Kadınlar Bayram ya da Cuma Namazına Gidebilir mi?

Kadınlar Bayram ya da Cuma Namazına Gidebilir mi?

Hanımlara Cuma ya da Bayram Namazı Vacip mi?

Hanımlara Cuma ve Bayram Namazı Vacip mi?

Cuma namazının farz oluş şartlarından biri de erkek olmaktır. Bu şarttan anlaşıldığı üzere Cuma namazı kılmak kadınlara farz değildir. Cuma namazının kadınlara farz olmadığını belirten açık bir hadis vardır.

“Cuma namazı haktır. Başkasının mülkiyetinde olan köle, kadın, çocuk ve hasta olmak üzere dört grup insan dışında cemiyette olan her müslümana farzdır.”

(Ebu Davud,Salat:215;Hakim,1/425.)

Peygamberimizin döneminde kadınların Cuma namazına bazen gidip, bazen gitmedikleri; Peygamber efendimizin onca önem vermesine rağmen bu konuda bir uyarıda bulunmaması Cuma namazını kadınlara farz olmadığının açık ve kesin göstergesidir.

Farz olmamasına karşın kadınların bugünün ve bu namazın faziletlerinden yararlanabilmek için imkan buldukları zaman Cuma namazı için camiye gitmeleri güzel bir harekettir.

Bayram namazı da yine Cuma namazının farz olduğu kimselere vaciptir. Bayram namazı kadınlara vacip olmadığı halde Cuma namazında olduğu gibi imkan bulurlarsa cemaate katılıp kılmaları güzel olur.

Peygamberimiz kadınların da bayram namazına gitmesini isterdi. Asr-ı saadette bayram namazına sadece erkekler iştirak etmez, kadınlar da katılırdı. Öyle ki Peygamber Efendimiz (sav) hanımlarının namazgâha çıkmasını isterdi. Günümüzde ise kadınlar bayram namazına maalesef iştirak etmiyor.

Yorumlar

“Kadınlar Bayram ya da Cuma Namazına Gidebilir mi?” için bir cevap

  1. […] Müminlerin bayramı olduğu için özel bir gün. Nitekim ‘Cuma Namazı‘ gibi o günün ehemmiyetini bir kez daha gösteren bir ibadeti var. Cuma Namazının farz […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir