Kıyafete Göre Takı Seçimi Nasıl Yapılır?

Kıyafete Göre Takı Seçimi Nasıl Yapılır?

Takı ve Aksesuar Modelleri 2014

Takı takmasını biliyor muyuz? Takıyı yerli yerinde kullanabiliyor muyuz?

İşte bu soruların cevabını kısaca özetleyeceğiz. Her kıyafetin bir lisanı olduğuna göre, takıların da kıyafeti tamamlayan bir lisanı vardır. Gün içinde, özel günlerde, sokakta, çarşıda, iş yerinde, seyahatte bir kadın olarak takılarımızdan birini seçer kullanırız. Burada dikkat edeceğimiz husus, üzerimizde taşıdığımız kıyafetin özelliğine göre doğru bir seçim yapmış olmamızdır.

Takı ve Aksesuar Modelleri 2014

Klasik ve vintage bir giyim stilimiz varsa eğer, ev ortamında klasik altın bileziklerimizi, küpelerimizi ve sade bir kolyemizi kullanabiliriz. Eğer beyaz inci gerdanlığımız varsa, klasik ve vintage giyim tarzımız için yakışan bir takıdır. Bunun yanında yine taşlardan oluşan sadece bir gerdanlık ve bir bileziği de tercih edebiliriz.

Neoklasik bir kıyafet nostaljinin modern çizgilerle ifade edilmesidir. Aynı şekilde kalın bir altın bilezik bile kıyafetimizin eksikliğini giderebilir.

Takı ve Aksesuar Modelleri 2014

Etnik imgeleri taşıyan bir kıyafet için, özellikle yöresel folklorik değerleri taşıdığından, yörenin kendine has bilezik, yüzük ve gerdanlıkları kullanabiliriz. Yöresel ve etnik değerler kilim ve halı motiflerinin grafize edilmiş halinin altın ya da gümüşe yansımasıdır.

Otantik ve mistik özelliklerini içeren elbiseler kullandığımızda, sadelikle özdeşleşen ve aynı zamanda mütevazılıği de taşıyan gümüş bilezikler, gümüş taşlı gerdanlıklar, metal tokası rölyeflerle işlenmiş kemerler kullanmak şıklık oluşturmaktır.

Takı ve Aksesuar Modelleri 2014

Fantastik modellere gelince, aynı zamanda karnaval havasında olup, abartılı ve şatafatlı bir giyim tercihidir. Kıyafet bütünlüğü içinde üzerinde rengârenk taşlarla dizayn edilmiş bilezikler, kolyeler, büyük objeleri olan takılar kullanılabilmektedir. Bazı takıların ise modernite düşüncesi içinde dizayn edildiğini de söyleyebiliriz.

Modern giyim tarzına gelince kentli kadınlar, abartıya kaçmayan takıları tercih edebilirler. Elbette altın gümüş, hatta cam dahil her materyalden takı tasarımlarının olduğunu söyleyebiliriz. Genelde günümüzde modern anlayış sadeliği içermektedir. Bu bazen soyut imgeleri de takıya yansıtmaktır.

Takı ve Aksesuar Modelleri 2014

Spor kıyafetlerimizde çoğu kez bir takıyla yetinebiliriz. Sade bir bilezik, bir kolye, ya da imgesel bir küpe işimizi görebilir. Spor giyimde hiçbir zaman abartı yoktur. Doğallık sadeliği getirmektedir. Dolayısıyla tek bir bilezik bile spor giyim için yeterli sayılabilir.

Düğün dernek ve özel günlerde özellikle salon ortamında abiyelerimizle göz doldurabiliriz. İşte bunun da takısı pırlantalar, pırlantalarla işlenmiş, takılar, mücevherler söz konusu olabilir.

Tesettürlü hanımefendiler, dış ortamda, en yakışan takısı broşlardır. Başörtüsü kullananlar yakalarına gelen yerde, ışıl ışıl değerli taşa haiz bir broş kullanması onun şıklığına ve zarafetine asil bir anlam katacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir