Louis Vuitton’un Texas Macerası

Louis Vuitton’un Texas Macerası

Louis Vuitton Mağaza ve Ayakkabıları

Geçtiğimiz haftalarda Louis Vuitton en son fabrikasını Texas’ta açtı. Dallas’tan arabayla bir saat uzaklıkta olan fabrika Alvarado şehrinde yer alıyor. Yaklaşık 500 işçinin çalıştığı 9,300 metre karelik atölye çoğunlukla çiftliklerin bulunduğu bir bölgede kurulmuş. İnşaatının 2017’de başlatıldığı fabrikanın açılışını Louis Vuitton Moët Hennessy moda zincirleri şirketinin CEO’su Bernard Arnault yaptı. Fransa’dan gelen Arnault’a açılışta Başkan Donald Trump, kızı Ivana Trump ve eşi refakat ettiler. Açılışın akabinde aralarında gazetecilerin ve moda yazarlarının de bulunduğu ziyaretçi grubu, fabrikayı gezerek inceleme yaptılar.

Louis Vuitton Çanta ve Deri Ceket

Bu yeni fabrika açılışı sonucunda Amerika içinde sipariş verilen Louis Vuitton çantalar artık “Made in America” (Amerika’da Yapıldı) etiketini taşıyacak. Orijinali Fransada yıllardır emektar Fransız işçileri tarafından özenle hazırlanan bu ürünlerin Amerika’da sadece bir kaç aylık bir eğitim sürecinden geçen yeni elemanlar tarafından yapılmaya başlanması markanın fanatiği olan bir çok müşteriyi endişelendiriyor. Lüks ürün tüketicilerinin en çok dikkat ettiği konulardan birisi ürünlerin en ‘ehil’ eller tarafından “Made in France” (Fransa’da Yapıldı) etiketiyle hazırlanmasıydı. Malzemelerin Fransa’dan getirileceği ve sadece Amerika’da işçiler tarafından dikileceği ifade edilse de, fabrikanın üzerinde bulunduğu çiftlikte yüzlerce büyük baş hayvanın yer alması müşterilerin aklında soru işareti bırakıyor.

Louis Vuitton Mağazaları

Açılışta Amerika Başkanı Donald Trump’ın bulunması da bir çok isim tarafından eleştirildi. Dünyanın en kötü başkanlarından birisi olarak görülen Trump’ın fabrika açılışını yapmasını eleştiren önemli isimlerden birisi de Louis Vuitton Kadın Giyim Kreatif Direktörü Nicolas Ghesquière oldu. Instagramda yaptığı bir paylaşımda Ghesquière bir tasarımcı olarak siyasi hareketlere karşı olduğunu ve Trump’ın katılımını kınadığını söyledi.

Louis Vuitton Çanta

Ghesquière’in sözlerine karşı Louis Vuitton bir açıklama yapmadı. Bu yeni fabrikanın açılışının bir çok haberde yer almasına rağmen, Louis Vuitton markasının sosyal medya hesaplarında yer verilmemesi de dikkat çekiciydi. Yani fabrikanın Amerika’da açılmasından dolayı hem Başkan Trump gibi önemli olduğunu düşündükleri bir ismi davet ettiler hem de markalarını siyasi linçlerden korumak amacıyla açılış haberini ve resimlerini sosyal medya hesaplarında paylaşmadılar. Ayrıca LV ailesinde en önemli görevlerden birisine sahip olan Ghesquière’in yaptığı çelişkili açıklamalara sessiz kaldılar. Belki geride kalan bu açılış tarihi bir hatıra olarak kalacak ve Trump’ın açılışı yapmış olması bir çok kişi tarafından da unutulacak, ancak öyle görünüyor ki ürünlerin Fransa’da değil de Amerika’da üretildiğini öğrenen büyük müşteri kitlesine bu yeniliği kabul ettirmek hiç de kolay olmayacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir