Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Mimariden İlham Alan Moda

Mimariden İlham Alan Moda

Issey Miyake 2016 Modelleri

Ürünler: Issey Miyake

Her zamanki gibi güncel ve somut bir örnekle başlamak istiyorum yazıma. Bu sezon moda dünyasının dar paça pantolonlardan ultra bol paçalara geçişine şahit oluyoruz. Gözlerimizin her markada göre göre aşina olduğu bu modelleri çoktan istemeye başladık ve hatta gardıroplarımıza dahil ettik değil mi?

Bildiğiniz gibi bu hızlı değişim modanın vazgeçilmezi. Ya da vazgeçilmeziydi. Bazı tasarımcılar var ki onlar ısrarla tüketim endüstrisine karşı koymak için direniyor. Modaya kalıcı bir gözle bakıyorlar. Bunu yaparken de birçoğunun ilham aldığı nokta ‘mimari’ oluyor.

Iris Van Harpen 2016 Elbise Modelleri

Ürünler: Iris Van Harpen

Modanın uzun yıllardır sanattan beslenerek kalıcılık sağlamaya çalıştığını biliyordum ancak 2015-16 sonbahar/kış koleksiyonlarını incelerken mimariden ilham alan tasarımcıların arttığını fark ettim.

Issey Miyake 2016 Manto Modelleri

Ürünler: Issy Miyake

Hayranlıkla takip ettiğim tasarımcılardan biri olan Issey Miyake’nin sonbahar/kış koleksiyonunda sert formlar gözle görülür bir biçimde netleşmiş mesela. Huni formundaki şapkalar koleksiyon temasının sinyalini veren ana detaylar olarak öne çıkıyor. Tasarımcının asıl amacı da modaya heykelsi bir form kazandırmak zaten. Bunu yaparken vücut hatlarını ön plana çıkararak kolaycılığa da kaçmıyor üstelik. Sanatını göstermek için çoğu zaman çizgiler ve geometrik şekillerden yararlanıyor.

Moda dünyasına girdiği ilk günden beri tasarımlarıyla olay olan Yohji Yamamoto da yine mimariden ilham alanlar arasında. Salaş tasarımlarıyla tanıdığımız Yamamoto, defilelerinde mutlaka sanatsal tasarımlara yer verir. Bu tasarımları gördüğünüz ilk anda ticari olmadığını fark edersiniz. Bugünün basic ve kopyala-yapıştır ürünlerine meydan okuyan bu sanatın sahibinin de kendisini zanaatkar olarak tanımlamasına hak verirsiniz.

Victor Rolf 2016 Modelleri

Ürünler: Victor Rolf

Çok fazla örnek vermeme gerek yok, fotoğraflar bize herşeyi açık ve net anlatıyor aslında. Junya Watanabe, Azzedine Alaia, Victor&Rolf, Hussein Chalayan, Rejina Pyo, Vivien Chong, Winde Rienstra gibi birçok eski ve yeni yetenek şu anda yavaş modayı desteklerken tıpkı Yamamoto ve Miyake gibi mimariden destek alıyor.

Özellikle Japonların heykelsi formlar kazandırdığı bu duruşla modaya kalıcılık sağlamaya, sanatsal bir duruş kazandırmaya çalışıyor.

Junya Watanabe Etek Modelleri

Ürünler: Junya Watanebe

Ne dersiniz, sizce mimari modanın hızlı değişimine dur diyebilir mi ya da bu tasarımcıları, yüzyıllar sonra modacı değil de bir sanatçı olarak tarihe geçirir mi?

www.esrakeskindemir.com

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *