Kebaplar Metreyle, Yemesi Keyifle…

Kebaplar Metreyle, Yemesi Keyifle…

Alkolsüz Kabapçılar: Adanalı Hasan Kolcuoğlu Restaurant

Kebap deyince akla nasıl Adana geliyorsa, metrelik kebap deyince de aklımıza Hasan Kolcuoğlu’nun gelmesi bir tesadüf değil.

1974’te bir gazeteciyle girdiği iddia sonucu metrelik kebabı tek şişe saplayarak çıktığı yolculuğu bugünlere taşıyan Hasan Kolcuoğlu markası, 2003 yılında vefat eden Hasan Bey’in icadı. Başakşehir yolu üzerinde 1,5 ay önce açılan Adanalı Hasan Kolcuoğlu Restaurant da bu lezzet duraklarından biri. Diğer şubelerinde alkol servisi yapılan işletme, Başakşehir’deki şubesinde alkolü kaldırmış ve bunun karşılığını da almışlar.

İsteyen, kebabın metresine baksın; ama ben lezzetiyle ilgileniyorum. Bir öğle vakti uğradığım Adanalı Hasan Kolcuoğlu’nun mutfak kısmında bir hayli hummalı çalışma ile karşılaştım. Ocak üzerine atılan 1,5-2 metre uzunluğundaki şişlere saplanmış, zırhta çekilen erkek kıvırcık koyun eti, insanın aklını ocaktayken bile almaya yetiyor. Mekândaki bu uygulama sizi şaşırtmasın. Zira bu mekânın müdavimleri bilir ki, kaç kişi ile mekâna gitmişseniz o uzunlukta bir kebap servis edilir masanıza. Kalabalık arttıkça, şişin boyu da uzar. Dört kişi iseniz, 1 metreyi geçen kebap gelir masanıza. Tabii sadece Adana kebabı servis edilmiyor burada. Gayet güzel ve kıvamında pişen Adana kebabının üzerine tavuk kanat, pirzola ve sarma beyti kebabı ve domates konuluyor. Masanıza görkemli bir güzellik servis ediliyor anlayacağınız.

Menü fiks ve bu yüzden kafanız karışmıyor. Sipariş tek, ama ürün çeşitli. Ha bitmedi elbette. Fiks menüye üç kalem meze ve dört farklı salata da dahil, içecekler de. Bitmedi… Ayrıca öncesinde peynirli bir börek ve fındık lahmacun, çiğköfte ve yemeğin sonunda da beş farklı meyve ve üç çeşit tatlı da fiks menü parasına dahil. Tabii ‘sadece kıyma ya da şiş yiyeceğim’ diye tutturursanız başka. Ancak sonuçta ödeyeceğiniz paranın en fazla 5-10 TL fark edeceğini ve bu kadar çok çeşidi de tatmaktan mahrum kalacağınızı belirteyim. Bu yüzden her şey dahil ve bol çeşit fiks menü uygulaması çok hoşuma gitti.

Mekânın sahibi Sebahattin Kolcuoğlu’nu bu yeni şubeye olan ilginin yüksekliği şaşırtmış. “40 yıldır değişmeyen masa düzeni ve lezzetimizle en iyi ve ucuz hizmeti vermeye çalışıyoruz. Metrelik kebabın mucidiyiz ve bunu da servisimize yansıtıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız en uzun kebap 42 m. oldu. Elbette ki önemli olan lezzeti.” diyen Kolcuoğlu, kasaplıktan geldiği için etin işlenmesini çok işi biliyor. Hatta kendisinin bile bilmediği bazı müşteriler, açılan bütün şubelerdeki lezzetleri gizlice test edip rapor sunuyor.

Doğrusu metrelik kebabın lezzetine bayıldım. Adana’da yediğim kebap lezzetinin aynısı ile karşılaştım. Pirzola ve sarma beyti de çok hoştu. Bir Adana kebabında bulunması gereken baharat ve yağ dengesi çok iyi tutturulmuş. Tabii çiğköfte, pastırmalı humus, yeşillik salatası, ezme ve patlıcan ezmesinin de iş olsun, göz doysun diye hazırlanmadığı ortada. Hepsinin tadı harika. Fiks menüde sunulmayan çöp şişin de tadına bakmadan edemedim. Enfes! Adana kebabından önce 6 şişten oluşan bu özel lezzete de damaklarınızda yer ayırmanızı tavsiye ederim.

Menü fiks, fiyat makul

Adanalı Hasan Kolcuoğlu Restaurant’ın metrelik kebapları hem lezzetli hem Adana usulü. Menü fiks olarak geliyor ve gerçek Adana kebabını tadabiliyorsunuz.

Her gün 12.00’den gece 23.00’e kadar hizmet veren şık mekânda alkol yok. Mescidi, çocuk oyun salonu ve vale ile hizmet veren otoparkı bulunan işletme hafta sonları oldukça yoğun. Yer bulamama ihtimaliniz yüksek.

Mutfak son derece temiz. Ancak bana ocak için ayrılan kısım küçük geldi. 400 kişilik mekân tam dolduğunda hizmette sıkıntı yaşanabilir ve metrelik kebabın üzerine konulan diğer kebapların çok sıcak olarak sunulma imkânı azalır. Ancak buna rağmen oldukça hızlı bir servisi var. Başakşehir civarına paket servisi mevcut.

Adana’nın en kestirme adresi

Adanalı Hasan Kolcuoğlu Restaurant
Adres: Bankalar Cad. İkitelli Org Sanayi Bölgesi, Mehmet Çakıcı İş Merkezi Girişi. No: 68 Başakşehir-İstanbul
Tel: 0212 671 71 20

Fiks menü çok hesaplı
Adana kebabı: 15 TL
Kuzu şiş: 15 TL
Fiks menü: Gündüz 25, akşam 30 TL, hafta sonu 30 TL

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir