Moda Dünyasının Acımasız Yönü

Moda Dünyasının Acımasız Yönü

Moda Dünyasının Acımasız Yönü

Amerikalı tasarımcı Kate Spade’in ölüm haberi, moda dünyasında çalkalanmaya sebep oldu. Haberlere göre 55 yasındaki başarılı tasarımcı intihar ederek hayatına son verdi. Arizona Üniversitesinde gazetecilik okulunu bitirdikten sonra, Mademoiselle dergisinde çalışmaya başlayan Kate, kısa sürede moda alanında önemli adımlar atmaya başladı ve 1990 yılında kendi markasını kurmaya karar verdi. Sıra dışı aksesuarları, kaliteli ve sevimli çantaları ile sektöre giriş yaptıktan sonra, kadın kıyafetleri de tasarlamaya başladı. Kate Spade ürünleri hem kendi mağazalarında hem İnternet sitelerinde hem de tanınmış büyük mağaza zincirlerinde yok satmayı başardı.

Moda Dünyasının Acımasız Yönü

Markanın orijinal tasarımları, büyük çanta trendlerine yön verdi. Değişik şekillerde, rengarenk clutchlar arasında, sevimli ayakkabılar da yer alıyordu. Hatta markanın yakaladığı başarıya özenen bazı markalar da Kate Spade’in estetiğini takip etmeye, hatta onu taklit etmeye başladılar. Kate Spade’in sevimli tasarımları arasında New York’un sembolü haline gelen sarı taksisinin clutch çantası, babet ayakkabıları ve gelin adayları için hazırlanmış üzerinde “Bride” (gelin) yazılı clutch çanta tasarımları yok satan ürünler arasında sayılabilir. Uzaktan baktığınızda kitaba benzeyen ancak elinize aldığınızda clutch olduğunu fark ettiğiniz “kitap clutchlar”ı da Kate Spade’in yine en kreatif tasarımları arasında yer alır.

Moda Dünyasının Acımasız Yönü

Aslında moda dünyasında bir çok başarılı modacının intihar haberlerini duymaya adeta alıştık. Başarının zirvesine ulaşmış, tasarımları büyük kitleler tarafından beğenilen, aynı zamanda bir anne olan, bir çok mutluluğa sahip gibi görünen bir iş kadınının intihar haberi herkesi şokta bıraktı. Ama maalesef moda dünyası, zannedildiği kadar kolay, inanıldığı kadar zevkli bir endüstri değil. Dışarıdan bakıldığında moda tasarımı, çok eğlenceli görünse de, genç yaşta bir çok tasarımcının ağırlığı altında ezildiği bir alan. Özellikle Kate Spade gibi anksiyete ve depresyon illetinden muzdarip kişilerin, stresini kolaylıkla kaldıramayacağı bir alan. Zirveye ulaşmış modacıları bile yaşam ve ölüm savaşı vermeye sürükleyen acımasız bir endüstri.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir