Modada Kıyafete Yansıyan Militarist Esintiler

Modada Kıyafete Yansıyan Militarist Esintiler

Tesettür Giyim Kombinleri 2014

Moda bir firkin, bir duygunun taşıdığı anlamları, aynı zamanda kıyafetlere de yansıtılmasıdır. Moda bu anlamda her türlü fikir ve duygunun sınır tanımaz bir imajıdır. Tasarımcılar markalarını her mevsim yeniden doğuyormuşcasına, konseptlerini tematik kavramlarla tasarlayıp, kreasyonlarını ilgi çekici hale getirirken, bir takım argümanları da modellerine yüklerler. Stilistler askeri kıyafetlerde kullanılan bütün imgeleri ve kıyafet değerlerini bir kreasyon disiplini içinde kolleksiyonlarında yer verirler. Bu sezon trendler arasında militarist esintilerin baskınlığını da görmekteyiz.

Bir zamanlar bütün gençlik askeri parka giyerdi

1980’lerin Türkiye’sinde bütün üniversite gençliğinin askeri parka, askeri bot ve postal, askeri kemer kullandıklarını biliyoruz. O zamanlar bu kıyafetleri, pazarlarda çokça bulmak mümkündü. Daha sonraları, Sovet Rusyasına hakim olan komünist rejiminin yıkılmasınadn sonra, Sovyet askerlerinin eşyaları, subayların şapkaları, madalyaları, Bolşevik kültürle ilgili her ne obje varsa, bizim bitpazarlarında sergileniyordu. Oniki Eylül öncesi gençlerin kullandığı askeri kıyafetler ve malzemeler o zamanki gençlik hareketlerinin bir anlamda sembolüydüler.

Tesettür Giyim Kombinleri 2014

Askeri imgeler modada militarist akım oluşturdu

Askeri kıyafete meylimizi, belki de çocukluğumuzda, bayram yerlerinde asker ve polis amcalara özenen çocukların gururla üzerinde taşıdığı elbiselerin bir etkisinin de olabileceğini düşünebiliriz. Daha sonraları askeri kıyafetleri taklit etmek yerine, stilistler askeri imgeler üzerinde oynayarak, buna bir takım aksesuarlar da ekleyip, daha fantestik ve ilgi çekici kreasyonlar oluşturdular.

Tesettür Giyim Kombinleri 2014

Bir pardesüde, bir kabanda, bir paltoda, hatta pantolon ve eteklerde, kapaklı ve körüklü cepler, metalik ve parlak düğmelerle tasarlandı. Omuzlarda apoletler, çift düğmeli kroveze yakalar, bunlarla birlikte kokartlar, kemerler, zincirler ve bir takım aksesuarlarla militarist hava giyim kuşam ve kıyafetlerimize yansımış oldu. Özellikle çizgi üstü, butik tarzı çalışan modacılar, erkek ve kadın giysilerinde militarist bir moda akımı oluşturdular.

Tesettür Giyim Kombinleri 2014

Kadının naifliği zarifliğindendir

Modada militarist akımı, militarizmi övme anlamında düşünmemeliyiz. Aslında bu trens militarizme öykünmedir. Kadın kıyafetlerinde askeri hava oluşturmak, kadınsı duyguları nötürleştiren, resmileştiren, içinde sağlık, spor, hareket ve canlılığı ifade eden bir havadır. Askeri imgelerden esinlenerek tasarlanan kıyafetler, aynı zamanda daha çocukluktan gelen bir ilgiyle, bu elbiseyi taşıyanlar için ayrıca bir güven duygusu oluşturdu. Militarist akımı erkeklerden farklı olarak, kadınların kreatif düşüncesi daha duygusal ve daha kadınsı yapıya uygundur. Erkek militarist kıyafetlerde sert çizgiler hakim iken kadın militarist kıyafetler tam aksine yumuşak çizgiler ve oval değerlere yer verilir. Çünkü kadının naifliği zarifliğindendir.

Tesettür Giyim Kombinleri 2014

Militarist kıyafet bir imajdır ve anlamlıdır

Militarist giysilerin, kreasyonu, modeli ve ürün gamı ne olursa olsun, kullanılan kumaş rengi yeşilin özel bir karışımı olan haki renk ağırlığındadır. Militarist giysilerde genellikle düz renk kullanılır. Fakat modacılar bazen bu renge alternatif, diğer bütün renkleri de denemişlerdir. Ayrıca blujean kumaşlardan da militarist kıyafetler bulmak mümkündür. Önemli olan kıyafetin yansıttığı imaj ve taşıdığı anlamdır. Son olarak; kıyafet görsel olarak bir bütünü temsil eder. O halde dış giyim için kışlık çizme yerine militarist bot ve postal tercih edilmeli çanta, atkı, bere yine militarist bir uyum içinde olmalıdır.

Tesettür Giyim Kombinleri 2014

Yorumlar

“Modada Kıyafete Yansıyan Militarist Esintiler” için bir cevap

  1. […] tarzı fantastik modeller. Yağmur ve soğuktan koruyan sentetik ve sportif zarif dış giyimler. Militarist konseptler… Kırmızının, siyahın, vişnenin, beyazın rol çaldığı celbeden dış giyim tematik […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir