Kimler Doğum Sonrası Depresyon Riski Altındadır?

Kimler Doğum Sonrası Depresyon Riski Altındadır?

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir?

Doğum, kadın için en önemli yaşam olaylarından biridir. Doğum sonrası dönem aileye yeni bir üyenin katılması ile yeni bir düzenin kurulduğu bir dönemdir. Kadınlar bu dönemde psikolojik olarak risk altındadırlar. Özellikle doğum sonrası depresyonu sık görülen rahatsızlıklar arasında.

Lohusalık Hüznü ile Doğum Sonrası Depresyonu Aynı Şey mi?

Kadınlarda doğum sonrası normal sınırda olan bir üzüntü veya endişe hali, kolay ve sık ağlama, en yakınlarına sıkıca bağımlı olma durumu ortaya çıkar. Bu durum genellikle en fazla on gün sürer ve belirtiler kendiliğinden yakınların sosyal desteği ve ilgisiyle kaybolur. Bu lohusalık hüznü diye tabir edilen bir durumdur ve sebepleri arasında kadında doğumla birlikte gelişen hormonal değişiklikler, doğum süreciyle ve bebekle ilgili endişeler ve annelik rolünün kadına getirdiği sorumlulukların farkındalığı sayılabilir.

Doğum sonrası depresyonunu, lohusalık hüznü denilen bu durumdan ayırt etmek güç olabilir. Doğum sonrası depresyon genellikle 2.ve 8. haftalar arası başlar, en çok 1 yıl kadar sürer. Tedavi görmeyen kadınlarda 3 ay ile 1 yıl arasında kendiliğinden düzelebilir. Annenin bebeğine karşı ilgisizliği ön plandadır. Anne bebeğine yeterli bakımı vermemekten ve hatta bebeğine zarar vermekten korkabilir. Ağır depresif belirtiler yanında intihar düşünceleri ya da girişimleri görülebilir.

Doğum Sonrası Depresyon Riski

Doğum sonrası depresyonun daha çok görüldüğü durumlar; kadının ya da eşinin işsizliği, sosyal desteğin yetersiz olması, evlilik sorunları, beklenmedik yaşamsal olaylar (ölüm, ayrılık gibi), planlanmamış gebelikler, daha önceki gebeliklerde depresyon geçirilmesi, yüksek riskli gebelik yaşamış olması, kayıpla sonlanan gebelik ve doğum deneyimleri, erken anne-bebek ayrılığı ve bebeğin bakımı ile ilgili duyulan kaygılardır.

Doğum sonrası depresyon sık görülmesine karşın çoğu kez tanı konulamamaktadır. Bu durumun başlıca nedenleri kadının kendini yalnız hissetmesi veya kaygılarından utanması, doktorla görüşme olanağı bulamamış ya da hangi bölüme başvuracağını bilememiş olması, yeni doğan bebeğin verdiği heyecanla yakınmalarını dile getirememesi olabilir. Ayrıca çevrenin ilgisinin daha çok yeni doğan bebek üzerinde oluşu sebebiyle bu durum gözden kaçabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Anne ve bebek için ciddi tehdit oluşturan bu hastalığa karşı daha duyarlı olmalı ve uygun müdahale zamanında yapılmalıdır. Destek ve ilgi ile çoğunlukla annedeki kaygılar ve hüzün hali kendiliğinden kaybolur. Ancak bazen belirtilerinin şiddeti çoğalabilir, bu durumda annenin emzirmeyi bırakması önerilir ve antidepresan tedavi başlanır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir