Leyla ile Mecnun’un Yönetmeni ‘Onur Ünlü’ Cafe Açarsa

Leyla ile Mecnun’un Yönetmeni ‘Onur Ünlü’ Cafe Açarsa

Zeynep-Karaca-Yazıları-Onur-Ünlü-Cafe-Açarsa

Onur Ünlü Cafe Açarsa

Koşuyolu’nda sanatçı eli değmiş bir cafe; Cafe 12.

Hepimizin çok sevdiği Leyla ile Mecnun’un yönetmeni Onur Ünlü ve bir o kadar sevdiğimiz şair sıfatıyla muhatap kalmayı dilediğimiz şair / doktor Alper Gencer Koşuyolu’nda ‘4 mevsim, 3 öğün’ mottosuyla güzel bir kafe açtı. Haberi Ramazan’da almış olsam da –şükür ki- bitmeyen misafirler ve misafirlikler dolayısıyla gitmek bir türlü nasip olmamıştı. Hep aklımdaydı doğum günüme kısmetmiş.

Cafe 12 özenle dekore edilmiş; ön bahçesi, arka bahçesi hatta yan bahçesi bile olan hem yeşil hem modern hem sempatik hem de o tıklım tıklım kafelerden oldukça uzak, huzurlu bir yer.

Zeynep-Karaca-Yazıları-Onur-Ünlü-Cafe-Açarsa

‘Modern’ yahut minimal dizayn edilmiş mekanların hani garip bir soğukluğu olur, uzun uzun kalmak istemez işiniz bitince hemen çıkıp gitmek istersiniz ya burası hiç öyle değil. Belki mutfağın arka bahçeye açılan penceresinden aşçıyı işiyle meşgulken gördüğünüz için belki de kendinize bir masa bulup yerleştiğinizde masanıza hemen birer yeşil elmanın tıpa olarak kullanıldığı harika cam şişelerde su getirdikleri için… Gelirini yiyecek -bence çoğunlukla- içecekten elde eden bir yerin müşterisine evine gelen bir misafirmişçesine su ikram etmesi çok ince ve hoş bir tutum. Hem içtiğimizde suya sinmiş hafif elma tadı ve kokusu da zihnimizde bir ampül yakıyor: ımmm çok güzel bir fikir bunu biz de evde kullanmalıyız. Böylelikle bir türlü içemediğimiz o ‘günde 3 litre’ suyu da içeriz belki.

Zeynep-Karaca-Yazıları-Onur-Ünlü-Cafe-Açarsa

Cafe 12 ismiyle bahsediyor olsam da aslında cafe & restaurant demek daha doğru olur. Zaten mekan sahipleri de Cafe 12’yi bistroya benzetiyorlarmış ‘büyük’ bir farkla: içki satışı yok. İşte bu nedenle sosları dahil hiçbir hazır ürün kullanmadıkları mutfaklarında ağırlıklı olarak dünya mutfağından örnekler pişiyorsa da türk mutfağına özgü yemekler de bulunuyor. Tarhana çorbası bile…

Dilerseniz bir hafta sonu o meşhur ‘Van kahvaltısı’ nasıl oluyormuş denemek için gidebilirsiniz. Yahut anne yemeği özlemi çeken öğrenci arkadaşlar ev yemeği yemek için gidebilir. Çaya, kahveye de uğrayabilirsiniz ya da benim gibi kış gelmeden arka bahçede soğuk bir limonata içebilirsiniz. Tercih sizin…

Keyifle vakit geçirmenizi dilerim…

Yorumlar

“Leyla ile Mecnun’un Yönetmeni ‘Onur Ünlü’ Cafe Açarsa” için bir cevap

  1. deniz dedi ki:

    Merhaba bu kafe 12 hakkında bilginiz varmı şuan açıkmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir