“Keşke” Kelimesinin Evliliğinizi Mahvetmesine İzin Vermeyin!

“Keşke” Kelimesinin Evliliğinizi Mahvetmesine İzin Vermeyin!

Evliliği Kurtarmanın Yolları

Son zamanlarda evlenen birilerinin mutluluk haberlerinin sevincini yaşayamadan, boşanma haberlerini alır olduk. Maalesef ilişkiler çok çabuk bitiriliyor.

Sizinde evliliğinizde yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir, çabalarınızın boşa gittiğini ve eşinizin artık sizi anlamadığını düşünebilirsiniz fakat hemen pes etmek ve evlilikten vazgeçmek sizce doğru olan mı? Oysaki güzel ve yolunda giden bir evlilik, hayattan zevk almanızı sağlar.

Özellikle çalışma yaptığım yeni evli danışanlarımın, evlilik sorunlarındaki ortak özelliklerine baktığımda; evlilik evlilik diye bildikleri bir şey var ama ya masallardaki kadar gerçek dışı olduğunu düşünmüşler, bir oyun sanmışlar ya karşı cinse nasıl davranacakları hakkında en ufak bilgileri yok ya da ailelerin yanlış öğretileri -çocuklarına ”ezdirme kendini” derken ailenin paylaşma olduğu algısını- unutturmuş.

Her ne kadar flört ve nişanlılık dönemini yaşamış olsanız da, evlendikten sonra yaşanan geçimsizlikler ya da anlaşmazlıklar mutluluğunuzu sekteye uğratmış olabilir.Eğer evliliğinizin istikrarlı bir şekilde gitmesini ve mutlu olmayı istiyorsanız, mutluluk için yapılması ve öğrenilmesi gerekenlerin olduğunu unutmamalısınız… ”Evlilik Öğrenilmesi Gereken Bir Sanattır”. Peki evliliğinizi kurtarmaya hangi yollardan başlayacaksınız?

Evliliği Kurtarmanın Yolları

Değer Verdiğinizi Göstermekten Çekinmeyin

Evliliğinizi kurtarmak ya da mutluluğunuzu arttırmak istiyorsanız; ilk olarak, eşinize değer verdiğinizi göstererek başlayın. Değer vermeyi göstermek derken bu sizin gözünüzü korkutmasın, öyle çok büyük şeyler değil. Neler yapılabilir?

Ufak ama samimi olmasına önem verin. Mesela hiç beklenmedik bir anda eşinizin yanağına konduracağınız bir öpücük, sıcak bir bakış olabileceği gibi, korkmadan kelimelerin gücünü kullanın ne düşünür demeyin… ”Seni özledim”,”Seni düşünüyorum” demek, çok sorunu şifalandıracaktır. Eşinizi takdir ekmek size kendinizden bir şey kaybettirmeyeceği gibi değerinizi artıracağını da göreceksiniz. Her insan gibi eşinizin de takdir edilmekten hoşlanacaktır. Tabi onu takdir edebilmek için nelere değer verdiğine dikkat etmelisiniz. Bunun yaparken, ‘‘Bugün çok iyi görünüyorsun”, ‘‘Bu kıyafet sana çok yakışmış” ya da ”Sana ihtiyacım var”, ”Kesinlikle bu konuda haklısın”,  belki de sadece hayatında olduğu için bile ”Teşekkür ederim” demek,  ya da ufak bir ”Özür dilerim” ile haklı ise bunu kabulünüzü göstermek inananın hayatınızda, evliliğinizde çok şey değiştirebilir.

Unutmayın, ”Güzel söz her kapıyı açar”. Bu nedenle, evliliğinizi mahvedecek olan ‘‘Keşke”, ”Ben sana söylemiştim””Sen zaten hep böylesin”, ‘‘Bırak,ben yaparım!”, ‘‘Bugün canım istemiyor” gibi cümleleri bir an önce hayatınızdan çıkarmalısınız. Eşinize değer verdiğinizi, ona karşı dürüst olarak, mutluluğunuzu ya da üzüntünüzü paylaşarak, arkadaşlarıyla arkadaş olarak, hobilerine saygı göstererek, onun için kendinizi geliştirerek, kendinizden çok fazla ödün vermeden, oluru olan konularda, fedakarlık yaparak ve kendinize bakarak gösterebilirsiniz. Bunun yanında,  zihninizi okumasını beklememeli, genelleme ya da kıyaslama yapmamalı, mükemmeliyetçi olmamalı, aynı anda öfkelenmemeli, aceleci olmamalı ve sorgulamamalısınız.

Evliliği Kurtarmanın Yolları

Sağlıklı İletişimi Öğrenin

Evlilik, farklı aile yaşantılarından ve kültürlerden gelen iki insanın aynı mekanı ve zamanı artık birlikte paylaşmaya başlamasıyla oluşan sosyal bir kadın ve erkek ilişkisidir. Bu nedenle, iletişim eksikliğinden kaynaklanan ufak tefek problemlerin yaşanması olağandır. Bu problemlerin büyüyüp, çiftin ve ilişkinin yıpranmasına olanak vermemek için birbirinizle muhabbet etmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Her akşam TV’yi açmadan önce ya da her gece yatağınıza geçince 10-15 dakika gününüzün nasıl geçtiğini anlatabilirsiniz. Bu iletişim, göz ve dokunma temasını güçlendirecektir.  İletişim içinde bulunurken iyi bir dinleyici olmaya özen gösterin, olumsuz eleştiriden kaçının, nasihat vermek ve ”Sen hep zaten geç kalırsın” şeklinde suçlamak yerine; ”Senin geç kalman beni çok üzüyor” cümlesinde olduğu gibi ben dilini kullanmayı ve eşinize dokunmayı asla ihmal etmemelisiniz. Dokunmak, sıcak temasın bir göstergesi olduğu için iletişimi güçlendirecektir.

İlişkilerinizde iletişimi kendi çabalarınızla sağlayamıyorsanız bir uzmanla çalışmak sizin farkındalığınızı arttıracaktır.

İlişkiler çiçeğe benzer, zamanla olgunlaşır. 
İlgi ister, emek ister, sevgi ister
 ve her çiçek farklıdır
. Suyu sever. Güneşi sever. 
Kimisi karanlığı, kimisi aydınlığı sever, 
kimisi az su ile mutlu olur,
 kimisi suya doymaz, vermeniz gereken miktar farklıdır…

Tıpkı insanlar gibi… Kimimiz kıskanç, kimimiz gururluyuz. Bazılarımız çok ilgi isterken, bazılarımız bundan bunalabiliyoruz. Peki sizin eşiniz ne istiyor? Nereden bileceğiz? ”Doğru iletişim teknikleri
Sevgi dilleri, Temsil sistemleri, Değer ve inançlar” konusunda edineceğiniz farkındalıklar bu soruyu cevaplamanıza yetecek boyutta olacaktır.

Evliliği Kurtarmanın Yolları

Baş Başa Vakit Geçirin

Bunların dışında, eşinizle birlikte her gün en azından bir öğün yemek yemeli, her hafta baş başa kalabilecek bir şekilde bir yerlere gitmelisiniz. Kaliteli vakit geçirmek oldukça önemlidir. Baş başa içeceğiniz bir kahve esnasında yapacağınız sohbetler ya da uzun yürüyüşler evliliğinizi canlandırmak için birebirdir. Elbette ki, hala kendi kişisel bakımınıza önem verip, kuaföre gidiyor ya da yeni giysiler alıyorsunuzdur. Fakat ara sıra yapacağınız değişiklikler örneğin, saç şeklinizi ya da rengini değiştirmek, eşiniz için giyinmek, eşinizin gözünde vazgeçilmez olmanızı sağlayacak önemli etkenlerden bir kaçı olduğunu unutmayın. Her erkek eşinin kendisi için bir şeyler yapmasını bekler ve bundan çok keyif alır. Bunları yaparken ”Senin için yaptım” demeyi de asla unutmayın. İnanın bu çabaya değecektir.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *