Lezzetseverlerin Mekanı “Namlı Gurme”

Lezzetseverlerin Mekanı “Namlı Gurme”

Alkolsüz Mekanlar: Namlı Gurme

Kahvaltı ile arası iyi olanların yolu mutlaka Namlı Gurme’den geçmiştir. Karaköy’de 2007 yılından beri tek şube olarak hizmet veren pastırmadan peynir ve et çeşitlerine, şarküteriden diğer gıda ürünlerine kadar oldukça zengin bir içerik sunan mekan, nihayet aynı kalitesini şubeleştirerek sürdürmeye başladı.

Türkiye’de ilk defa kafe, restoran ve şarküteri üçlüsünü bir araya getiren firma geçtiğimiz yıl Nisan ayında Ataköy Plus’ta, bu yılın Temmuz ayından itibaren de Caddebostan’da açtığı iki şube ile damaklarımızı adeta çatlatıyor. Zaten aynı konseptteki bu mekanlara adım atınca iştahınızın açılmaması imkansız. Tavandan sarkan kuru dolma biber ve patlıcanlar yanında bal, reçel, peynir, zeytinyağı reyonları arasında dolaşırken midenizin sabırsız guruldamalarını hissetmemeniz ihtimal dahilinde değil.

Mekanın Karaköy’deki şubesine sık sık giden biri olarak bu kez rotamı Ataköy şubesine çevireyim istedim. Doğrusu yeni açılan bu şubenin hizmet ve kalite açısından aynı standardı yakalamış olmasına sevindim. Çünkü şubeleşmek hele ki 1600 farklı ürünün satışını yapan bir firma için oldukça büyük riskler içerir. Ancak bütün ürünler en kalitelisinden ve merkezinden tüm şubelere alındığı için bu risk bertaraf edilmiş.

İşletmenin Ataköy Plus Alışveriş Merkezi’nin giriş katında ve bağımsız bir alanda, açık bir bahçede hizmet vermesi iyi bir seçim olmuş. Namlı Gurme Genel Müdürü Engin Karabacak, iki yıl içinde Ataşehir, Zincirlikuyu, Bebek ve Ankara’da da şube açacaklarını ve kaliteyi koruyacaklarını belirtiyor.

Mekanın iştah açıcı görselliğini bir kenara bırakarak tattığım lezzetlere geçelim. Bir kere zeytinyağlılar bölümü harika. Günlük olarak hazırlanan 60 çeşit zeytinyağlılar arasında enginar dolma, çalı fasulye, yaprak ve lahana sarma, yeşil biber dolma, şakşuka, kuru patlıcan ve biber dolma gibi birçok çeşidi bulmanız mümkün. Hepsinin lezzeti de gayet yerinde. Fix bir kahvaltı tabağından ziyade istediğinizi tezgahtan seçiyorsunuz ve seçtiğiniz tabak tartılıyor, parasını ona göre ödüyorsunuz. Şarküteri bölümünde de aynı mantık var. Seçtiğiniz ürünlere dilim fiyatına göre ödeme yapıyorsunuz. Engin Bey “Bizde menü uygulaması yok, herkes kendi istediğini tezgahta seçerek siparişini yapıyor.

Öğle yemeklerinde zeytinyağlı yemekler öne çıkıyor. Akşam saatlerinde ise ızgara ağırlıklı.” derken haklı. Zira hafta sonları kahvaltı yapmak için mekanın oldukça yoğun olduğunu ve sıra beklemek zorunda kalacağınızı belirteyim. Kahvaltı konusunda tutturduğu kaliteli standardı yeni şubelerinde de sürdüren Namlı Gurme’nin en çok pastırma, peynir ve zeytinlerini sevdim. Sadece en kaliteli peynirin yapıldığı mayıs ayının beyaz peynirlerini satın alarak tam bir yıl sonra peynir iyice olgunlaşınca müşterilerine sunan firmanın Siirt Pervari balını ve manda kaymağını da mutlaka tatmalısınız. Ezine, fıstıklı-cevizli ve deri tulum, keçi ve çedar peyniri yanında Antakya ve Bodrum kırma, kalamata, bademli-cevizli zeytinleri ihmal etmeyin.

Mekan her ne kadar kahvaltılarıyla öne çıksa da ızgara ve deniz ürünleri meraklılarının da buradan mutlu bir şekilde ayrılacağını belirteyim. Balıkesir yöresinin etlerinden ve işlenmemiş olarak sundukları antrikot, bonfile, kuzu şiş, tavuk pirzola ve tavuk şişin tadına bayıldım. Ayrıca evde yapılan köftenin lezzetini birebir yakalayan ve içinde hiçbir katkı baharatın yer almadığı ızgara köftede oldukça başarılılar. Deniz ürünleri sevenler için ise çiroz, karides, ahtapot, lakerda, kalamar dolması, tuzlu sardalya ve midye dolma alternatifleri bulunuyor. Pizza sevenler ise içeriğini kendileri oluşturabiliyorlar. Mekanın en sevdiğim yanı ise ekmekleri. Her şubesinde kendi fırınlarında ürettikleri bol çeşit ve taze ekmeklerin tadı harika. Yediğiniz yemeğin ya da kahvaltının üzerine ise İtalya’dan getirilen profiterol, tiramisu, frambuazlı ve orman meyveli tartlarını mutlaka yemelisiniz. Gurmelere ya da benim gibi sonradan gurmelere tavsiye olunur.

Hafta sonu kahvaltı yapmayı düşünenler erken davransın. Zira mekanda kuyrukta beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Namlı Gurme’nin en güzel tarafı yediğiniz güzel lezzetlerin aynısını satın alarak eve götürebilmeniz.

Ne yiyorsan, onu öde!

Çorbalar: 5 TL
Zeytinyağlı tabağı (kilosu): 31 TL
Karışık ızgara (350 gr): 29 TL
Izgara köfte (200 gr): 16 TL
Sucuk (kilo): 35-50 TL dilimi: 1,5 TL
Pizzalar: 13-17 TL
Kuzu şiş (180 gr): 24 TL
Tavuk ızgara: 14,5 TL
Kahvaltı tabağı: 16 TL
Tatlılar: 6-9.5 TL
Menemen: 12 TL
Yumurta çeşitleri: 8-16 TL
Pastırma (kilo): 92.80 TL
Kavurma (kilo): 64.80 TL
Karakovan balı: 79 TL
Çay: 2,5 TL
Limonata: 6 TL

Lezzetseverlerin nokta atışı Namlı Gurme

Adres: Ataköy Plus Alışveriş Merkezi, Giriş Katı, ZK 17/1 Ataköy-İstanbul
Tel: 0212 560 93 00

Adres: Bağdat Caddesi, No: 272 Kadıköy-İstanbul
Tel:0216 411 50 50-51

Kaynak: Zaman

Yorumlar

“Lezzetseverlerin Mekanı “Namlı Gurme”” için bir cevap

  1. muteber kasap dedi ki:

    oldukça lezzetli bir menüsü var zeytinyağlıları harikaydı kahvaltısınıda tavsiye ederim,ama fiyatlar biraz yuksek hazırlıklı olmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir