Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kış Stili Oluşturmada Eldivenlerin Etkisi

Kış Stili Oluşturmada Eldivenlerin Etkisi

Eldiven Modelleri

Yine bir tarihe yolculuk yazısından herkese merhaba! Dönüp dönüp geçmişe gitmemde ki tek sebep kullandığım ve giyindiğim şeylerin hakkında sürekli düşünmemden kaynaklanıyor.

Acaba bu kimin aklına geldi, kim üretti, ilk kim giyindi?” gibi soruları sık sık kendime sorduğumdan dolayı sürekli tarihe gidiyorum.

Kış geldi mi olmazsa olmaz aksesuarlarım arasında başı çeker eldivenlerim. Must have listenize mutlaka eklemeniz gereken çok karakteristik bir parça olduğunu düşünmekteyim.

Neden diye soracak olursanız eldivenin tarihine bir göz atalım derim. Ardından eldiven çeşitlerine ve moda da yıllardır hüküm süren serüvenine değinelim.

Eldiven Modelleri

Araştırmalara göre eldivenin çıkış tarihi tam olarak bilinmemekte. Fakat bir rivayete göre ilk kez Mısır döneminde kullanılmış olabileceği söylenmekte. Bunun nedeni ise arkeolojik kazılarda mezarlardan çıkan eşyalar arasında yer alması.

Ayrıca papirüs kağıtlarına çizdikleri günlük hayata dair olan resimlerde kadınların ellerine giyindikleri eldivenler gözükmekte. Hal böyle olunca süslü Mısır halkının eldiveni de icat etmiş olması bana göre oldukça muhtemel.

Her yeni çıkan şeyde olduğu gibi eldivende ihtiyaçtan doğmuştur. Sağlık bakımından elleri soğuktan, tedbir açısından elleri sıcaktan ve çeşitli meslek alanlarında elleri her türlü zararlı maddeden korumak amaçlı kullanılmasının yanı sıra günümüzde ve yakın geçmişte artık eldiven süs amaçlı aksesuar olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta. Şikâyetçi miyiz? Elbette hayır.

Eldiven Modelleri

Eldiven Çeşitleri

Eldiven ele geçirilen ve her bir parmağımızı ayrı ayrı içine alan, bileklere ya da dirseğe kadar elimizi kaplayan bir giysidir. Fakat hal yenilik ve söz konusu da moda olunca, eldiven epey bir değişime uğramış ama adı hep eldiven olarak kalmış.

Abiye ve gelinlikte kullanılan ipek kumaştan yapılan eldivenler, günlük hayatta yaş farklılıklarına göre değişen nitelikteki eldivenler, meslek alanlarına göre değişen eldivenler ve hobi eldivenleri olarak gruplara ayırabiliriz.

Eldiven Modelleri

Parmaklı eldiven, parmaksız eldiven, şapkalı eldiven, bebek eldiveni, motosiklet eldiveni, asker eldiveni, doktor eldiveni, çelik eldiven, iş eldiveni, fırın eldiveni, bulaşık eldiveni, boks eldiveni, maç eldiveni, kar eldiveni gibi birçok isim çeşitliliği var.

O zaman şimdi gelelim asıl konumuza…

Eldiven stil oluşturmada ve kişiyi farklılaştırmada büyük rol oynar. Zamanında statü sembolü olarak kullanılırmış. Zengin ve soylu olan kadınlar yazın bile ellerine geçirdikleri ipek kumaştan eldivenleri dışarı çıkarken asla es geçmezlermiş. Şimdi ki anlamından epey uzak değil mi? Ah o eski zamanlar…

Eldiven Modelleri

Deri Eldiven Güçlüdür

Özellikle bu kış deri eldiven kullanmanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Birçok renk ve modelde eldivene sahip olmanızla kombininiz tamamlayacak ve akıllarda hep o aksesuarınızla anımsanmanıza sebep olacaktır. Bana göre eldiven kullanan bir kişi güzelliği ve zarafeti ifade ediyor.

Bu sene kürk detayına dış giyimlerde çok sık rastlayacaksınız. Benimde kürke en çok yakıştığını düşündüğüm kumaş türü deridir. Mutlaka bu muhteşem kombinasyonu denemelisiniz. Deri bir eldivene sahip olan bir kadın güçlüdür, kendinden emindir, zariftir ve her daim şıktır. Derinin kadına vereceği hissiyat kuvvetlidir. Bu sebeple alışverişe çıkacağınız bir gün deri bir eldiven edinmeyi sakın ola ki ihmal etmeyin.

Eldiven Modelleri

Son Olarak

Soğuk kış gecelerinde dahi ellerime nemlendirici kremimi sürüp, üzerine yün eldivenimi geçirip uyuduğum ve sabahına yumuşacık ellerle uyandığım çok olmuştur. Anlayacağınız üzere ben eldiven giyineceğim için kışın geldiğine sevinen biriyim. Denemenizi ısrarla tavsiye ediyorum. Eldiven sevdalıları beni anlayacaktır.

Ve gençlerimize ufak bir dip not: Gençlere hitap eden markaların çoğu eldiven, kaşkol ve bere üçlemesini aynı kumaştan kombin yaparak satışa sunar. Bunun yanlış olduğundan bahsetmeyeceğim fakat doğru bir alışveriş olacağını da söyleyemeyeceğim. Çünkü alıcıya paket olarak sunulan bir ürün herkeste aynı şekilde olacaktır. Hele ki fiyatı olduğundan daha da ucuzsa pişti olma olasılığınız çok yükselecektir. Biz bayanlarda bundan hiç haz etmeyiz, değil mi?

Benim size naçizane önerim; takım olarak aldığınız ürünlerinizi birlikte kullanmayıp, diğer ürünlerinizle eşleştirmeniz. Çünkü sloganımız: Herkes gibi değil kendin gibi ol.

www.chalah.com.tr

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *