Kadınlar Pantolon ile Namaz Kılabilir mi?

Kadınlar Pantolon ile Namaz Kılabilir mi?

Müslüman Bir Kadın Pantolon ile Namaz Kılabilir mi?

Namazın ok iki farzından birisi de setr-i avrettir. Setr-i avret, namazda örtülmesi gereken yerleri örtmek anlamına gelmektedir. Örtülmesi gereken yerler kadınlar da ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Peki, kadınların namaza durmadan önce örtmesi gereken yerleri nerelerdir?

Hanımların namaza durmadan önce örtmesi gereken yerleri; el, yüz ve ayaklarının dışında kalan bütün bir bedenidir. Bazı mezheplere göre hanımların ayakları da avretten sayılmaktadır ancak Hanefi mezhebinin “mutemed” görüşüne göre, namazda hanımın ayakları avretten sayılmaz ve bu nedenle hanımların namazı çorapsız kılması bazı alimlere göre mekruh ise de yine de namazları geçerlidir.

Namaz için özel bir kıyafet yoktur ancak namaza durulurken seçilecek kıyafetin vücut azalarını belli etmemesi, teni gösterecek şekilde ince bir kumaş olmaması ve dar olmaması gereklidir. Vücut azalarını iyice belli edecek şekilde giyilen dar pantolon ve dar gömlekle namaz sahih olsa da, meşru görülmez. Üzerinde etek veya pardesü gibi bir elbise giydiği takdirde kılmasının bir sakıncası yoktur.

Teni belli edecek kadar ince bir kumaştan yapılmış bir kıyafetle namaz kılınmaz ve eğer bu şekilde namaz kılındıysa o namazı tekrar eda etmek gereklidir. Yine aynı şekilde bu durum başörtüsü için de geçerlidir ve saçı göstermeyecek kalınlıkta ve sık dokunmuş kumaştan olmasına dikkat etmek gereklidir. Namaz esnasında tercih edilen çorap da şeffaf olmamalıdır.

Sonuç olarak müstehap olan, yani en güzeli, namaza duracak bir hanım, geniş ve ayaklarını örtecek kadar uzun bir elbise, boynunu ve başını örtecek bir başörtüsü ile gömleğin üstünden bürüneceği sabahlık gibi bir elbise giymelidir.

Ümmü Seleme Validemiz (r.a.) anlatıyor:

“Yâ Resulallah! Kadın bir entari ve başörtüsü ile namaz kılabilir mi?” diye sordum. Şu cevabı verdiler:

“Bu elbise ayaklarını örtecek derecede uzun ise, evet.” (Ebû Dâvud, Salat: 83.)

Kaynaklar: Diyanet İşleri Başkanlığı, Sorularla İslamiyet.

Yorumlar

“Kadınlar Pantolon ile Namaz Kılabilir mi?” için 3 cevap

  1. […] Namaz ibadeti ile Allah’ın (cc) huzuruna çıkarız. Yaradan’ın huzuruna en güzel, en temiz, en özenli ve en adaba uygun kıyafetlerle çıkmalıyız. Bu özen ve ihtimam namaza ve huzura çıkışımıza ne kadar saygı duyduğumuzun da göstergesidir. Peki, namaz elbisemiz nasıl olmalı? Bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık… İşte bayanlar için namaz elbiseleri. […]

  2. SEVGİ dedi ki:

    yukarıdaki bayanın secdesi sizce uygunmu tamamen bir erkeğin namaz kılışına göre secde etmiş. Bu resmi koymak uygunmu siz bayanlar secde böylemi yaparsınız.

  3. Sibel dedi ki:

    Bi sorum olacaktı size kim cevap veriyor bunlara bilmiyorum ama istemeyerek yanlışlıkla namahrem olan bir resmim bir kişiye görüldü. Yanlışlıkla oldu günahı nedir ve ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olurmusunuz bana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir