ise huzurlu bir mutluluk getirir. Kendi elinizde olanları fark etmek için minik bir şükür defteri tutabilirsiniz. (Aklınıza gelen sahip olduğunuz her şeyi yazın bu deftere… Nefes alabildiğinizden görebildiğinize ya da çocuğunuzun sizden bir şeyler isteyecek kadar sağlıklı olduğuna kadar her şeyi yazın.) Zaman zaman açık okuyup şükretmeniz gereken ne kadar çok şeyiniz olduğunu hatırlamak emin olun sizi mutlu edecektir.

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Beklentilere Göre Yaşamayın!

Başkalarının hayallerini isteklerini beklentilerini yaşamak, kişiyi en mutsuz eden ve boşlukta bırakan durumdur. Başkaların ne istedikleri değil sizin ne istediğinizi önemseyin, başkalarına göre şekil alırsanız her daim şekil değiştirmek zorunda kalırsınız. Siz kendinize sorun; “Ben nasıl bir hayat istiyorum?”, “Nasıl bir yaşam beni mutlu eder”. Her zaman dediğim gibi; “Kişi kendisi mutlu ve tam olmadığı sürece hiç kimseyi de mutlu etmeyi başaramaz.

Mutlu Olmak İçin Vazgeçilmesi Gerekenler

Değişime Direnmeyin!

Elbette her değişim acı verir, emek ister. Bazı alışkanlıklarımızdan uzaklaşırken, hayatımızdaki yeni doğrularımıza da kapı açarız değişim yolculuğunda… Ne zaman değişime karar veririz? İçinde bulunduğumuz durum bize değişimin vereceği acıdan daha fazla acı veriyorsa değişime karar veririz. Artık değişip kendi kaynaklarımızı tekrar keşfedip, mutluluğu yakalamak isteriz. Daha özgür ve daha mutlu olmanın yolu duvarlarınızı yıkmaktır. Yargılamayı, etrafınıza duvar örmeyi, eleştirmeyi bırakın ve hayatın akışına göre hareket edin.

Mutluluk eğer halen size gelmedi ise demek ki bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyor. Değişimi siz başlatın, o zaman mutluluk size kendiliğinden gelecektir.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *