Leziz Boşnak Yemekleri İçin “İnat Kuca”

Leziz Boşnak Yemekleri İçin “İnat Kuca”

Boşnak inadının mimarisi: ‘İnat Kuca’

Bosna’da geleneksel Boşnak yemeklerinin yapıldığı tarihi bir evi andıran restorana girmeye hazırlanırken bir tabela takılıyor gözümüze: “Karşı taraftandım, inadımdan dolayı size evi vermedim.” Adı üzerindeymiş meğer, hikâyesi de. 1860’larda restoranın önündeki Miljacka nehri aşırı yağan yağmurlardan dolayı sıkça taşar.

Avusturya-Macaristan imparatoru, nehrin kıyısındaki evleri taşımak ve bu bölgeye görkemli bir bina yapmak ister. Ancak bu hiç de kolay olmaz. Çünkü en uygun yer olarak belirlenen arazide bir Boşnak’ın evi vardır. Adı sanı bilinmeyen Boşnak, evinin yıkılmasına müsaade etmez. İmparator devreye girse de nafile…

Ev sahibi, ona da aldırmaz. En sonunda, tıpatıp aynısının, orijinal malzemesiyle nehrin karşısına yapılması şartıyla evini boşaltmayı kabul eder. İşçiler getirilir, adamın evindeki kiremit, taş, tahta milimi milimine hesaplanır. Öyle ki evin kiremitleri tek tek çıkarılır, hangi kiremit hangisinin üstünde buna bile dikkat edilir. Nehrin karşı kıyısına evin tıpkısı yapılır. Bunlara şahit olan halk, adamın inadından dolayı bu eve “İnat Kuca” yani “İnat Evi” adını verir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir