Yeşiltopuklar Online Alışveriş

İstanbul’un Fethinin 560.Yılı Şölenlerle Kutlanıyor

İstanbul’un Fethinin 560.Yılı Şölenlerle Kutlanıyor

Istanbul'un Fethinin 560. Yıldönümü

İstanbul’un Fethinin Kutlamaları Edirne’de Başladı…

Anadolu Gençlik Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak büyük bir coşku ile yapılan İstanbul’un Fethi kutlamaları bu yıl Edirne’de başladı, Kocaeli’nde devam ediyor.

Edirne’de, İstanbul’un fethinin 560. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “İstanbul’un fethi Edirne’den başlar” programı kapsamında mehteran konseri gerçekleştirildi, Kur’an-ı Kerim okundu. Selimiye Meydanı’na, İstanbul’un fethinde kullanılan topların döküldüğü Tophane bayırından mehter takımı eşliğinde atıyla gelen temsili Fatih Sultan Mehmet, Edirneliler tarafından alkışlarla karşılandı.

Kocaeli’nde Devam Ediyor…

Türkiye`nin en büyük gençlik hareketlerinden biri olan Anadolu Gençlik Derneği, Kocaeli’nde de dev bir organizasyona imzasını atıyor. Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenecek olan etkinlikte İstanbul`un fethinin 560. yılı İzmit İsmetpaşa Stadyumu`nda muhteşem bir şölenle coşkuyla kutlanacak.

25 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00`de başlayacak olan programda fethin sembolü olan gemilerin karadan yürütülmesi canlandırılacak. Dünya Kur`an-ı Kerim güzel okuma birincilerinin Kur`an ziyafeti vereceği şölende Ömer Karaoğlu, Mustafa Cihat, Dursun Ali Erzincanlı ve Harun Beyaz gibi tanınmış sanatçılar ezgi ve şiirleriyle programa renk katacak.

Mehteran, spor ve akrobasi gösterilerinin yanı sıra havai fişek gösterilerinin de olacağı fetih kutlamasına birçok İslam ülkesinin devlet büyükleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacak. Anadolu Gençlik Derneği, fetih kutlamalarını daha önce 2005 ile 2011 yıllarında gerçekleştirmiş ve kutlamalara on binlerce kişi katılmıştı. Bu yıl gerçekleştirilecek olan organizasyona da on binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *