Miraç Kandili’nde Dualar Huzur ve Barış İçin

Miraç Kandili’nde Dualar Huzur ve Barış İçin

Miraç-Kandili-Mübarek-Olsun-2013

Göklere Yolculuğun Adı: Miraç

Hz. Muhammed’in şahsında ”insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yolculuk” anlamına gelen Miraç Kandili, yarın kutlanacak.

İsra suresinin ilk ayetinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle dile getirilmektedir,

“Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir”

Peygamber Efendimiz Recep ayının 27. gecesi, Rabb’imizin davetiyle miraca çıkmıştır.

Miraç yolculuğunda Efendimiz, ümmeti için, kıyamete kadar kalacak bazı hediyeler getirmiştir. Bu hediyelerin en güzeli, en önemlisi beş vakit namazdır. Bu yüzden her vakit namaz bize miracı hatırlatır. Namaz kılarken bizler de, Peygamberimizin miraca çıktığı gibi, Rabb’imizin huzuruna çıkarız. Bu yüzden namazımızı kılarken miracı hatırlamalı, Rabb’imizle görüşüyor gibi namazımızı eda etmeliyiz.
Miraçtan gelen ikinci hediye de her mümin olan herkesin mutlaka cennete gireceği müjdesidir. Bakara Sûresi’nin son iki ayeti de Peygamberimizin miraç hediyelerindendir.

Bu güzel yolculuk Peygamber Efendimiz’in büyük bir mucizesidir. Bizler Peygamber Efendimiz’in miraca çıktığı Recep ayının 27. gecesini de Miraç Kandili olarak kutluyoruz. Yani önümüzdeki çarşambayı perşembeye bağlayan gece Miraç Kandili.
Miraç Kandili münasebetiyle bütün insanlığın barışı ve huzuru için dualarınızı eksik etmeyin! Hepinizin kandili şimdiden mübarek olsun!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir