Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı?

Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı?

Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı

İnsanın en çok kendini bulduğu zaman, ibadet anıdır. Allah’la buluşmanın en güzel anı namazdır… Namaz dinin direğidir…

Kim ki namazını bütün rükünlarını dikkat ederek tadili erkan içinde kılar, ondan daha mutlu insan yoktur. Allah’a olan kulluğumuz sürekli namazla yücelir, huşu içinde namazlarımızı eda ederiz. Diğer ibadetlerimizle de Allah’ın rızasını kazanma ümidiyle O’na teslim oluruz. Namazını hayatı boyunca hiç bir vakti kazaya bırakmaksızın kılan kişiye “Sahibi tertib” denir.

Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı

“Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (Araf Suresi, 7/31)

Namaz ibadeti ile Allah’ın (cc) huzuruna çıkarız. Yaradan’ın huzuruna en güzel, en temiz, en özenli ve en adaba uygun kıyafetlerle çıkmalıyız. Bu özen ve ihtimam namaza ve huzura çıkışımıza ne kadar saygı duyduğumuzun da göstergesidir. Peki, namaz elbisemiz nasıl olmalı? Bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık… İşte bayanlar için namaz elbiseleri.

Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı

Namaz elbiseleriyle Allah’ın huzuruna çıkıyoruz

Mümin ve mütedeyyin hanımefendiler imkanları dahilinde namaz kılarken özel namaz elbisesini giyer ve namaz başörtüsünü de kullanarak Allah’ın huzuruna çıkmak ister. Son zamanlarda diğer kıyafetlerde olduğu gibi, namaz elbiseleri de tesettür mağazalarında birbirinden güzel modellerle karşımıza çıkmaktadır. Namaz elbiselerinin en önemli unsuru, vücudun yapısına göre robadan bol, bütünüyle ayak topuklarına kadar dökümlü olarak kalıpları çizilmiş, kesimi yapılmış ve dikişiyle de kaliteli bir şekilde hanımların beğenisine sunulmaktadır.

Ümmü Seleme Validemiz (r.a.) anlatıyor:

“Yâ Resulallah! Kadın bir entari ve başörtüsü ile namaz kılabilir mi?” diye sordum. Şu cevabı verdiler:

“Bu elbise ayaklarını örtecek derecede uzun ise, evet.” (Ebû Dâvud, Salat: 83.)

Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı

Namaz elbiseleri şatafatlı değil özenli ve güzel olmalı

Namaz elbiselerinde şatafattan ziyade, sade ve zarif olması yeğlenir. Dikkati çeken ve namazın ruhuna aykırı bir görünüm veren kıyafetlerden kaçınmamız gerekir. Bu arada mümin ve mütedeyyin erkeklerim de kendilerine göre namaz kıyafetleri vardır. Onlar da bazıları şalvar, cübbe ve beyaz sarık da kullanmaktadırlar. Önemli olan namaz elbisesinin bol olması, özel olması, namazın ruhuna aykırılık teşkil etmemesidir.

Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı

Namaz elbiselerinden örnekler

Bunun yanında özellikle evlerimizde imkan dahilinde namaz odası yada namaz kıldığımız özel bir köşe vardır. Gardırobumuzda namaz kıyafetimiz her namaz vakti bize eşlik etmektedir. Şimdi sizlerle; derlediğim namaz kıyafetlerinden örnekleri paylaşacağız. Umarız beğenirsiniz.

Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı

Yorumlar

“Namaz Elbiseleri Nasıl Olmalı?” için 6 cevap

 1. gülistan. dedi ki:

  selam…namaz elbiseleri nasıl olmalı yazısını okudu..resimleri inceledim..bu giysiler çok güzel…nerden bulabiliriz…beni bilgilendirebilir misiniz…

 2. admin dedi ki:

  Merhaba, ürünleri Sefamerve.com’dan temin edebilirsiniz.

 3. gülistan dedi ki:

  çok teşekkür ederim…hayırlı günler…

 4. duru dedi ki:

  Çok güzel ve önemli bir konu yazi ve namaz elbiseleri konusunda sundugunuz secenekler icin tesekkurler. Bir sorum olacak her ne kadar arastirdimsada yan yana duran bordo ve özellikle lila çimlerin üzerinde oturan modeli hic bir yerde bulamadim nereden bulup alabilirim yardim ederseniz sevinirim :))

 5. melike dedi ki:

  Selamün Aleyküm yazınız gerçekten çok güzel ama şu ilk resimdeki kıyafeti hiçbir yerde bulamadım bulabileceğim bir site varsa söyleyebilir misiniz lütfen?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 6. Havagulgurel dedi ki:

  Bordo namaz elbisesini almak istiyorum ama bulamadim lütfen yardimci olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir