Karne Zamanı Çocuk Psikolojisine Dikkat

Karne Zamanı Çocuk Psikolojisine Dikkat

Çocuklarda Karne Psikolojisine Dikkat

Çocukların karne psikolojisine dikkat!

Karne günü geldi çattı. Uzun ve yorucu bir eğitim öğretim yılının ardından alınan karneler çocukların üzerinde psikolojik baskılar yaratabilir. Bu noktada karneleri nasıl olursa olsun ebeveynler üzerine büyük vazifeler düşmektedir.

Bu uzun ve yorucu eğitim yılında sizlerde çocuklarınızla yoruldunuz, ona ders çalıştırmak için en az onun kadar çabaladınız. Acısıyla tatlısıyla bir yılı geride bıraktınız. Şimdi karne zamanı geldi, unutmayın karne durumu iyi veya kötü olsun artık bu yorucu eğitim ve öğretim yılını geride bıraktınız. Özellikle kötü karne durumuna sahip çocuklarınıza davranış şekliniz çok önemli, onları cezalandırmak, dövmek, kızmak veya bağırmak durumu değiştirmeyecektir. Daha yapıcı ve yol gösterici davranışlar sergilemeniz hem karnesi sebebiyle içinde olduğu psikolojik durum hem de sonraki süreç için çok önemlidir.

Çocukların aile içi psikolojisi bu anlamda çok büyük önem kazanır. Pozitif yaklaşımlarınız çocuğunuzun kendine ve size olan güvenini tazeleyecektir. Karne değerlendirmesini yaparken arkadaşlarıyla kıyaslama içersine de girmemeye çalışın. Bu durum onu arkadaşlarından soğutabilir, kıskançlık dürtülerini tetikleyebilir. Ona faydadan çok zarar getirmiş olursunuz.

Özellikle çocuğunuzdan beklediğiniz başarıyı sağlayamamışsa, bunun altındaki nedenleri araştırabilir ve ona göre önlem alabilirsiniz. Aile için sosyal ilişkilerden, arkadaş ilişkilerine kadar bir çok farklı nedenden dolayı çocuklar derslerine tam olarak konsantre olamayabilirler. Gelişen teknoloji ve internet de yine çocukların derslerine olan ilgisini azaltabilir. Eğer çocuğunuz başarısız olmuşsa bu nedenler araştırılabilir ve sonrasında alınacak önlemlerle bir sonraki eğitim yılında bu durum telafi edilebilir.

Çocuğunuzun karne durumu sizi memnun ettiyse bunu çocuğunuza en güzel şekilde yansıtmaya özen gösterin. Unutmayın ona sergileyeceğiniz bu pozitif yaklaşım ilerleyen eğitim dönemlerinde onu başarıya odaklayan en büyük unsurlardan biri olacaktır.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *