Lüks Marka Çantaların Ölümsüzlüğü

Lüks Marka Çantaların Ölümsüzlüğü

Louis Vuitton Çanta

Koronavirüs pandemisinin sebep olduğu ekonomik kriz bir çok mağaza zincirinin iflasına yol açtı. Moda sektöründe online satış yapmayan markalar özellikle finansal açıdan zorlandılar. Mağazaların çoğunluğu kapanırken, diğerleri ayakta kalabilmek için İnternet sitelerinde farklı kampanyalarla üst üste indirim yaparak satışlarını devam ettirmeye çabaladılar.

Öte yandan aynı süreçte, lüks markalar açısından daha farklı bir durum söz konusu. Fransız markaları Chanel, Louis Vuitton ve Hermes ürünlerin fiyatlarını yükseltme kararı aldılar. İlk olarak Fransa’da uygulamaya başlanan fiyat artışının yavaş yavaş diğer ülkelerdeki mağazalarda etkisini göstereceği ifade edildi. Bu haberi duyan sadık müşteriler, fiyat yükselişi gerçekleşmeden bulabildikleri ürünleri almak için mağazalara akın etti.

Chanel Çanta

Pandemiyi bir kenara bırakıp, müşteriler alış veriş merkezlerine hücum etti. Örneğin Kore’nin Seoul şehrinde bir alış veriş merkezinde bulunan ve saat 10:30’da açılması beklenen Chanel mağazasına giriş sırası sabah 5:00’da başladı. Mağaza açılmadan bir süre önce müşterilere tek tek sıra numarası dağıtıldı. Sıraya sabah 7:30 civarında giren bir müşteri, oğlunun da başka bir alış veriş merkezinde bulunan Chanel mağazasında sırada beklediğini bildirdi. Müşteri daha önce bir kaç kere mağazaya uğrayıp bir ürünü beğendiğini ama alıp almamakta kararsız kaldığını ve daha sonrasında fiyatların artacağını duyunca panikleyip ürünü hemen almaya karar verdiğini belirtti. Çin’de yine Chanel ve Louis Vuitton mağazalarında sırada bekleyen müşterilerde uzun süre bekledikten sonra alış verişlerini yapabildiler.

Hermes Çanta

İstatistiklere göre lüks markaların çoğu nisan ayında satışlarda büyük iniş görürken, bir önceki seneye nazaran mayıs ayındaki satışlarında %30 artış olduğunu belirttiler. Bu bilgilere bakılırsa, ürünlerinin üretim işlemlerinin büyük bir kısmını Çin’de yaptıran bu markalar, pandemi sürecinde Çin’de hayat dondurulunca, doğal olarak mal temininde zorlanmışlar. Bu finansal kaybı kazanca çevirmek için de Mayıs ayında ürünlerinin fiyatlarını yükselterek aradaki farkı kapatmaya çalışıyorlar.

Chanel Çanta Modelleri

Moda haberleri insanı gerçekten düşündürmüyor değil. Bir yanda dünyaya büyük bir hızla yayılan ve insanların ölmesine sebep olan bir salgın, öbür yanda da sabahın 5’inde çanta sırasına giren müşteriler. İnsanlar pandemiden alış verişe aniden nasıl geçiş yapıyor inanılır gibi değil. Belki de şöyle demek lazım, yaşayanlar için hayat durmadı devam ediyor. Ölenler de öldüğüyle kalıyor. Chanel çantalara gelince, onlar ne salgın ne de ölüm dinliyor, tam anlamıyla “zaman-sız” parçalar olmaya devam ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir