Kaburgacı Mehmet Usta Sahrayıcedid’de!

Kaburgacı Mehmet Usta Sahrayıcedid’de!

Alkolsüz Mekanlar: Kaburgacı Mehmet Usta

Havalar artık iyice soğudu. Haliyle insanın içini ve midesini ısıtacak güzel yemeklere ihtiyaç daha fazla.

Yıllardır lezzetinden hiç ödün vermeyen, her zaman aynı kaliteyi koruyan Kaburgacı Mehmet Usta, Maltepe’deki restoranının ardından nihayet ikinci şubesini açtı. Hem de Erenköy Sahrayıcedid’deki ilk konakladığı yerde! Buna eski müşterileri kadar açıkçası bir lezzet tutkunu olarak ben de sevindim. Umarım kısa zaman sonra bu lezzeti Avrupa yakasına da taşır Mehmet Usta.

Kaburga dolması meşakkatli bir yemek. Beş-altı saat pişmesi ve bir saat boyunca da dinlendirilmesi gerekiyor. Sonra dinlendirilen körpe kuzu etinin içine yerleştirilen iç pilavla birlikte servis ediliyor. Her ne kadar dışarıdan ağır bir yemek gibi görünse de etin lime lime ve kendini salmış hali damağınızla buluştuğu an daha mideye inmeden eriyor. Kendi elleriyle lime lime olmuş eti parçalara ayıran Mehmet Usta, etin sinirlerini ustaca ayıklayıp kocaman bir tepsiyi önünüze bırakıyor; gerisi size kalıyor. Beş-altı saat pişen Balıkesir ve Diyarbakır yöresine ait etin yumuşaklığı ağzınıza nefis bir aroma bırakarak eriyor ve midenize doğru yolculuğa başlıyor. Yanında da bol köpüklü yayık ayranını içince kendinize geliyorsunuz.

Maltepe’de E-5 kenarındaki önemli lezzet duraklarından birisi haline gelen Kaburgacı Mehmet Usta‘nın Erenköy’de iki hafta önce açtığı yeni mekanı 120 kişilik. Menüde de lezzette de bir kayıp yok. Bu butik restoranın uvertürleri olan suda haşlanmış içli köftesini, nar ekşili bostane salatasını ve tabii ki dondurmalı irmik tatlısını da mutlaka tatmanızı öneriyorum. Dileyen bütün bu lezzetleri fiks menü olarak isteyebilir ve tadabilir.

Kaburga dolması tercih etmeyenler için tek alternatif mevcut. O da sac tava. Diyarbakır usulü hazırlanan sac tavayı sıcacık pide ile keyifli bir şekilde yemeniz mümkün. Etin pişirilmesi, içine konulan malzemenin dengesi son derece yerinde. Tabii bunun yanında Mehmet Usta’nın o nefis güvecini burada göremedim. Maltepe şubesinde özel zamanlarda bu güveci servis eden ustamız, bu nefis lezzet üzerine biraz yoğunlaşsa önemli bir müşteri kitlesini de mekana çeker kanaatindeyim.

İstanbul’un her yerine bir gün önceden sipariş verilmek kaydıyla istenilen miktarda kaburga dolması servisi yapan mekan farklı lezzet tatmak ve doyurucu bir yemek isteyenler için iki şubesiyle sizi bekliyor. İyi yemekler için fazla söze gerek yok aslında. Çünkü kaliteli ve leziz yemek midenizde konuşur.

Kaburga, sac tava ve dondurmalı irmik tatlısı

Kaburgacı Mehmet Usta‘nın ikinci şubesinde de lezzetten taviz yok. Aynı güzellik, özen ve lezzet devam ediyor.

Mekandaki bütün spesiyallerinden azar azar da olsa tatmak gere. Fiks menünün hakkını verebilecek çok az insan çıkar sanırım, haliyle siparişlerinizi porsiyon olarak verebilirsiniz.

Özel toplantı ve davetler için evinize kadar hizmet vermesi hoşuma gitti. Ama bunun için bir gün önceden sipariş vermek gerekiyor.

Dondurmalı irmik helvası gerçekten çok özel bir lezzet. Dışarısı sıcacık irmik, içi soğuk dondurma ile kaplı bu muhteşem sentezi çok beğeneceksiniz.

Kaburgacı Mehmet Usta‘nın sadece kaburgasını değil sac tavasını da denemelisiniz. İçli köfteleri ayrı bir güzel zaten.

Az çeşit bol lezzet

  • Kaburga dolması: 30 TL
  • Sac tava: 30 TL
  • Tandır: 25 TL
  • İçli köfte: 2,5 TL
  • Bostane: 5 TL
  • Ezogelin çorba: 5 TL
  • Yayık ayranı: 3,5 TL
  • Dondurmalı
  • İrmik tatlısı: 6 TL

Kaburgacı Mehmet Usta
Erenköy Şubesi
: Şemsettin Günaltay Cad. No: 258/B Sahrayıcedid-Erenköy-İstanbul
Tel: 0216 411 05 05
Maltepe Şubesi:
0216 370 46 10

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir