Maksimum Yatırım Getirisini Garanti Eden 7 Süper Kışlık Parça

Maksimum Yatırım Getirisini Garanti Eden 7 Süper Kışlık Parça

Vog Store Kaban (Hülya Aslan)

Yıllar geçse de ‘iyi ki almışım’ dedirten o ‘kaliteli’ parçalar, maksimum yatırım getirisini her zaman garanti ediyor. Fiyatına ya da rengine kanıp alınan ‘ucuz’ kıyafetlerin bir sezonluk ömrü olmasına karşılık, sizi bir sonraki yıl yeniden masrafa sokmayacak seçenekler emin olun en mantıklısı. Bu konuda hangi kıyafetler için hassasiyet göstermeli gelin bakalım, 7 süper kışlık parçayı keşfedelim!

Hummel Beyaz Şişme Mont - Herschel Supply Mavi Şişme Mont (Büşra Köse Aktaş)

İyi Seçim ‘Şişme Mont’

Kışın baş rol oyuncuları montlar, en özen gösterilmesi gereken konu. Yağmurda, karda, buz gibi soğuk havalarda tek koruyucumuz kendisi. Yıpranmaya bu kadar müsait olan bu parçaların kumaşına, yalıtım malzemesine, astarından bakımına tüm özelliklerine detaylıca bakmak gerek. Bazen hiçbir özelliği olmamasına rağmen, sırf renk ya da tasarımından dolayı ucuz malzemeli bir parçaya, yüksek fiyat biçilebiliyor. Hatta bazı şişme montlar, kocaman göründüğü halde kesinlikle ısıtmıyor. Bu yüzden siz siz olun, mont seçiminizi yaparken soğuğu ve suyu geçirmeyen dokuda olmasına dikkat edin.

Zara Beyaz Çizme - Max&Co Khve Deri Çizme (Betül Gedik)

Zamansız ‘Çizme’

Yağmurda çamurda en işe yarar parçamız ‘çizmeler, iyi bir deriye sahip olmalı. Bu yüzden süet ya da benzer dokuların dış güzelliğine aldanmamalısınız. Birkaç yağmura denk geldi mi sezonu bile atlatmanız imkansız olan tasarımlardan ziyade gerçek deriler seçeneğiniz olmalı. Hem aldığınız kış boyunca hem gelecek kış boyunca sizi yarı yolda bırakmayacak modeller, süetlere göre pahalı olsa da emin olun pişman etmeyecek. Bunun için bacak şeklinize uyum sağlayan 3-4 santim topuğu olan, tabanı kaymayan sade bir çizmeyi -siyah ya da kahve- dolaplara ekleyin.

Burberry Kaşmir Şal

Sıcacık ‘Kaşmir Şal’

Tesettürlü kadının giyim açısından kışın en şanslı olduğu nokta, soğuktan korunması için taktığı sıcacık dokulu başörtüler. Bunun içinse kaşmir şallar omuzlarda olduğu kadar başlarda da ısı seviyesini artırıyor. Her sezon dolaplarda elinizin gideceği bu parçalardan eminiz ki zamanla birkaç rengi daha sepete ekleyeceksiniz.

Chanel Siyah Postal Bot - Fendi Postal Bot (Betül Gedik)

Kötü Havaya Dayanıklı ‘Postal’

Maksimum yatırım garantisi vadeden postallar, listenin başında yer alıyor. Yeni sezonda da oldukça moda olan bu tasarımlar, yıldızını parlatıyor. Ancak birçoğu dıştan güzel gözükse de iki güne soyulan derileri, su geçiren tabanlarıyla beklentiyi karşılamıyor. Tam da bu yüzden kalitesine, derisine, kullanıldığı tabana özellikle dikkat edip gelecek yıllarda da kullanabileceğiniz parçalara yatırım yapmalısınız.

Max Mara Kaşe Manto

İklimi Şıklaştıran ‘Kaşe/Yün Kaban’

Tesettürlü kadının dış giyim stiline çok yakışan kabanlar, kaşe ya da yün iplik dokumalarıyla farkını ortaya koyuyor. Kuru soğuğun yaşandığı iklimlerde sıcacık bir mevsim getiren tasarımlar, kalitesini çok net belli eden parçalar arasında yer alıyor. Bu yüzden ürün içeriğine iyice bakmalı, bakımını özenle yapmanız gerekir.

Qooq Store Triko Kazak - Cos Sore Süveter (Hülya Aslan)

İki Yıkamada Salmayan ‘Trikolar’

Triko elbise, triko kazak, triko takım… Kışın dolapları dolduran tesettür trikolar, alırken dikkatli olması gereken en basit parça. Bu yüzden kalitesine dikkat etmeli. Mesela, trikoyu elinize alın bir parçasını iyice esnetin, bırakınca direk eski şeklini alıyorsa artı puan verebilirsiniz. İçerik kısmı da önemli. Pamuk, yün gibi doğal kumaşlar sentetikten dayanıklıdır. Ama yüzde yüz pamuk yerine viskoz ve polyester karıştırılmış olanları tercih edilirse parçanın ömrü uzar.

Nike Spor Ayakkabı - Dior Sipor Ayakkabı (Betül Gedik)

Su Geçirmez ‘Deri Spor Ayakkabı’

Kış mevsiminde her zaman çizme, bot, postal giyilmiyor. Özellikle yürüyüş yaparken bol koşturmacalı bir günde spor ayakkabılar hayat kurtarıyor. Bunun içinse bez modeller, aniden başlayan yağışlarda morali bozarken soğuğu geçirmesi açısından da kötü fikir. Bu yüzden sağlam dokulu, kalın tabanlı, deri spor ayakkabılar en yatırımlık parça olacak.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir